Viktória JEHLÁROVÁ, Bábkove divadlo na Rázcestí (SK): TAK ČI INAK, LÁSKA

16. 10. 2021 • 17.30 – 18.30 | Klub Lúč

Tak či inak, láska je performancia na podporu tolerancie párov rovnakého pohlavia a ľudí s inou rodovou identitou
Na Slovensku je manželstvo stále definované ako partnerský vzťah muža a ženy. Svet je však rozmanitejší, než sú jeho definície. História poskytuje dostatok dôkazov, že medzi nami existujú ľudia, ktorí cítia inak, majú inú sexuálnu orientáciu a ktorí túžia rovnako, ako ostatní, byť milovaní a milované, prežiť svoj život zmysluplne s partnerom a partnerkou. Ibaže nenapĺňajú spoločenské normy heterosexuality. A zrazu je ich život vystavený a traumatizovaný mnohými neprávosťami a krutosťami, lebo sú iní a iné. Cieľom našej performancie je priniesť iný pohľad na tieto otázky.
Tak či inak, láská sú príspevkom na ceste k odbúraniu stereotypov a predsudkov voči LGBT ľuďom. Tie vedú k strachu, k nenávistným násilným prejavom a k homofóbii, ktoré by medzi ľuďmi nemali mať miesto.

„ …V antickom Grécku, ktoré je považované za počiatok európskej civilizácie, bola homosexualita široko akceptovaná a niekedy dokonca štátom podporovaná… Pre mladých chlapcov nebolo hanbou, ale cťou mať „staršieho priateľa“, patróna, obzvlášť ak šlo o spoločensky významnú osobu… Pojem lesbička sa začal používať v 6. st. p. n. l. podľa názvu ostrova Lesbos. Tento ostrov bol sídlom dievčenskej školy poetky Sapfó… Homosexualita nebola veľmi viditeľná ani v 19. storočí, aj keď už nebola tak tvrdo trestaná a v niektorých krajinách bola aj dekriminalizovaná. Homosexuálna orientácia umelcov sa prejavovala v ich dielach len nepriamo. Medzi takých umelcov patrili básnici George Byron, Paul Verlaine, spisovateľ Marcel Proust… spisovateľky Virginia Woolf, Gertrude Stein, výtvarníčka Frida Kahlo a iné (poznámka BDNR).

Medzinárodný deň boja proti homofóbii, známy pod názvom IDAHO vytvorením počiatočných písmen anglického názvu International Day Against Homofobia, sa koná každoročne 17. mája.
Kompletné znenie Všeobecnej deklarácie ľudských práv a Charty základných práv nájdete na www.ludsképrava.sk/dokumenty.“

Performanciu pripravili:
Scenár, réžia: Iveta Škripková
Scenár, výtvarné spracovanie: Viktória Jehlárová
Účinkuje: Viktória Jehlárová
Hudba výber, hlasy nahrali: Alena Sušilová, Tomáš Matejovič, Klaudia Dzureková, Nikolas Hurych
Technická spolupráca: Marek Horváth
Vyrobili ateliéry BDNR v spolupráci s Katarínou Mažáryovou a.h.

Za spoluprácu pri oslovení študentov Konzervatória ďakujeme Ive Kováčovej

Scénické čítanie vzniklo ako súčasť projektu Školy za demokraciu*, ktorého hlavným organizátorom je Centrum komunitného organizovania v Banskej Bystrici.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu je výlučne zodpovedné Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici.

*Školy za demokraciu
Projekt je založený na skúsenostiach organizácie Cultures Interactive, ktorá sa v Nemecku už viac ako 15 rokov úspešne venuje téme radikalizácie a extrémizmu u mladých ľudí. Vzdelávací program sa sústreďuje na systematickú prácu so študentami a študentkami vysokých, stredných a základných škôl, zdôrazňujúc hodnoty slobody, rovnosti, demokracie, otvorenej spoločnosti a vymedzuje sa voči všetkým formám intolerancie. Obsahuje rôznorodé diskusné interaktívne moduly, workshopy so zameraním na rozvoj kritického myslenia, živé knižnice a i.

