Trenčín sa stal Európskym hlavným mestom kultúry pre rok 2026, čím získal jedinečnú príležitosť predstaviť Európe svoju kultúrnu identitu a víziu budúcnosti. Titul bol mestu oficiálne udelený 10. decembra 2021 na základe rozhodnutia medzinárodnej poroty, ktorú viedla Paulina Florjanowiczová. Trenčín uspel v konkurencii ôsmich slovenských miest, pričom vo finále porazil Nitru a Žilinu.
Víťazný projekt: Pestovanie zvedavosti
Víťazný projekt s názvom Pestovanie zvedavosti (Cultivating Curiosity) predstavuje komplexný plán rozvoja mesta a regiónu prostredníctvom kultúry. Zameriava sa na šesť hlavných oblastí: prírodu, mesto, ľudí, kultúru, komunitu a Európu. Tieto témy sú symbolicky vyjadrené aj na obálke bid booku, ktorý bol slávnostne odovzdaný Ministerstvu kultúry SR.
Prípravy a realizácia
Projekt Trenčín 2026 nie je len o kultúrnych podujatiach, ale aj o významných investíciách do infraštruktúry a verejných priestorov. V nasledujúcich rokoch sa plánujú rozsiahle rekonštrukcie, ktoré zmenia tvár mesta.
Zapojenie komunity
Projekt Trenčín 2026 kladie dôraz na zapojenie miestnych obyvateľov a komunít. Cieľom je vytvoriť živé susedstvá a podporiť participáciu občanov na kultúrnom dianí. Príkladom je Festival Živých susedstiev, ktorý sa bude konať v rôznych častiach mesta mimo centra.
Medzinárodný rozmer
Titul Európske hlavné mesto kultúry zdieľa Trenčín s fínskym mestom Oulu, ktoré sa predstaví projektom Cultural Climate Change. Obe mestá tak budú v roku 2026 reprezentovať kultúrnu rozmanitosť a tvorivosť Európy.
Viac informácií
Podrobnosti o projekte, pripravovaných podujatiach a možnostiach zapojenia nájdete na oficiálnej stránke www.trencin2026.eu. Na stránke je dostupný aj bid book v slovenčine a angličtine, vrátane verzie easy to read pre znevýhodnené skupiny.
Trenčín 2026 je príležitosťou pre mesto a jeho obyvateľov ukázať Európe svoju jedinečnosť, posilniť kultúrnu infraštruktúru a vytvoriť trvalé hodnoty pre budúce generácie.