Aké boli vianočné trhy 2019 v Trenčíne?

717 účinkujúcich, 70 stánkov, v ktorých sa vystriedalo 120 trhovníkov, 45 koncertov, 6 divadiel a animácií, 5 tanečných a vizuálnych predstavení – také bolo tohtoročné Čaro Vianoc pod hradom.

Vianočné trhy priniesli viacero noviniek – napríklad vratné poháre, triedenie odpadu, či nové druhy jedál. Chceli sme preto vedieť, ako sa vám trhy páčili a čo môžeme do ďalších rokov zlepšiť.

Prieskum o vianočných trhoch prebiehal od 18. do 27. decembra 2019 prostredníctvom online dotazníka. Zapojilo sa do neho 245 respondentov. Najviac ich pochádzalo z Trenčína (64,9 %) alebo z inej obce z Trenčianskeho okresu (20,4 %).

PREČO CHODÍTE NA VIANOČNÉ TRHY DO TRENČÍNA?

Hlavný dôvod, prečo návštevníci prišli do Trenčína na trhy bolo zažiť vianočnú atmosféru a stretnúť sa s priateľmi a blízkymi (pozn.: keďže ste si mohli vybrať viacero možností, súčet presahuje 100 %).

HITPARÁDA JEDÁL

Pýtali sme sa vás, ktoré jedlá v stánkoch vám najviac chutili (pozn.: keďže ste si mohli vybrať viacero možností, súčet presahuje 100 %).

VRATNÉ POHÁRE A TRIEDENIE ODPADU

Grafický návrh na poháre vytvoril Trenčan Peter Štuller, jeho ilustrácia sa veľmi páčila alebo páčila až 97,2 % respondentov.

Pýtali sme sa tiež, či vám predajcovia nápojov vždy vymenili použitý vratný pohár za čistý. Podľa vašich odpovedí to bolo v 85,3 % prípadov.

Je veľmi dôležité, aby ste vy, zákazníci VŽDY žiadali výmenu pohára. Systém vratných pohárov je vymyslený tak, že garantuje 100 %-nú hygienu vtedy, ak ho budú dodržiavať stánkari a pridáte sa aj vy zákazníci tým, že budete VŽDY vyžadovať výmenu pohárov.

Vedzte prosím, že stánkari nemajú s umývaním pohárov žiadny problém. Dovoz čistých a odvoz špinavých pohárov zabezpečuje pre nich miestna trenčianska firma, ktorá ich umýva v priemyselnej umývačke za prísne kontrolovaných hygienických podmienok. O tomto systéme stánkari  vedeli už predtým, ako sa na trhy prihlásili a súhlasili s ním. V zmluvách, ktoré podpísali, majú povinnosť dať vám VŽDY na každý nápoj čistý pohár. V žiadnom prípade NESMÚ poháre umývať v stánku (nie je garantovaná hygiena). Rovnako vám NESMÚ načapovať nápoj do vášho, už použitého pohára – musia vám ho vymeniť za čistý.

Vieme, že mnohí z vás to žiadali v dobrom úmysle – aby nevznikali zbytočné náklady na umývanie pohárov, ak ste si dali 2-3 nápoje v jeden večer. To, čo sa však dá uplatniť u vás doma, nedá sa na námestí. Ak stánkar takýto použitý  pohár prijme a načapuje do neho ďalší nápoj, obyčajne sa dotkne pípou okraja pohára. Pri ďalšom čapovaní  môže preniesť nečistotu na pohár ďalšieho zákazníka.

Preto, prosíme, aj v budúcnosti VŽDY vyžadujte nápoj do čistého pohára.

Ďalšou novinkou, ktorú sme vyskúšali už v septembri na festivale Pri Trenčianskej bráne, boli triediace staničky s pomocníkmi. Tí pomohli vytriediť vzniknutý odpad 92 % respondentov.


VAŠE NÁZORY, TIPY, NÁPADY A KOMENTÁRE
Čísla uvedené v zátvorkách znamenajú počet respondentov, ktorí uviedli danú odpoveď.

