Hrad Lednica

Na nádvorie hradu Lednica sa dostanete jedine cez 10-metrový tunel vytesaný do tvrdej vápencovej skaly. Vďaka tomu, že je postavený na strmom skalnom brale, bol jedným z najťažšie dostupných hradov na Slovensku.

Hrad Lednica kedysi tvorili tri odstupňované časti. V tej najnižšie položenej boli obranné bašty, maštaľ s koňmi, voziareň s kočmi a svoje miesto tu mala aj kováčska dielňa. Cez padací most a spomínaný tunel vytesaný do skaly, sa prešlo do stredného hradu, kde sa odohrával čulý stredoveký panský život.

Zo stredného hradu sa dalo vyjsť na pozorovateľňu s nádherným výhľadom. Dnes k nej vedie oceľový rebrík a schody, ktoré sú vytesané do skaly. Často tam však hniezdi výr skalný alebo sokol sťahovavý a vtedy je vstup na pozorovateľňu zakázaný. Aktuálne informácie o jej dostupnosti nájdete na facebook stránke hradu Lednica.

Hrad Lednica okolo roku 1830
Hrad Lednica okolo roku 1830. Zdroj: www.webumenia.sk

Majiteľom hradu bol aj Matúš Čák Trenčiansky

Hrad postavili v polovici 13. storočia a jeho hlavnou úlohou bolo dohliadať na severozápadnú hranicu Uhorska. Prvým majiteľom bol Marek, župan z Lednice. Ťažko dostupný hrad neskôr zaujal aj Matúša Čáka Trenčianskeho, známeho pána Váhu a Tatier. Netrvalo dlho a hrad Lednica bol jedným z 50 hradov, ktoré tento šľachtic vlastnil. Ďalší majitelia hradu sa menili pomerne často. Hlavným dôvodom bolo najmä to, že panovnícke rody vymierali po meči. Po potlačení posledného protihabsburského povstania v roku 1710 cisárski vojaci hrad vypálili a odvtedy chátral.

V roku 1999 sa zrútila časť severného múru a v roku 2011 sa z prednej časti paláca odtrhla asi 300-kilogramová masa kameňov. Momentálne prebieha na hrade rozsiahla a intenzívna obnova, ktorú od roku 2004 zabezpečuje Historicko-astronomická spoločnosť, obec Lednica a dobrovoľníci. Ak sa budete vracať na hrad každý rok, uvidíte pokroky, ktoré v rámci rekonštrukcie robia.

Katarínkin prameň

Cestou na hrad sa môžete zastaviť pri Katarínkinom prameni. Viaže sa k nemu povesť o krásnej Kataríne, ktorá kedysi žila v Lednickom panstve, kde mal hradný pán právo prvej noci. Zvyčajne ho neuplatňoval a stačili mu dary, ktoré od svadobčanov dostal. V deň svadby Kataríny a hradného hájnika Ondreja bola na hrade bujará zábava s mnohými hosťami. Hradný pán sa rozhodol, že neprijme dary, ale dal si doviesť nevestu Katarínu. Tá však nechcela byť neverná svojmu mužovi a radšej vyskočila z okna hradu do priepasti pod hradom. Ako hovorí legenda, na mieste, kde skonala, vytryskol prameň s vodou. Domáci ho na jej počesť dodnes volajú Katarínkin prameň.

K prameňu rád chodil aj Ján Amos Komenský, ktorý bol v roku 1675 na návšteve u miestneho kazateľa Mikuláša Drábika. Na jeho počesť je pri prameni pamätná tabuľa a aj základná škola v obci je pomenovaná podľa tohto významného českého pedagóga. Nezabudlo sa ani na Katarínku, ktorá je dodnes vyobrazená v erbe obce Lednica.


VZDIALENOSŤ Z TRENČÍNA: 41 km.

PRÍSTUP: Z Trenčína autom po diaľnici do Ilavy, odkiaľ pokračujte cez Savčinu, Horovce a Kvašov do Lednice. Zaparkovať sa dá pri obecnom úrade, odkiaľ je to na hrad asi 10 minút pešo. Autobusom z Trenčína s prestupom v Dubnici nad Váhom alebo v Ilave až do Lednice, kde treba vystúpiť na zastávke pri obecnom úrade.

GPS: N 49°06’38.1″, E 18°12’40.7″

OTVÁRACIE HODINY: aktuálne otváracie hodiny nájdete na web stránke hradu alebo na facebooku

VSTUPNÉ: aktuálne vstupné nájdete na web stránke hradu

KONTAKT: 
Hrad Lednica
Lednica 403
Tel.: +421 904 040 830
E-mail: kastelan@hradlednica.sk

WEB: www.hradlednica.sk

GALÉRIA

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!