Kultúrno-informačné centrum je presťahované do Mestskej veže

13. 2. 2023 – 1. 5. 2023 | Kultúrno-informačné centrum

V minulom roku Ministerstvo kultúry SR vyhovelo našej žiadosti a schválilo nám nenávratný finančný príspevok na projekt „Kultúrno-informačné centrum s pódiom – udržateľný a odolný kultúrny priestor Trenčína“. Na projekt, ktorý zahŕňa rekonštrukciu a modernizáciu priestorov „KICka“ získame takmer 178 tisíc eur (z celkových oprávnených výdavkov vyše 187 tisíc eur). Zvyšok pôjde z mestského rozpočtu.

Cieľom projektu je vytvoriť priaznivejšie prostredie

Nie je sa čo čudovať – KIC okrem svojej informačnej funkcie slúži ako „šatňa“ pre mestské podujatia, ktoré sa konajú na pódiu a na Mierovom námestí. Keď si predstavíte, koľko vystupujúcich, stánkarov a divákov sa premelie námestím počas vianočných trhov, festivalu pri Trenčianskej bráne či počas iných mestských akcií, určite nám dáte za pravdu, že tento priestor je najväčším trenčianskym kulturákom.

Preto je základným cieľom tohto projektu vytvoriť z Kultúrno-informačného centra modernejšie a útulnejšie prostredie tak pre rozvoj kultúry, ako aj pre obyvateľov a návštevníkov mesta.

Projekt zahŕňa kompletnú rekonštrukciu interiéru, vrátane výmeny podláh, okien, nábytku, pričom sa zmení riešenie výkladov a pribudnú aj úschovné skrinky pre turistov. Hneď pri vstupe budete mať možnosť vidieť jedinečné umelecké dielo – imitáciu rímskeho nápisu na trenčianskej hradnej skale. Ďalším originálnym dielom bude mapa Trenčína umiestnená na stene, ktorá uľahčí orientáciu návštevníkom mesta. Zachovaný bude výstavný priestor pre menšie kolekcie výtvarných a fotografických diel.

Rekonštrukcia začína už začiatkom februára

Rekonštruovať by sa malo začať už začiatkom februára. Pre milovníkov kultúry aj turistov to znamená, že pre získanie informácie alebo kúpu suvenírov či vstupeniek na divadlá či koncerty sa prejdú o pár metrov ďalej – do mestskej veže. Práve tam presťahujeme Kultúrno-informačné centrum na niekoľko mesiacov – až do momentu, kedy sa naše kolegyne budú môcť vrátiť do krásnych nových priestorov. Trvanie rekonštrukcie projekt určuje na približne 5 mesiacov.

Mestská veža je obľúbenou pamiatkou

Okrem uvedených služieb budete mať možnosť kúpiť si vstup na Mestskú vežu a vychutnať si jedinečné výhľady. Ukázalo sa, že Mestská veža je naozaj veľmi obľúbenou pamiatkou, o čom svedčí aj návštevnosť v uplynulom roku, konkrétne v mesiacoch máj až september. Na vežu prichádzali domáci hostia, zahraniční návštevníci, najmä z Česka, Ukrajiny, ale aj zo vzdialených krajín – USA, Kanady, Mexika, Francúzska. Výhľad z výšky 32 m na vynovené Mierové námestie, Trenčiansky hrad, Piaristický kostol, Farský kostol a kupolu synagógy je skutočne krásny a zaujímavý a tí návštevníci, ktorí prejavili väčší záujem o históriu Trenčína, dostali letáčiky z ktorých sa dozvedeli viac o sakrálnych pamiatkach, písomných pamiatkach mesta, aj možnostiach výletov do okolia Trenčína. Vo veži sa konajú tiež pravidelné výstavy, ktoré rovnako pútajú pozornosť návštevníkov veže.

Mestská veža cez Vianoce „praskala vo švíkoch.“

Otvorenie veže pre verejnosť v čase vianočných sviatkov sa ukázalo veľmi dobrým nápadom. Pohľad z veže na rozžiarené námestie s nádherným vianočným stromčekom, stánkami, množstvom ľudí užívajúcich si stretnutia pri poháriku vianočného punču či iných dobrôt bol skutočne magický. Chýbal už len sneh, ktorý by túto atmosféru ešte viac podčiarkoval. Návštevnosť v tomto vianočnom čase bola obrovská. Boli dni, kedy počet ľudí prevyšoval 500, čo sa niekedy zdalo skoro nezvládnuteľné.

KIC nájdete v Mestskej veži

Tešíme sa, keď nás navštívite v nových a moderných priestoroch na Mierovom námestí 9. Dovtedy nás nájdete v priestoroch Mestskej veže. Dostanete sa k nám výťahom zo Sládkovičovej ulice.