TOVAR

 • Viac stánkov s remeselným tovarom (11)
  Mierové námestie je malé a úzke. Viac stánkov sa sem z bezpečnostných dôvodom nedá postaviť. Tento rok sme testovali stánky na Štúrovom námestí. Ak sa osvedčia a stánkari budú mať záujem predávať aj tu, skúsime trhy rozšíriť týmto smerom.
 • Predražené remeselné výrobky (3)
  Ceny si stanovujú predajcovia, do ich cenovej politiky nezasahujeme.
 • Rozšíriť sortiment, stále to isté (3)
  Každý rok na vianočných trhoch pribudne niekoľko nových remeselníkov. Nedokážeme však vymeniť všetkých.
 • Zmena predajcov – nenašla som predajcu, ktorý tam bol deň predtým (1)
  Preto treba kupovať hneď 🙂 Pre zmenu predajcu v stánku mohli byť 2 dôvody: buď sa on sám hlásil iba na časť termínu, alebo sme termín delili, aby dostali možnosť predávať viacerí predajcovia.
 • Viac vianočného tovaru, nie haraburdy, tovar ako z čínskeho obchodu (2)
  Sme si úplne istí, že na Mierovom námestí neboli haraburdy 🙂
 • Výrobky z iných regiónov (1)
  Remeselníci na našom vianočnom jarmoku sú nielen z Trenčína, ale aj z mnohých slovenských miest a obcí, dokonca mávame aj niekoľkých z Čiech a Poľska.
 • Viac hand-made, menej textilu (1)
  Na Mierovom námestí do stánkov vyberáme len hand-made výrobky, prípadne autorsky originálne spracované výrobky. Vaša poznámka sa možno týka stánkov na Jaselskej ulici (pri Dome armády) – tie sú skutočne určené pre textil a spotrebný tovar.

JEDLO

 • Málo stánkov s jedlom, dlhé rady (19)
  Budeme zvažovať zvýšenie počtu stánkov s jedlom. Už teraz však vieme, že o to menej by v tom prípade bolo stánkov s remeslami. Na Mierové námestie sa oveľa viac stánkov, ako je v súčasnosti, postaviť nedá (bezpečnostné koridory, uzávery energií a podobné obmedzenia).
 • Rozšíriť sortiment jedál (17)
 • Chýbajú podpecníky, trhance, párance (6), trdelníky (2)
 • Doplniť jedlá pre celiatikov (5) a laktózovo intolerantných (2), viac vegánskych jedál (1)
 • Chýbajú tradičné vianočné polievky – kapustnica, šošovice, rybia a hríbová (4)
 • Chýba jedlo pre deti, ovocie na paličke s čokoládou (1)
  Každé z jedál, ktoré ste vymenovali, by sme tu na vianočných trhoch veľmi radi mali. Ak si však pozriete štatistiku obľúbenosti jedál vyššie, uvidíte, že najviac „idú“ tradičné jedlá – grilovaný oštiepok, slovenské a zabíjačkové špeciality. Oproti minulým rokom sme sem dostali langoše, wafle aj vegánske jedlá – ich milovníci si ich chvália, ale v celkovej hitparáde stoja nižšie.
  Okrem toho zápasíme s nedostatkom miesta: viac stánkov, ako je teraz, sem na Mierové námestie nedostaneme, museli by sme len vymeniť jedlo za remeslá. Vaše chutné tipy by znamenali o 7 stánkov s jedlom viac – čo znamená o 7 stánkov s remeselníckymi výrobkami menej. Ťažká voľba, však?
 • Vysoké ceny (6)
  Ceny si stanovujú predajcovia, do ich cenovej politiky nezasahujeme. Zaregistrovali sme aj komentáre, že ceny nápojov a jedál sú preto vysoké, lebo mesto chce od stánkarov vysoký nájom. Nie je to pravda. Ceny stánkov s jedlom a nápojmi si záujemcovia dražia – teda v aukcii medzi sebou súťažia záujemcovia o predaj. Oni sami si teda stanovujú cenu stánku.
 • 22. decembra podvečer boli vypredané jedlá (3)
  To nás mrzí, dúfame, že do budúcnosti sa stánkari lepšie pripravia na ten extrémny nápor v posledný deň.
 • Nechutné jedlo – cigánska (1), zemiaky (1)
  Odkaz odovzdáme predajcom.
 • Málo medoviny (2)
  Medovina bola v 1 stánku, ale zato kvalitná, pravá Trenčianska medovina, so všetkými certifikátmi.
 • Chýbali vianočné oblátky (1)
  Na vianočných trhoch boli 3 stánky s vianočnými oblátkami – 1 na Mierovom námestí a 2 na Štúrovom námestí.
 • Presladené nápoje (1)
  Do kvality nápojov nemáme možnosť zasiahnuť, môžeme len odovzdať odkaz predajcom