Renata JURČOVÁ je slovenská grafička, výtvarníčka a performerka, študuje v Ateliéri GPS (grafika – priestor – synergia) na Fakulte výtvarných umení v Banskej Bystrici. Venuje sa najmä grafickému dizajnu, ale počas štúdia si vyskúšala rôzne techniky od grafiky cez sochu, ilustráciu, video tvorby až po performance. Spolupracuje s divadelným zoskupením Odivo, rôznymi neziskovými organizáciami a s banskobystrickým Centrom nezávislej kultúry Záhrada.

Klub Lúč

Mierové námestie 19
Trenčín

0903 027 910
info@klubluc.sk
http://klubluc.sk/

{"lat":"48.89538087392604","lng":"18.041875688105392"}

Trenčianska Hudobná Jeseň 2021

10. 10. 2021 • 18.00 – 7. 11. 2021 | Trenčín

Trenčianska Hudobná jeseň prinesie do Trenčína päť koncertov komornej hudby. Uskutočnia sa na rôznych miestach a to v Evanjelickom kostole, Refektári Piaristického gymnázia a v ZUŠ K. Pádivého.

10. 10. 2021 o 18:00 > Organový recitál (Evanjelický kostol)
Účinkuje: Marek...

event-image

Galerkovo

21. 10. 2021 • 9.30 – 11.30 | Galéria

Veselé tvorivé stretnutie pre deti do 5 rokov a ich rodičov. Deti sa hravým a zábavným spôsobom oboznamujú s výtvarným umením. Učia sa pracovať s farbou, tvarom a rôznymi materiálmi. Aktivita je určená pre najmenšie deti, ktoré tvoria spolu so svojimi...

event-image

Zoomovanie

21. 10. 2021 • 16.00 – 17.00 | Galéria


Priblíženie aktuálnych výstav z rôznych uhlov pohľadu. Komentár k vybraným dielam zameraný na rôzne zaujímavosti a...

event-image

Koncert Richarda Claydermana

21. 10. 2021 • 16.00 | Športová hala


OZNAM 27. 08. 2021: Z dôvodu pandemickej situácie sa čaká na vyjadrenie, či koncert prebehne v uvedenom termíne alebo bude presunutý na rok 2022.

Richard Clayderman avizuje posledné turné v jeho kariére. Narodil sa v rodine

event-image

DOTYKY S ESENCIOU - voňavé stretnutia

22. 10. 2021 • 17.00 – 19.30 | Jesenského 3175, 911 01 Trenčín


Zaujíma vás voňavá sila ukrytá v bylinách? Chcete sa vydať na cestu spoznávania ich účinkov a dozvedieť sa, ako čisté prírodné esencie bezpečne používať v každodennom živote? Budeme sa stretávať na vo...

event-image

ZRUŠENÉ: Naše spevy a tance

22. 10. 2021 • 18.00 | Kultúrny dom Trenčianska Turná

PODUJATIE JE ZRUŠENÉ.

Účinkuje Folklórny súbor Seniorklub Družba Trenčín.

Vystúpenie bude súčasťou programu obce Trenčianska Turná k Mesiacu úcty k starším.

Vstup voľný.

event-image

Phragments + Boris Sirka

22. 10. 2021 • 21.00 – 23.00 | Klub Lúč

PHRAGMENTS
Phragments je projekt...

event-image

Kráľovstvo svetlonosov

23. 10. 2021 • 10.00 – 16.00 | Trenčiansky hrad


Program:

  • vyrezávanie svetlonosov,
  • spoločná tvorba jesenného stromu,
  • pracovný list pre deti "Spoznaj prírodu na hrade"

Tekvičku na vyrezávanie si môžete doniesť buď...

event-image

Dni Maximiliána Hella

23. 10. 2021 • 14.00 – 17.30 |  Piaristické gymnázium Jozefa Braneckého

Podujatie je zamerané na sprostredkovanie najnovších poznatkov z astronómie a astrofyziky mládeži a širokej verejnosti.

Program začne prednáškou Žatva objavov 2020, s ktorou vystúpi významný český astrofyzik a popularizátor astronómie Jiří...

event-image

Workshop hry na africké bubny

23. 10. 2021 • 17.00 – 19.00 | Klub Lúč

Kurz hry na africké bubny. Kurz je určený začiatočníkom aj pokročilejším. Naučíme vás tradičný rytmus na djembe z...

event-image