Krátky výlet: Cyklo Zlatovská kyselka

Máte chuť sa previesť na bicykloch? Nie moc ďaleko, niekam do prírody v okolí Trenčína? Super. Máme v pláne sa ísť pozrieť na Zlatovskú kyselku, opiecť si špekačku a oddýchnuť si v prírode. Poďte s nami 🙂

Celkový čas: 2,5 hod.

Vzdialenosť: 9 km

Prevýšenie: 131 m

Typ výletu: na horských bicykloch ide celá rodina

Začiatok trasy: železničný most pri Orechovom


Vyrážame na bicykloch z Orechového. V ruksaku na chrbte vezieme niečo na zjedenie, trochu vody na pitie a túžbu zažiť spolu pekné popoludnie. Presúvame sa ulicami Orechového, Istebníka. Ideme pekne za sebou, ako sa patrí na uvedomelých cyklistov. Na Kamenci odbočujeme na ulicu Na vinohrady. Áut výrazne ubudne a ide sa nám lepšie.

Dostávame sa do Zlatoviec a odbočujeme na križovatke s hlavnou ulicou doprava. Opúšťame obývané štvrte mesta a krútime si veselo pedálmi. Na najbližšej odbočke odbočujeme doprava popod diaľničný most. Nasleduje mierny kratší stupáčik. Nie všetci zvládnu sa na bajku vyviesť až hore.

Asfaltka konečne končí, s ňou aj mesto a začína príroda. Po poľnej ceste sa vezieme po najbližšiu križovatku ciest. Tu treba dať pozor na správny smer, kadiaľ ísť ďalej. Naša lesná cestička začína presne medzi dvoma poľnými cestami. Takže ani vľavo, ani vpravo, ale treba ísť rovno do kríkov.

Lesná cestička je dobre ukrytá pred zrakmi miesta neznalých prieskumníkov. My sme však „zdejší“ a dobre to tu všetko poznáme. Ideme po lesnej cestičke až ku samotnej kyselke. Niekde sa lesom vezieme, niekde tlačíme naše bajky. Hlavne treba dbať na bezpečnosť.

Prichádzame ku parádnemu drevenému mosteku, ktorý dobrí ľudia opravili a prichádzame ku zrekonštruovanému celému reálu Zlatovskej kyselky. Je tu pekný prístrešok kyselky, ohnisko aj posedenie.

Pod prístreškom nás milo prekvapili nachystané hrnčeky, kde si môže každý vybrať, s akého hrnčeka sa napije chutnej kyslej vody. Takže odpustíme trochu kyselky a koštujeme, aká je. No jednoducho výborná, zaslúžime si dobre sa napiť.

Mladší cykloturisti sa veľmi tešia, že si opečieme špekačku a posilníme sa. Tak šup do lesa na suché drevo a založíme si v ohnisku poriadny ohník. Palice na opekanie sú tu už nachystané od predchádzajúcich opekačov, tak len napichneme a už si opekáme.

Veľmi sa nám páči takto si chutne spestriť výlet. Po dojedení je dôležité riadne ohnisko udusiť, aby sa nerozšíril oheň do okolia. Počkáme preto, by všetko drevo v ohnisku dohorelo a vodou všetko uhasíme. Popozeráme si ešte okolie, vybehneme na neďalekú lúku hore na kopci a preskúmame celé okolie. Deti učíme, že miesto zanechávame vždy v lepšom stave, v akom sme ho našli. Pozbierame preto v okolí smeti a uložíme ich do vreca určeného na odpad. Až teraz môžeme odchádzať.

Naspäť ideme po rovnakej lesnej cestičke, po akej sme prišli. Prejdeme cez drevenú lávku a potom sa po lesnej cestičke dostaneme až ku východu z lesa pri križovatke ciest.

Späť to už bude jednoduché. Zídeme dolu kopcom až pod diaľničný most a po asfaltke sa dostaneme až do dediny. V Zlatovciach sa povozíme malou okľukou po dedine a obzrieme si, čo je tu nového.

Už pomaly prichádzame „do civilizácie“, preto musíme dávať na cestách pozor na našu bezpečnosť. Presúvame sa IstebníkomOrechovým a šťastlivo prichádzame do cieľa nášho dnešného cyklovýletu.

Dnešný cyklovýlet bol príjemným spojením cyklistiky a turistiky. Niekde sme sa viezli, niekde sme bajky museli tlačiť. Nikomu to ale nevadilo, dobre sme si oddýchli od každodenných povinností, poopekali sme si, kyselky sme sa dobre napili. Určite sa ešte na dnešné miesta vrátime, pretože sa nám tam páčilo. Pridáte sa ? Budeme radi. Cyklistike zdar, opekačke zvlášť 🙂

Trasa nášho výletu znázornená na mape.

Realizované s podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Logo Oblastne organizácie cestovného ruchu Logo Ministerstva Logo Slovakia travel

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!