Čo nás čaká v nočnej šou O komorníčke Agáte?

Tento rok nás čaká už šieste pokračovanie Príbehov z Trenčína. 28. a 29. júna sa môžeme tešiť na príbeh o komorníčke Agáte, ktorá nás zavedie do čias Barbory Celjskej. O tom, ako príbeh vznikal a o prípravách celej šou sme sa rozprávali s autorom príbehu, ktorým je známy trenčiansky mím Vlado Kulíšek.

Sme v plnom prúde príprav 6. ročníka Príbehov z Trenčína. Celý koncept príbehov je originálny a cenný tým, že sú naviazané na Trenčín a každý z nich spracováva inú legendu, viažucu sa k mestu. Nemíňajú sa vám ešte námety na príbehy? Odkiaľ ste čerpali inšpiráciu a prečo ste sa rozhodli práve pre komorníčku Agátu?
Vždy sa spolieham na to, že ma niečo “osvieti”. Dúfam, že to tak bude aj po ďalšie roky. Tento rok je hlavnou hrdinkou Agáta. Zaujalo ma hlavne to, že v našom meste nie raz nocovala skutočná kráľovná Barbora Celjská, o čom sa bežne nehovorí. No a keď som študoval jej životopis, zistil som, že v roku 1425 tu dokonca strávila Vianoce so svojim manželom Žigmundom – kráľom uhorským, českým a neskôr aj rímskym cisárom. A tu som narazil aj na jej služobníčku Agátu.

Chystáte na tento rok nejaké novinky?
Samozrejme, novinky budú, aj keď nie všetky chceme prezradiť. Chceme, aby niektoré boli prekvapením až priamo na predstavení. Novinkou je určite miesto konania. Po dlhšom zvažovaní sme nakoniec vybrali park pod najväčším trenčianskym sídliskom Juh. Zaujímavosťou určite bude, že uprostred toho parku vyrastie 8 metrov vysoká konštrukcia, na ktorej sa uskutočnia mnohé vystúpenia počas podujatia.

Ako prebieha celá príprava takejto šou – od vzniku myšlienky až po realizáciu?
Takmer súčasne musíme vyriešiť dve veci – priestor konania a námet. Takže napríklad o priestore sme rozhodli už minulý rok v lete. S príbehom to bolo horšie – veľa času mi zabralo štúdium života Barbory Celjskej a s tým súvisiaceho príbehu Agáty. Ten sa potom, samozrejme, ešte musí previesť do literárnej podoby, čo nie je práca na týždeň. No a potom príde pretváranie príbehu do divadelného stvárnenia. S novým priestorom samozrejme súvisí aj to, že v parku nie je nič – nie sú tam zdroje elektriny, ani žiadne využiteľné objekty, čo znamená riešenie elektrického zabezpečenia a výstavbu jednotlivých javísk.

Treba samozrejme vymyslieť aj ozvučenie a osvetlenie každej scény. V stručnosti už len popíšem na čo všetko musíme my, ako organizátori, myslieť – bezpečnosť divákov (tá je prvoradá), zabezpečenie zázemia pre umelcov, parkovanie špeciálnej techniky, umiestnenie živých zvierat (koní), ktoré v programe účinkujú, zdravotnícke zabezpečenie, zabezpečenie strážnej služby, nahrávanie sprievodných textov a videí, príprava hudby, nácvik umelcov, atď., atď. Samozrejme, dôležité je aj stráženie rozpočtu a s tým súvisiaca produkčná činnosť. Vzhľadom na to, že prípravný štáb celého podujatia je pomerne malý (okrem mňa ešte 3 kolegyne z útvaru kultúrno-informačných služieb Mestského úradu Trenčín), viete si isto predstaviť, koľko času toto všetko zaberie.

Ako sa skladá do jedného celku celé predstavenie, keď sa na ňom podieľajú rôzni umelci a umelecké súbory z rôznych kútov Slovenska?
Je to, samozrejme, zložité. Spolieham sa na to, že sú to väčšinou profesionáli, ktorým vysvetlím problematiku a čo od nich chcem a potom spoločne hľadáme riešenie jednotlivých scén. Zložité je to najmä v miestach, kde sa vystúpenia súborov prelínajú. Akrobati a umelci sa stretnú prvýkrát až u nás v Trenčíne, takže až tu na mieste si musia odskúšať, ako to spolu „klapne“. V niektorých prípadoch sa konečná podoba vystúpenia utrasie až na generálke celého programu.

Určite sa aj tento rok môžeme tešiť na zaujímavé čísla a skvelé akrobatické výkony jednotlivých umelcov. Kto bude vystupovať?
Už tradične spolupracujeme s akrobatickou skupinou Vertigo, ktorá dodala do programu aj hlavnú hrdinku Agátu. Diváci sa môžu tešiť aj na skupinu historického šermu Hector, ktorí prídu aj so svojimi koníkmi. Po ročnej pauze sa predstavia aj domáci atléti z klubu Born to Trick. Domácu scénu bude zastupovať aj Musica poetica a skupina historického šermu Wagus. Okrem toho nás čaká aj veľa svetelných, zvukových aj vizuálnych efektov – niektoré z nich sme ešte v Trenčíne nevideli.

Na čo sa z celej šou tešíte najviac?
Asi na tú spomínanú vežu. Je to taký prvý pokus vybudovať na podujatí niečo netradičné, čo je priamo určené na takúto akciu. Diváci ju budú môcť vidieť z rôznych strán a odohrá sa na nej tuším až 6 scén.


Tak ako po minulé roky, aj tento rok má príbeh O komorníčke Agáte svoju knižnú podobu. Autorom textu je Vladimír Kulíšek, knižku ilustroval známy výtvarník Jozef Vydrnák. Knižka bude predstavená verejnosti v utorok 18. júna 2019 o 10.00 vo Verejnej knižnici M. Rešetku. Záujemci si môžu knižku kúpiť v Kultúrno-informačnom centre na Mierovom námestí alebo priamo na mieste pred predstavením.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!