PROGRAM

 • Viac koncertov (8)
  Viac koncertov by už naše pódium neunieslo 🙂 Ale vážne: počas 18 dní vianočných trhov bolo v programe 45 koncertov. Tento počet neplánujeme výrazne zvyšovať ani v budúcnosti – je to na jednej strane otázka financií, ale aj toho, aby bol na trhoch priestor nielen na hudbu ale aj na debaty priateľov, kolegov, rodín.
 • Iné kapely (6) – napr. Iné Kafé, Heľenine oči; zaradiť iné kapely, nie rockové
  Ďakujeme za tipy – niečo sa dá použiť na vianoce, niečo si odkladáme na iné príležitosti. Každý z návštevníkov má iný hudobný vkus, my sa snažíme program vyskladať ako bonboniéru, aby si každý vybral, čo mu chutí. Rockových kapiel veľa nedávame, ale nejaké sa v programe nájdu aj v budúcnosti – veď aj rockoví fanúšikovia musia mať vianoce 🙂
 • Viac programu a atrakcií pre deti (5)
  Atrakcie a sprievodný program pre deti počas vianočných trhov je veľká téma – je nám jasné, že rodičia malých detí vydržia na trhoch dovtedy, dokedy deti nezačnú plakať. Lenže to, čo bežne chystáme pre deti počas roka (dielničky na tráve, adrenalínové atrakcie, workshopy …) sa kvôli zime nedá pripraviť. Preto v programe uvádzame aj dielničky, ktoré pripravuje vo svojich priestoroch Centrum pre rodinu na Farskej ulici. Boli sme pozrieť aj v iných mestách, nikde sme však zatiaľ nenašli zaujímavú aktivitu, ktorá by sa dala robiť vonku na námestí. Ak máte dobrý tip, budeme veľmi radi, ak sa s nami podelíte.
 • Viac domácich kapiel (3)
  Trenčianskych umelcov sme mali veľa, možno ste ich všetkých nezachytili: z celkovo 45 programových čísiel bolo 15 trenčianskych (spolu s folklórom a deťmi zo ZUŠ), z toho hudobných koncertov čisto z Trenčína bolo 10. Koncertov z Trenčína a najbližšieho okolia (od Považskej Bystrice po Nové Mesto nad Váhom) bolo 21 – takmer polovica.
 • Nezaujímavý program (2)
  Mrzí nás, že ste si nevybrali. Ale dajte nám tip na niektoré zo slovenských miest, kde bol program lepší, radi sa inšpirujeme.
 • Zlepšiť zvuk a osvetlenie (1)
  Našich „domácich“ zvukárov máme skvelých. V niektorých prípadoch, keď si kapely priviezli vlastného zvukára, sa stalo, že nastavil zvuk silnejšie – mrzí nás to.
 • Pozvať kapely z Horehronia, Gemera, Podpoľania (1)
  Folklór z rôznych regiónov prestriedavame nielen počas vianoc ale aj počas nášho septembrového festivalu Pri trenčianskej bráne. Postupne zaradíme do programu aj tieto regióny.
 • Viac programu cez týždeň (1)
  Z hľadiska rozpočtu to počas pracovných dní zatiaľ vychádza na 1 koncert + programy detí z umeleckých škôl.
 • Program aj pre dospelých dopoludnia (1)
  Zatiaľ nemáme v pláne. Na také relatívne malé mesto, ako je Trenčín, by tu nebolo dosť publika na dopoludňajšie programy.
 • Zaradiť do programu prednášky (1)
  už 5 rokov býva súčasťou programu aj Prechádzka mestom so sprievodcom na vianočnú tému. Minulý rok ste mali možnosť prejsť si trenčianske chrámy, tento rok bola téma Vianočné zvyky v Trenčíne a okolí
 • Vytvoriť niekde fotokútik (1)
  Ako fotokútik funguje svetelná dekorácia pri Morovom stĺpe a na konci Mierového námestia. Ale o ďalšej možnosti aj my špekulujeme, určite niečo vymyslíme.

