Toto už som niekde videla

9. 9. 2023 – 9. 10. 2023 | FOR MAAT, Železničná 3, Trenčín

Výstava "Toto som už niekde videla" v kreatívnom centre For maat, autoriek Zuzany SabovejGabriely Zigovej (alebo Zuzany Zigovej a Gabriely Sabovej?) reflektuje problematiku osobnej aj autorskej identity v dobe umelej inteligencie (Artificial Intelligence – AI) a v opozite k tomu aj hĺbku, povahu a neumelú autenticitu medziľudských vzťahov v rámci hodnôt ako sú priateľstvo a spolupráca. Dramaturgiu výstavy bude tvoriť pomyselná časová os, po ktorej sa publikum bude môcť vybrať na cestu od možnosti nahliadnuť do histórie vzájomného kamarátstva oboch umelkýň, ich spoločných zážitkov a ovplyvňovania sa, ktoré budú podané formou špecifického autorského archívu, až po aktuálne kreovanie spoločného umeleckého alter-ega, teda jednej tvorivej osobnosti, spojenej z oboch autoriek.

Prezentovaná spoločná tvorba v podobe prevažne objektových výstupov bude generovaná spájaním a prepájaním už jestvujúcich diel, nezriedka kombináciou médií, ktoré sú v tvorbe Zigovej a Sabovej najčastejšie zastúpené – performance a objektu, objektu a fotografie, grafiky, kresby a priestorovej inštalácie, s presahom k fyzickým zásahom do vlastného tela (ktoré je jedným z najfrekventovanejších výrazových prostriedkov oboch umelkýň, či už ako „nosič obsahov“ a jeho mediátor v duchu body-art, alebo v podobe sochy, plastiky). Rôzne kombinácie diel ako východiskový bod pre ich realizáciu budú vytvorené s použitím Midjourney, služby, ktorá s pomocou AI generuje realistické obrazy na základe inštrukcií. Následne budú podľa predlohy zhmotnené, prenesené do reality a výstavného priestoru galérie. Súčasťou multimediálnej výstavy bude aj niekoľko obrazov maliara Petra Sula, ktoré prirodzene komunikujú s jej obsahom a dopĺňajú ho, ako aj fotografické portréty autoriek od fotografky Jany Gombikovej, taktiež kontextuálne dopovedajúce príbeh, ktorý bude expozícia komunikovať. Proces vzniku výstavy „Toto som už niekde videla“ a jeho výsledok je výzvou aj pre samotné umelkyne, ktoré pri jej tvorbe trávia celé týždne priamo v galerijnom priestore. Možno ju tiež vnímať ako slobodné laboratórium, ktoré skúma identitu optikou a „zručnosťami“ nových technológií a rozširuje tak predstavivosť, či predvída možné scenáre vývoja budúcnosti. V neposlednom rade predstavuje ďalšie vývojové štádium či medzistupeň v dlhoročnej vzájomnej interakcii oboch autoriek.

 

Po vernisáži pokračuje PÁRTY s hudobnými hosťami. Vlastné občerstvenie vítané a odporúčané.

Vernisáž 8. 9. 2023 o 18:00.
Kurátorka: Lucia Gavulová

Činnosť galérie FOR MAAT z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu a mesto Trenčín.

null

Francúzsky jazyk začiatočníci

11. 9. 2023 • 18.30 – 31. 10. 2023 19.30 | KC Aktivity

Kurzy francúzskeho  jazyka s Madame Smejkalovou pre začiatočníkov, pokročilých a príprava na skúšky DELF. Možnosť prihlásenia aj počas kurzu. 

Info a prihlasovanie: elena.smejkalova@gmail.com.

event-image

PO STOPÁCH KAROLA CHUDOMELKU

13. 9. 2023 • 17.00 – 26. 10. 2023 18.00 | Trenčiansky hrad

Výstava PO STOPÁCH KAROLA CHUDOMELKU, ktorej autorkou je Ing. arch. Martina Jelínková ( Ústav dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok, Fakulta architektúry a dizajnu STU), približuje život a dielo tejto významnej osobnosti československej architektonickej...

event-image

Ako natočiť dobrý film pre deti a mládež - konferencia vo HVIEZDE

29. 9. 2023 • 9.00 | Hviezda

Workshop a medzinárodná konferencia sú súčasťou filmového festivalu pre deti a mládež Cinedu.
Je potrebné prihlásenie cez www.hviezda.eu 

event-image

Silné reči

29. 9. 2023 • 19.00 | Piano

Nová sezóna Silných Rečí je tu! Smiech pokračuje, chichot rezonuje, vyprsknutia končia na hlave človeka pred vami. To naj zo slovenskej stand-up scény uvidíte aj v Trenčíne počas nášho celovečerného vystúpenia. Budete takí spokojní, že vám neuveria, že žijete na Slovensku!

Náš...

event-image

Para, Anika Iris - koncerty vo HVIEZDE

29. 9. 2023 • 19.00 | Hviezda

Para je slovenská poprocková hudobná skupina pôvodom z Bratislavy a patrí k najlepším koncertným kapelám na Slovensku. V minulosti spolupracovali napr. so skupinou AMO, Janou Kirschner a Sendreiovcami. Pravidelne koncertujú na letných festivaloch ako Pohoda, Grape či Žákovic

Klub slovenského jazyka pre ukrajinské deti

29. 9. 2023 | KC Aktivity

Klub slovenského jazyka pre deti a mládež odídencov z Ukrajiny / začiatočníci aj pokročilí.

V rámci projektu Trenčín pomáha Ukrajine.

Info a prihlasovanie: Dana Vani 0910 449 949

Čas stretnutí: Piatok 14,00 – 16,00 hod.

event-image

Dotyky s esenciou - stretnutia s aromaterapiou

30. 9. 2023 • 9.00 – 14.00 | Legionárska, Trenčín

Aromaterapia v živote ženy

Zaujímajú Vás esenciálne a rastlinné oleje? Pracujete s nimi, ale potrebujete viac informácií, ako ich používať či kombinovať? Alebo by ste sa chceli s nimi bližšie zoznámiť?

Stretnutie je zamerané na spoznanie

event-image

Detský jesenno-zimný trh

30. 9. 2023 • 9.30 – 14.00 | Elephant Centrum, Námestie sv. Anny 15

event-image

Deň architektúry v GMAB

30. 9. 2023 • 10.00 – 19.00 | Galéria

Aktivity v Galérii Miloša Alexandra Bazovského pre všetky vekové kategórie, zamerané na architektúru a urbanizmus mesta Trenčín. Počas celodenného programu sa budú konať prednášky a prezentácie zamerané na architektúru a urbanizmus. Nebude chýbať kreatívna zóna. V rámci programu sa...

event-image

Zabiť Františka, Karol Mikloš - koncerty vo HVIEZDE

30. 9. 2023 • 20.00 | Hviezda

Večer v znamení ľahko melancholického gitarového indie popu a alt-folku.

Na slovenskej hudobnej scéne rezonuje meno Karol Mikloš už cez 25 rokov. Sám vraví, že je na hranici alternatívy a popu a inak to robiť nevie. Za jeho prvým albumom stál Laco Lučenič