Krátky výlet: Cyklo Uhliská

Na výlety chodíme väčšinou peši. Keď však chceme prejsť dlhší úsek, pešibusom by nám to trvalo veľa času. Preto na dnešnú akciu ideme na bicykloch. Máme v pláne spraviť okruh po cykloceste do Nemšovej, odtiaľ do Trenčianskej Závady, tam si dať na Gazdovstve Uhliská prestávku, pokračovať cez kopec do Dolnej Súče a vrátiť sa cez Skalku do Trenčína. Poďte s nami 🙂

Celkový čas: 3,5 hod.

Vzdialenosť: 32 km

Prevýšenie: 737 m

Typ výletu: na horských bicykloch ide celá rodina

Začiatok trasy: železničný most pri Orechovom


Naša dnešná akcia začína za mostami v Orechovom. Je pekný slnečný deň, máme ideálne podmienky na našu rodinnú bicyklovačku. Sadáme na naše nablýskané bicykle a hor sa krútiť pedálmi. Napájame sa na cyklocestu pri penzióne Zuzana. Na cestičke nie sme sami, preto treba dodržiavať dopravné a bezpečnostné pravidlá pohybu na bicykli po tejto ceste. Predovšetkým mladších bajkerov treba naučiť takéto základy, aby sme sa z výletu všetci radovali. Cyklocesta nás vedie od železničného mostu do Zamaroviec. Prechádzame okolo futbalového ihriska, kde práve športujú miestni borci. Ďalej sa presúvame popod horolezeckú skalu k blízkemu areálu kláštora na Skalke, kde je známe pútnické miesto.

Po cyklomoste prechádzame cez potok Súčanku a ďalej sa vezieme po cykloceste až do Nemšovej. Tam prechádzame okolo voňavej kompostárne po ďalšom cyklomoste cez rieku Vláru. V Nemšovej končíme s vozením sa po cykloceste a prechádzame na riadnu vozovku pre autá. Na moste pri plavárni odbočujeme doľava smer Ľuborča a opatrne sa presúvame po frekventovanej hlavnej ceste. Našťastie iba kúsok, po 400 metroch odbočujeme doprava a pokračujeme do Trenčianskej Závady.

Doteraz sme išli v pohodičke po rovinke. Tomu je koniec, rovinka sa nám mierne nakláňa a už ťaháme do kopca. Pred Závadou je to celkom fuška, no odmena nás čaká už o chvíľu. Prichádzame do obce a mierime hneď na Gazdovstvo Uhliská. Je to rodinná farma, kde sa dá oddýchnuť, občerstviť sa, dať si obed v miestnej reštaurácii. Samozrejme všetky tieto možnosti využívame.

Po zrelaxovaní pokračujeme v cestovaní. Cez areál okolo koníkov a kozičiek prejdeme po poľnej ceste smerom do kopca okolo rozhľadne Malý Jelenec. Bajky do kopca tlačíme, lebo sme sa dobre najedli, tak musíme pomaličky napredovať.

O chvíľu sme hore na kopci a cesta našťastie ponúka namiesto tlačenia bajkov už konečne aj vozenie na nich. Neváhame, nasadáme a púšťame sa dole po krásnych lúkach. Naberáme rýchlosť a cesta nádherne plynie.

Prichádzame na miesto v lese, kde si pre nás nachystali lesníci malý kvíz. Ideme si hravou formou precvičiť naše vedomosti z oblasti ekológie. Koľko sa rozkladá v prírode odhodený napríklad tetrapakový obal? Fúúha. Radšej ho samozrejme berieme do separovaného odpadu.

Po malom oddychu sadáme na bajky, vychádzame z lesíka a v diaľke už vidíme, že sa blížime k Dolnej Súči. Pridáme do pedálov, lebo sa tešíme, že si dáme na námestíčku malé občerstvenie.

Prichádzame do Súče. Sme na jej okraji na hornom konci ulice, ktorá prudko klesá dole k námestiu. Treba dať pozor, lebo ak by sme to pustili dole kopcom, bola by to riadna rýchlosť. Preto sa pomalšie vezieme dole po ceste, až prichádzame na vytúžené námestie.

Na námestí v Dolnej Súči je otvorená reštaurácia, kde sa dá dobre občerstviť. My však smäd nemáme, zato máme chuť na niečo sladké – dávame si zmrzlinku. Máme šťastie, že je otvorená, a preto neváhame a okoštujeme. Dlho sa nezdržiavame a po ceste pokračujeme smerom do Skalky. V Skalke sa napájame na našu obľúbenú cyklocestu a pokračujeme po nej.

Náš cyklookruh sa pomaly uzatvára. Pokračujeme okolo kláštora, popod horolezeckú skalu, cez Zamarovce až do Orechového. Prichádzame na naše prekvapenie plní síl. Je to aj preto, že sme vhodne volili prestávky a dobre sme sa vždy zregenerovali.

Prešli sme dnes cez 30 kilometrov. Pre skúsených cyklistov je to malina, pre menej skúsených je to tak akurát. Aj staršie deti to zvládnu prejsť na bajku celkom v pohodičke. Cyklovýlet je príjemné spestrenie klasických peších výletov, preto sme si túto trasu zvolili a radi ju všetkým doporučujeme. Zdravému vozeniu zdar.


Trasa nášho výletu znázornená na mape.

Realizované s podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Logo Oblastne organizácie cestovného ruchu Logo Ministerstva Logo Slovakia travel

Realizované s podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Logo Oblastne organizácie cestovného ruchu Logo Ministerstva Logo Slovakia travel

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!