PROPAGÁCIA

 • nestretol som sa s propagáciou (1)
 • lepšie promo (1)
 • neviem, kde pozrieť program (1)
  Využili sme všetky dostupné možnosti (webové stránky, facebook, instagram, noviny INFO Trenčín, inzeráty, plagáty, príspevky v rádiu Regina…). Ak ste napriek tomu nezachytili informácie a budete čítať našu odpoveď, možno by pre vás bolo zaujímavé prihlásiť sa na našej adrese kic@trencin.sk na odber elektronického infolistu – do mailu vám raz týždenne od nás príde program na celý nasledujúci týždeň trhov. Po skončení trhov v ňom informujeme o divadlách v Trenčíne, na ktoré u nás v Kultúrno-informačnom centre predávame vstupenky a v lete informujeme o podujatiach, ktoré sú v Trenčíne so vstupom zdarma.

ORGANIZÁCIA

 • Trhy aj program sú super, len tak ďalej, každý rok sa to zlepšuje, výborná organizácia (101)
  Ďakujeme, tešíme sa, že ste si to užili 🙂
 • Viac stand-by stolíkov a ohrievačov, prípadne niečo na sedenie (19)
  Veríme, že sa nám pre budúcnosť podarí zabezpečiť viac stolíkov. S ohrievačmi je to veľmi otázne – po tohtoročných návštevách veľkých miest zvažujeme, či ich budeme na námestie dávať. Vo Viedni, Prahe a Brne sú všetky veľké trhy bez ohrievačov. Vážnym problémom je, že sú to plynové spotrebiče a mal by s nimi narábať len zaškolený pracovník. Napriek upozorneniam, ktoré sú nalepené na každom z ohrievačov, však návštevníci s regulačnými ventilmi manipulujú.
 • Predĺžiť trvanie trhov – od 1. 12. aspoň do 31. 12., prípadne do 6. 1. (15)
  Skorší začiatok zvažujeme. Predĺženie do 6. januára však v Trenčíne nemá šancu uspieť, sme na to príliš malé mesto. Po Vianociach sa Trenčania chodia na námestie už iba prejsť, nechodia nakupovať. Jesť chodia minimálne, s horúcimi nápojmi je to len o niečo lepšie. Preto je v tomto období prevádzka stánkov už stratová a stánkari nemajú záujem zostávať.
 • Super je triedenie odpadu aj vratné poháre (12)
  Tešíme sa, že sa to podarilo – aj vďaka vám, že urobíte tých pár krokov naviac k triediacim staničkám 🙂
 • Rozmiestniť stánky na celé námestie, ďalej od seba, aby bolo viac priestoru (10)
  Mierové námestie je úzke a ohraničené budovami, tie neposunieme. V úzkych častiach námestia stánky nemôžu byť postavené kvôli bezpečnostným koridorom a rozličným iným obmedzeniam – poklopy kanalizácie, plynu, vody, na ktoré sa nesmú postaviť stánky, stromy, lavičky, cyklostojany a podobne. Budú sa dať urobiť ešte drobné úpravy ale, bohužiaľ, nikdy nebude možné pokryť stánkami celé námestie.
 • Vytvoriť samostatný stánok na vrátenie pohárov (7)
  Systém vratných pohárov sme tieto vianoce zaviedli po prvýkrát, čaká nás analýza, aby sme zhodnotili čo by mu prospelo.
 • Doplniť prístrešky, keď je zlé počasie – namiesto „vianočných darčekov“ (7)
  Okrem prístreškov, ktoré na námestí boli, nie je miesto na postavenie takých, ktoré by boli naozaj bezpečné v prípade zlého počasia (vietor). „Vianočné darčeky“ na Mierovom námestí boli zamaskované štyri 1-tonové záťaže na prístrešky, ktoré ich chránili pred prevrátením v prípade vetra.
 • Pri stánkoch by mala hrať vianočná hudba (7)
  Vianočná hudba hrala z každého stĺpa pouličného osvetlenia. Jedinou výnimkou, kedy ste si asi všimli ticho, bol čas medzi 18.00 a 18.45, kedy bola vypnutá, aby nerušila bohoslužbu v piaristickom kostole.
 • Bezdomovci – kazili celkovú atmosféru, rušili program (6)
  Je to situácia, ktorá nás trápi ešte viac ako vás. Riešili sme to už počas letných koncertov a teraz od prvých dní konania trhov so všetkými útvarmi, ktoré by nám mohli pomôcť. V Trenčíne funguje nocľaháreň pre ľudí bez domova, ako aj nízkoprahové centrum, kde si môžu uvariť, okúpať sa, stráviť deň v teple. Máme terénneho sociálneho pracovníka, obetavého človeka, ktorý sa s ľuďmi bez domova snaží už niekoľko rokov pracovať a pomáhať im zo situácie v ktorej sa ocitli – pomáha im vybaviť doklady, dôchodky, zdravotné ošetrenie, ak je potrebné. Na každú pomoc je však potrebné, aby ju druhý človek prijal a mal snahu niečo so sebou robiť. Niektorí nemajú vôľu rešpektovať ani základné pravidlá – vedia, že keď si sadnú na chodník, do pohárika im padnú nejaké eurá. Bohužiaľ, zákony, ktoré momentálne platia v SR, mestám nedovoľujú s týmto stavom nič urobiť.
 • Namiesto plastových pohárov dať keramické hrnčeky (5)
