Ako vznikala kniha Prechádzky Trenčínom?

Od roku 2015 pripravujeme v spolupráci so Zuzanou Novodvorskou obľúbené Prechádzky mestom so sprievodcom. Teraz vychádza jej nová kniha Prechádzky Trenčínom. Porozprávali sme sa s ňou o tom, čo bolo inšpiráciou pre napísanie knižky, s čím musela pri písaní najviac zabojovať a prezradila nám aj to, čo z doteraz neznámych dejín mesta by sa rada dozvedela.

Zuzka, čo bolo hlavnou inšpiráciou pre vytvorenie knihy Prechádzky Trenčínom?
Inšpiráciou boli (a stále sú) návštevníci Prechádzok mestom, ktorí sa pýtali, či sa neplánuje tlačená verzia týchto pravidelných prechádzok. Otázky sa viackrát opakovali a tak, spolu so zamestnancami útvaru kultúry a informačných služieb Mesta Trenčín, vznikol nápad vydať knižku.

Koľko času ti zabralo napísanie knihy?
To je ťažko odhadnúť. Texty vznikali priebežne popri bežnej každodennej práci. Niektoré časti sa písali rýchlejšie, iné pomalšie. Záviselo to od dostupnosti materiálov. Dôležité bolo dodržať termín dokončenia všetkých textov, aby mohli nasledovať ďalšie prípravné práce na vydanie knižky.

Prechádzky Trenčínom - autorka Zuzana Novodvorska

Knižka má 23 kapitol, všetky sa týkajú Mierového námestia. Pri jej čítaní čitateľ žasne, čo všetko sa tu stalo, akú slávu aj katastrofy Trenčania prežili. Trúfla by si si povedať, ktoré obdobie bolo pre mesto najkrajšie a ktoré najtragickejšie?
Ťažká otázka. Nešťastné obdobia sa spájali s vojnami, živelnými pohromami, hladom, rôznymi chorobami a všetkými formami útlaku a neslobody. A tých bolo, bohužiaľ, veľmi veľa. Pokojné a šťastné obdobia boli tie ostatné, kedy sa tieto nepriaznivé okolnosti nevyskytovali. 😊

Spôsob písania si konzultovala so spisovateľkou a scenáristkou Soňou Borušovičovou. S čím si pri písaní musela najviac zabojovať?
Konzultácie s p. Soňou Borušovičovou boli veľmi inšpiratívne, keďže má bohaté skúsenosti, o ktoré je ochotná sa podeliť s ostatnými. Najväčšia výzva bolo obsiahnuť všetky dôležité informácie čo najstručnejšie a zároveň čo najzrozumiteľnejšie. V ústnej forme je možné poskytnúť dodatočné informácie v prípade nejasností alebo otázok. Písaná podoba to však neumožňuje.

Čo z doteraz neznámych dejín námestia by si sa rada dozvedela? (aj keď možno nie je reálna šanca)
Na námestí je mnoho domov, kde v minulých obdobiach žili rozliční ľudia. Zaujímavé by bolo spoznať osudy týchto „neznámych“ ľudí. Ako žili, čím sa živili, čo chceli v živote dosiahnuť a ako si predstavovali život svojich potomkov.

Knižka vznikla po šiestich rokoch cyklu Prechádzky mestom so sprievodcom. Vieš po tých šiestich rokoch odhadnúť, ktorá časť z dejín Trenčína je pre návštevníkov najpríťažlivejšia?
Opäť ťažká otázka. Každý človek je jedinečný a zaujíma sa o niečo iné. Veľmi pútavé sú témy, pri ktorých sa dá dostať na miesta, ktoré sú za normálnych okolností neprístupné. Napríklad židovský cintorín na Partizánskej ulici alebo vojnový cintorín z prvej svetovej vojny, ktorý je súčasťou vojenského areálu v Kubrej – Zábraní. Prechádzka o prvej svetovej vojne, ktorá bola spojená s návštevou tohto vojnového cintorína, bola rekordná v počte účastníkov.

Niektoré najzaujímavejšie témy Prechádzok sa občas zopakujú. Máš pocit, že si Trenčania kapitolky z dejín mesta pamätajú?
Áno, niektoré informácie určite a hlavne tie, ktoré sa opakujú pri rozličných témach. Napríklad významné udalosti alebo fakty. Je to zrejmé z reakcií návštevníkov prechádzok a najmä tých pravidelných. Nie je cieľom, aby si každý zapamätal všetko, čo počul, ale priblížiť zaujímavé osudy nášho mesta. Čo konkrétne si kto zapamätá, je subjektívne. Každý sa sústredí na to, čo je preňho osobne najpútavejšie a najdôležitejšie.

Na Prechádzky chodia rôzni ľudia, starší aj mladší, častokrát aj pamätníci minulého storočia. Stáva sa ti, že sa občas niečo nové o Trenčíne dozvieš aj ty od nich?
Určite. Pamätníci sú cenný zdroj informácií. Často ide o ich osobnú skúsenosť, napríklad stretnutie s významným človekom alebo prežívanie určitej udalosti alebo obdobia. Tieto vlastné zážitky a spomienky na osoby alebo miesta, ktoré sa spomínajú na jednotlivých prechádzkach, ich oživujú a robia ich pútavejšie. Inokedy je to doplnenie nejakej udalosti alebo informácia o zaujímavej publikácií alebo článku. Každý deň a každé stretnutie je príležitosťou dozvedieť sa niečo nové. Dejiny Trenčína sa veľmi bohaté a stále sa v nich nachádzajú ďalšie a ďalšie nové informácie. Čím viac sa zaoberáte nejakou témou, tým viac sa odhaľujú nové skutočnosti.

Prekvapili ťa niekedy návštevníci nejakými otázkami?
Keďže nejde o vopred pripravené otázky, každá otázka je prekvapením. 😊 Predpoklad je, že sa bude týkať témy prechádzky. Niektoré otázky sa dajú odhadnúť, o čom by sa účastníci  mali záujem dozvedieť viac v rámci konkrétnej prechádzky. Čo konkrétne sa však spýtajú, to je zrejmé až po položení samotnej otázky.


Knihu Prechádzky Trenčínom vydáva Mesto Trenčín v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Trenčín a okolie. Verejnosti ju predstavíme v nedeľu 12. septembra o 15.00 v átriu pod Mestskou vežou. Prosíme, nezabudnite si so sebou vziať rúško alebo respirátor.

Mimoriadny predpredaj knižky bude v nedeľu od 14.30 v Átriu pod Mestskou vežou. Od pondelka 13. septembra bude knižka v predaji v Kultúrno-informačnom centre Trenčín na Mierovom námestí. Viac informácií nájdete na https://visit.trencin.sk/prechadzky-trencinom.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!