Aká bude nočná šou O prievozníkovi Jozefovi?

Už po piatykrát zažijeme v Trenčíne nočnú akrobatickú šou Príbehy z Trenčína. Tentoraz to bude príbeh O prievozníkovi Jozefovi. O tom, ako vznikal a prípravách celej šou sme sa rozprávali s autorom príbehu, ktorým je známy trenčiansky mím Vlado Kulíšek.

Tento rok nás čaká piate pokračovanie Príbehov z Trenčína. V čom bude tento ročník iný? Chystáte nejaké novinky?
Áno, snažíme sa každý rok prísť s niečim novým. Tento rok sme sa znova presunuli do iného priestoru. Chceme viac zviditeľniť perlu nášho mesta – rieku Váh. Vodná téma aj vodné prostredie umožnilo zaradiť viac atraktívnych vystúpení prepojených s vodou. Nový je aj čas začiatku podujatia. Keďže už na prvom javisku potrebujeme väčšiu tmu, aby boli efekty naozaj krásne, rozhodli sme sa začiatok posunúť na 21.30. V ten deň sa začínajú prázdniny, tak verím, že i rodičia, ktorí prídu s deťmi, tento čas zvládnu. Odmenou im bude pôsobivý zážitok.

Tohtoročný príbeh sa bude odohrávať na brehu Váhu, začínať sa bude pri lodenici. Čo všetko sa mení zmenou priestranstva?
Nový priestor si vyžiadal samotný príbeh. Jeho hlavným hrdinom je prievozník Jozef, ktorý väčšinu svojho života prežil na brehu Váhu. Tak sme museli s ním ísť na vodu :o) Pre nás je to, samozrejme, robota naviac, keďže znovu musíme riešiť umiestnenie divákov, zdroje elektriny, zázemie pre umelcov, výstavbu javísk. Ale je to výzva a pevne verím, že to ocenia aj diváci.

Odkiaľ ste čerpali inšpiráciu pre príbeh a prečo ste si vybrali práve postavu prievozníka Jozefa? Súvisí to nejako s predchádzajúcim ročníkom?
Kedysi v Trenčíne neboli mosty a prievozníci boli dôležitou súčasťou života v meste. Prevážali nielen ľudí, ale často aj obilie a múku do vodných mlynov, ktorých bolo vtedy na Váhu veľa. Zdalo sa, že po vybudovaní mosta prídu prievozníci o svoju prácu, ale nebolo to celkom tak a ich služby využívali ľudia aj naďalej. Výnimkou bol hrdina nášho príbehu. Prečo? To sa už dozviete priamo na podujatí alebo z knižočky O prievozníkovi Jozefovi, ktorá práve k tomuto podujatiu v týchto dňoch vyšla. Príbeh s tým minuloročným nesúvisí, hádam len tým, že je približne z rovnakého obdobia, teda z čias, kedy v Trenčíne panoval Matúš Čák Trenčiansky, ktorý sa deji tiež objaví.

Spomínali ste, že prvý príbeh o vodníkovi Valentínovi ste napísali za 1 – 2 dni, minuloročný príbeh o opátovi Štefanovi bol náročnejší kvôli získavaniu informácií z historických prameňov. Ako to bolo tento rok? Ako sa vám tvorilo?
No, je to čoraz ťažšie. Našťastie, história Trenčína poskytuje dostatočné množstvo námetov z príbehov, ktoré sa v meste udiali pred mnohými a mnohými rokmi. Som rád, že ich môžem pomôcť odhaliť pre širokú verejnosť.

Určite sa aj tento rok môžeme tešiť na zaujímavé čísla a skvelé akrobatické výkony jednotlivých umelcov. Kto bude vystupovať?
Tu vopred hovorím, že neprezradíme tých, ktorých vystúpenia budú v Trenčíne po prvýkrát – vyzradili a pokazili by sme prekvapenia. Môžete sa však naozaj tešiť, keď sme program zostavovali, pri mnohých číslach sa aj nám tajil dych. Z tých, ktorých poznáte z minulých 4 ročníkov spomeniem našich perfektných a presných „dvorných“ akrobatov zo skupiny Vertigo, prídu aj šermiari a koníky zo skupiny Hector. Trenčanov budú zastupovať členovia folklórneho súboru Seniorklub Družba. Tých ostatných si nechám až na záverečnú klaňačku, ale spomeniem aspoň to, že nám pomáhajú dobrovoľní hasiči aj veslári z vodáckeho klubu na Ostrove a veľa pomocníkov.

Ako sa skladá do jedného celku celé predstavenie, keď sa na ňom podieľajú rôzni umelci a umelecké súbory z rôznych kútov Slovenska?
Nielen zo Slovenska, prídu aj umelci z Českej republiky. A je to naozaj náročné. Na začiatku je príbeh a hmlistá predstava, potom nasledujú dlhé telefonáty s umelcami, aby sme zladili ich show vystúpenie s príbehom a zároveň pospájali niektoré dejové linky. Tí najdôležitejší neváhali prísť do Trenčína, aby si pozreli miesta účinkovania. So všetkými sme našli spoločnú reč a musím povedať, že aj oni sa na podujatie tešia. Málokedy majú totiž možnosť vystupovať pred takým množstvom divákov

Ako prebiehajú prípravy nočnej akrobatickej šou? Čo je už pripravené a čo vás ešte čaká?
Dúfam, že to najdôležitejšie je už hotové. Teraz dolaďujeme detaily scenára podľa technických možností a aj podľa rozpočtu. Okrem toho príprava tohto podujatia obnáša množstvo vecí, ktoré divák neuvidí – predovšetkým rôzne povolenia, bezpečnostné opatrenia, rokovania s majiteľmi pozemkov a zariadení pri Váhu a pod.

Na čo sa z celej šou tešíte najviac?
No, to práve nemôžem prezradiť – to diváci uvidia až na mieste. Ale pravdu povediac, najviac sa teším na sobotnú klaňačku, kedy už bude po všetkom a  verím, že uvidíme spokojných Trenčanov a návštevníkov mesta. Vtedy mi spadne veľký kameň zo srdca a budem si môcť zhlboka vydýchnuť.


Tak ako po minulé roky, aj tento rok má príbeh O prievozníkovi Jozefovi svoju knižnú podobu. Autorom textu je Vladimír Kulíšek, knižku ilustroval známy výtvarník Jozef Vydrnák. Záujemci si môžu knižku kúpiť v Kultúrno-informačnom centre na Mierovom námestí alebo priamo na mieste pred predstavením.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!