  Keramické hrnčeky majú niekoľko problémov, kvôli ktorým sú pre nás nepoužiteľné. Naše námestie je úzke, zmestia sa sem len malé stánky. V nich musí byť všetko maximálne úsporne usporiadané. S vratnými pohármi do stánkov pribudli 2 boxy: 1 na čisté a 1 na špinavé poháre. Plastové poháre sa dajú perfektne nastohovať na seba, keramické hrnčeky nie. Okrem toho keramika je krehká a ťažká. A keďže aj servisná služba, ktorá zabezpečuje priemyselné umývanie, musí do našich malých stánkov oveľa častejšie robiť rozvozy pohárových boxov, ľahké a nerozbitné plastové poháre sú na to úplne ideálne.
 • Viac stanovíšť na triedenie odpadu, viac smetných košov (4)
  Uvedomujeme si, že separovanie odpadu znamená pre každého návštevníka o niekoľko krokov naviac. Veríme však, že ich urobíte v záujme čistejšej budúcnosti. Smetné koše zatiaľ nemôžu byť bez dozoru – zatiaľ nie sme zvyknutí separovať, len sa to učíme. Namiesto košov sú triediace staničky, ktoré sú náročné na personál, aj na priestor. Zatiaľ musia byť v nich naši „staničkári“, aby poradili, kam ktorý odpad patrí, a tých nie je ľahké nájsť. Okrem toho, naše námestie je malé – každá stanička má svoje rozmery, a nedá sa umiestniť hocikde.
 • Chýbajú toalety (4)
  Za Mestskou vežou sú verejné toalety – počas bežnej prevádzky postačujú, aj keď si uvedomujeme že cez špičkové koncerty je čakanie nepohodlné.
 • Dať na vratné poháre uško (3)
  V budúcej objednávke už by mali byť poháre s uškami.
 • Zabezpečiť poriadnu hygienu pri vratných pohároch (3)
  Systém vratných pohárov je vymyslený tak, že garantuje 100 %-nú hygienu – vtedy, ak ho budú dodržiavať stánkari a pridáte sa aj vy zákazníci tým, že budete VŽDY vyžadovať výmenu pohárov. Vedzte prosím, že stánkari nemajú s umývaním pohárov žiadny problém – priamo do stánku dostávajú čisté poháre v boxoch. Dovoz čistých a odvoz špinavých pohárov zabezpečuje pre nich miestna trenčianska firma, ktorá ich umýva v priemyselnej umývačke za prísne kontrolovaných hygienických podmienok. O tomto systéme stánkari  vedeli už predtým, ako sa na trhy prihlásili a súhlasili s ním. V zmluvách, ktoré podpísali, majú povinnosť dať vám VŽDY na každý nápoj čistý pohár. V žiadnom prípade NESMÚ poháre umývať v stánku (nie je garantovaná hygiena). Rovnako vám NESMÚ načapovať nápoj do vášho, už použitého pohára – musia vám ho vymeniť za čistý.
  Vieme, že mnohí z vás to žiadali v dobrom úmysle – aby nevznikali zbytočné náklady na umývanie pohárov, ak ste si dali 2 – 3 nápoje v jeden večer. To, čo sa však dá uplatniť u vás doma, nedá sa na námestí. Ak stánkar takýto použitý  pohár prijme a načapuje do neho ďalší nápoj, obyčajne sa dotkne pípou okraja pohára. Pri ďalšom čapovaní  môže preniesť nečistotu na pohár ďalšieho zákazníka. Preto, prosíme, aj v budúcnosti VŽDY vyžadujte nápoj do čistého pohára.
 • Dať farebné ozdoby na stromček (3)
  Podnet odovzdáme kolegom na zváženie, musí však byť zachovaný koncept výzdoby námestia.
 • Odstrániť stánky pri ODA (3)
  Podnet odovzdáme na zváženie kolegom, ktorí organizujú túto časť trhov, ktorá je vyčlenená pre spotrebný tovar.
 • Zabezpečiť sneh (3)
  Každý rok dávame žiadosť, ale akosi nám to nevychádza 🙂
 • Chýba živý betlehem (3)
  Ak sa nám podarí nájsť kvalitné predstavenie tohto typu, radi ho do programu zaradíme.
 • Viac hliadok mestskej polície (2)
  Odkaz odovzdáme kolegom z Mestskej polície.
 • Málo miest na parkovanie (1)
  Záujem o vianočné trhy rastie, nie je v našich silách garantovať parkovanie pre všetkých.
 • Zaviesť stredoveké trhy ako v Trnave (1)
  Na podobnú aktivitu zatiaľ nemáme kapacitu ani priestor v meste.
 • Na Štúrovom námestí chýba občerstvenie (1)
  Aj my rozmýšľame ako to zmeniť.
 • Každý rok pridávať vianočnú výzdobu do ďalších častí mesta (1)
  Podnet odovzdáme kolegom, určite zvážia, čo bude možné v rámci rozpočtu.
 • Nepúšťať v reproduktoroch modernú disco hudbu (1)
  Zo stĺpov pouličného osvetlenia hrala vianočná hudba, disco nebolo v programe. Je možné, že ste počuli hudbu z niektorej zo súkromných prevádzok.
 • Viac prepojiť stánky medzi Mierovým a Štúrovým námestím (1)
  Prepojenie sme skúšali po prvýkrát, radi by sme ho v budúcnosti rozvíjali.
 • Dať všetky stánky na jedno námestie (1)
  Nezmestia sa.

