Nemé filmy a živá hudba

17. 3. 2025 | 17.00, 19.00 | Hviezda

Dve významné diela svetovej kinematografie z roku 1921 si môžete pozrieť (a vypočuť) vo forme, ako sa premietali v dobe svojho vzniku – tieto nemé filmy budú sprevádzané živou hudbou.

O hudobný sprievod sa postarajú špičkoví slovenskí, nórskilaponskí hudobníci.

 

17:00

Jánošík (1921) – prvý slovenský dlhometrážny film, ktorý natočili slovenskí emigranti v USA, sa vracia na plátno s novým hudobným sprievodom. O ten sa postará slovenský inštrumentalista a skladateľ Dávid Kollár, nominovaný na národnú filmovú cenu Slnko v sieti, spolu s legendárnym nórskym jazzovým trubkárom Nilsom Petterom Molværom. Ich hudba vdýchne tomuto historickému príbehu nový, podmanivý rozmer. O úvodné slovo k filmu Jánošík sa postará Peter Konečný.

Hudobné obsadenie:

Dávid Kollár - elektronika, gitary

Nils Petter Molvær - trúbka

Tomáš Mutina - elektronika

 

19:00

Požehnanie zeme (Markens Grøde, 1921) – nórsky film inšpirovaný rovnomenným románom Knuta Hamsuna, ktorý získal Nobelovu cenu za literatúru. Pôvodný príbeh o osídľovaní „prázdnej“ severskej krajiny je dnes vnímaný kriticky – pôvodní obyvatelia Laponci, ktorí na tomto území žili stáročia, boli v diele vykreslení v kontroverznom svetle. Nové spracovanie filmu dáva priestor práve ich pohľadu. Hudobno-slovný sprievod, ktorý vznikol na podnet nórskeho skladateľa a producenta Sveina Schultza, mení perspektívu – rozprávačmi sa stávajú samotní Laponci, čím si príbeh symbolicky „preberajú“. Aj preto film dostal nový názov v ich jazyku: Ednama sjatto, čo reflektuje jeho reinterpretáciu z pohľadu pôvodných obyvateľov.

Hudobné obsadenie:
Svein Schultz – basgitara, kompozícia, produkcia
Ronja-Katrin Larsen – spev

Lávre Johan Eira – spev a tradičný laponský joik

Ole Jørn Myklebust – trúbka, kompozícia
Aleksander Kostopoulos – bicie
Stein Austrud – klávesy
Kristian S. Olstad – gitara
Stig Aron Kamonen – zvukový majster

 

Príďte objaviť silu filmu a hudby, ktorá prekračuje čas, otvára nové perspektívy a otázku hľadania vlastnej identity z rozličných pohľadov. Tento jedinečný audiovizuálny projekt vznikol v spolupráci s Centrom Knuta Hamsuna, ktoré sa venuje skúmaniu diela a odkazu tohto významného, no kontroverzného nórskeho spisovateľa. Nové spracovanie filmu Požehnanie zeme / Ednama sjatto bolo uvedené len raz –  počas festivalu Hamsunove dni 2024 v Hamarøy, kde zaznamenalo veľký úspech. Teraz sa vďaka bilaterálnej iniciatíve Kultúra spája – Trebø viac kultúry, financovanej z Grantov EHP a Nórska, predstaví aj v Trenčíne.

Premietanie filmu Jánošík je aktivitou projektu Filmový festival inklúzie, ktorý je súčasťou Trenčín 2026. Trenčín 2026 finančne podporujú Mesto Trenčín, Trenčiansky samosprávny kraj a Ministerstvo kultúry SR. Partnerom je Európska únia.

{"lat":"48.89428678596174","lng":"18.036811771103658"}

Riekankovo

22. 5. 2026 • 9.30 | Materské centrum - NS Družba

Kurz pre deti od  1,5 roka do 4 rokov, odporúčame prihlásiť dieťa na kontakty MC Srdiečko.
Vedie Mirka Sádecká, skúsená učiteľka materskej škôlky.

event-image

Ladenie mesta

22. 5. 2026 • 17.00 – 20.00 | Rôzne lokácie Trenčín

Performatívna situácia pre 300 nástrojov a jedno mesto.

Miesto: celé mesto Trenčín a Hviezdoslavovo námestie

Autorádio v kolóne, búranie bez povolenia, ozvena húkačky v diaľke. Z lešenia na rohu sólo klarinetu. Dychovka na semafore hrá na každú zelenú. Sláčikové

event-image

Detská pátracia hra - Si zvedavý na Trenčín?

23. 5. 2026 • 0.00 – 31. 8. 2026 | Mierové námestie

Vydaj sa s nami do minulosti mesta, hľadaj odpovede a odhaľ dávnu históriu Trenčína.

Čo potrebuješ k hre?

Na to, aby si si mohol zahrať pátračku, musíš si stiahnuť a vytlačiť...

event-image

Akvarelové textúry - ArtLenka - Workshop

23. 5. 2026 • 9.00 – 11.30 | KC Aktivity

Experimentovanie s textúrami, jemnosť farieb, ľahkosť ťahov a krása spontánnosti. Všetky pomôcky v cene.

Prihlasovanie:  lenkakubo@gmail.com   0905 915 359

event-image

Noc múzeí a galérií 2026

23. 5. 2026 • 9.00 – 23.00 | Trenčín

22. ročník Noci múzeí a galérií sa uskutoční v jeden deň na celom Slovensku.


Kompletný program na stiahnutie.

Mestská veža

10.00 – 22.00 | vstup

event-image

Korzo Soblahovská

23. 5. 2026 • 9.30 – 18.00 | Soblahovská ulica, Trenčín

Na jeden deň patrí Soblahovská ľuďom. Bez áut, zato s trhom, hudbou, jedlom a susedskou atmosférou. Príďte sa prejsť, zastaviť, posedieť – a objaviť, čo všetko môže byť mestská ulica, keď sa na ňu pozrieme inak.

Korzo Soblahovská je moderný mestský trh a celodenné stretnutie pre...

event-image

Noc múzeí a galérií v GMAB

23. 5. 2026 • 10.00 – 21.00 | Galéria M. A. Bazovského

Oslávte s nami sviatok všetkých múzeí a galérií:

14.00 – 16.00 tvorivé dielničky pre deti so Školou umeleckého priemyslu Trenčín

15.00 komentovaná prehliadka výstavy maturitných prác ŠUP Trenčín, odbor Odevný dizajn a Dizajn interiéru

16.00 – 17.30 Čo ti šije ? textilná...

event-image

Kino klub so psychológom

23. 5. 2026 • 14.30 | Kaviareň Na Ceste

Film: Končí sa to nami. V ukrajinčine.

event-image

Peťa Deverová - Letom svetom kvíz

23. 5. 2026 • 17.15 | Kaviareň Na Ceste

Chcete si overiť svoje vedomosti? Príďte na kvíz Letom svetom!

Zaujímavé otázky, skvelá atmosféra a výborná káva. Nezmeškajte túto skvelú príležitosť stráviť zábavný večer s priateľmi. Tešíme sa na vás!

event-image

Literárna jar – Trenčianske Teplice

23. 5. 2026 • 18.00 – 19.00 | Trenčianske Teplice

Literárna jar v Trenčianskych Tepliciach sa v tomto roku stáva už v máji súčasťou celoročného Trenčianskeho literárneho festivalu Trenčín 2026.

V sobotu 23.mája podvečer a v nedeľu 24. mája sa v priebehu celého dňa publiku postupne predstavia autorky, autori a

event-image