Otváracie hodiny: 

Pondelok       8:00 – 15:30

Utorok            8:00 – 15:30

Streda            8:00 – 16:30

Štvrtok           8:00 – 15:30

Piatok             8:00 – 14:00

Sobota          ZATVORENÉ

Nedeľa          ZATVORENÉ

O aktualitách a priebehu rekonštrukcie Vás budeme informovať na našom webe (www.visit.trencin.sk), Facebooku (Kultúrno-informačné centrum Trenčín) a Instagrame (@kictrencin).

{"lat":"48.894920255374416","lng":"18.0408874030461"}

Francúzsky jazyk začiatočníci

11. 9. 2023 • 18.30 – 31. 10. 2023 19.30 | KC Aktivity

Kurzy francúzskeho  jazyka s Madame Smejkalovou pre začiatočníkov, pokročilých a príprava na skúšky DELF. Možnosť prihlásenia aj počas kurzu. 

Info a prihlasovanie: elena.smejkalova@gmail.com.

event-image

PO STOPÁCH KAROLA CHUDOMELKU

13. 9. 2023 • 17.00 – 26. 10. 2023 18.00 | Trenčiansky hrad

Výstava PO STOPÁCH KAROLA CHUDOMELKU, ktorej autorkou je Ing. arch. Martina Jelínková ( Ústav dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok, Fakulta architektúry a dizajnu STU), približuje život a dielo tejto významnej osobnosti československej architektonickej...

event-image

Ako natočiť dobrý film pre deti a mládež - konferencia vo HVIEZDE

29. 9. 2023 • 9.00 | Hviezda

Workshop a medzinárodná konferencia sú súčasťou filmového festivalu pre deti a mládež Cinedu.
Je potrebné prihlásenie cez www.hviezda.eu 

event-image

Silné reči

29. 9. 2023 • 19.00 | Piano

Nová sezóna Silných Rečí je tu! Smiech pokračuje, chichot rezonuje, vyprsknutia končia na hlave človeka pred vami. To naj zo slovenskej stand-up scény uvidíte aj v Trenčíne počas nášho celovečerného vystúpenia. Budete takí spokojní, že vám neuveria, že žijete na Slovensku!

Náš...

event-image

Para, Anika Iris - koncerty vo HVIEZDE

29. 9. 2023 • 19.00 | Hviezda

Para je slovenská poprocková hudobná skupina pôvodom z Bratislavy a patrí k najlepším koncertným kapelám na Slovensku. V minulosti spolupracovali napr. so skupinou AMO, Janou Kirschner a Sendreiovcami. Pravidelne koncertujú na letných festivaloch ako Pohoda, Grape či Žákovic

Klub slovenského jazyka pre ukrajinské deti

29. 9. 2023 | KC Aktivity

Klub slovenského jazyka pre deti a mládež odídencov z Ukrajiny / začiatočníci aj pokročilí.

V rámci projektu Trenčín pomáha Ukrajine.

Info a prihlasovanie: Dana Vani 0910 449 949

Čas stretnutí: Piatok 14,00 – 16,00 hod.

event-image

Dotyky s esenciou - stretnutia s aromaterapiou

30. 9. 2023 • 9.00 – 14.00 | Legionárska, Trenčín

Aromaterapia v živote ženy

Zaujímajú Vás esenciálne a rastlinné oleje? Pracujete s nimi, ale potrebujete viac informácií, ako ich používať či kombinovať? Alebo by ste sa chceli s nimi bližšie zoznámiť?

Stretnutie je zamerané na spoznanie

event-image

Detský jesenno-zimný trh

30. 9. 2023 • 9.30 – 14.00 | Elephant Centrum, Námestie sv. Anny 15

event-image

Deň architektúry v GMAB

30. 9. 2023 • 10.00 – 19.00 | Galéria

Aktivity v Galérii Miloša Alexandra Bazovského pre všetky vekové kategórie, zamerané na architektúru a urbanizmus mesta Trenčín. Počas celodenného programu sa budú konať prednášky a prezentácie zamerané na architektúru a urbanizmus. Nebude chýbať kreatívna zóna. V rámci programu sa...

event-image

Zabiť Františka, Karol Mikloš - koncerty vo HVIEZDE

30. 9. 2023 • 20.00 | Hviezda

Večer v znamení ľahko melancholického gitarového indie popu a alt-folku.

Na slovenskej hudobnej scéne rezonuje meno Karol Mikloš už cez 25 rokov. Sám vraví, že je na hranici alternatívy a popu a inak to robiť nevie. Za jeho prvým albumom stál Laco Lučenič