Pýtali sme sa tiež, ktorý stánok z vianočných trhov by ste chceli osobitne vyzdvihnúť a prečo?

 • keramika – p. Ragulová a modrá keramika Emati (6)
 • p. Bednár – drevený kolotoč a výrobky z dreva (5), Miškine domáce džemy a limonády (5)
 • vegánske jedlo (4), medovníčky p. Čerteková (4)
 • Sneženky a machři (3)
 • Hanina Patina, kožušiny, langoše, gaštany, výrobky z dreva (po 2 hlasoch)
 • frgále, drevené motýliky, mäsiarstvo, čičmianske výrobky, waffle, medovina, oštiepky, včelia farma, kováč, drotár, Matyšák, Babičkin punč, Merino (po 1 hlase).

Do prieskumu sa zapojili prevažne ženy (78,4 %), mužov bolo 21,6 %. Vekové zloženie respondentov bolo rôznorodé a pokrývalo všetky vekové kategórie:

Väčšina respondentov navštevuje vianočné trhy v Trenčíne pravidelne každý rok (77,1 %), 2. – 3. raz bolo na trhoch 13,5 % respondentov, 4. – 5. raz 7,8 % respondentov. Ostatní boli na vianočných trhoch prvý raz (1,6 %).

Ďakujeme za vaše postrehy, názory a pripomienky. Pomôžu nám pri príprave ďalších podujatí.

Foto: Juraj Majerský

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!