Komorníčka Agáta: Príbehy z Trenčína sú najkrajšia akcia, aká sa na Slovensku organizuje

Je 8-násobnou držiteľkou titulu Majsterka Slovenska v športovej gymnastike, vyštudovala právo a pripravuje svoju rigoróznu prácu aby sa stala doktorkou práv. Zároveň má v náplni práce lietanie vo výškach a práve to ju aj živí – Klaudia Danišová, predstaviteľka komorníčky Agáty, hlavnej hrdinky tohtoročných Príbehov z Trenčína.

Už od malička sa venujete gymnastike. Ako dievčatko ste sa asi tešili hlavne z pohybu a určite aj z ocenení, neskôr, s úspechmi, však asi prišli aj väčšie sny. O čom ste snívali, keď už tituly z majstrovstiev začali prichádzať pravidelnejšie?
Áno, vždy som bola cieľavedomá a tvrdo som išla za tým, čo som si zaumienila. Samozrejme, svoje tituly Majsterky Slovenska v športovej gymnastike som nebrala automaticky a vždy som sa na preteky poctivo pripravovala. Odkedy som ako 10-ročná vyhrala prvé Majstrovstvá Slovenska, bolo mojím cieľom a snom tento titul každým rokom obhájiť, čo sa mi aj podarilo. Absolvovala som aj niekoľko zahraničných súťaží a mala som možnosť stretnúť sa so svojimi gymnastickými vzormi, čo môžem označiť, ako ďalší sen, ktorý sa mi v týchto časoch splnil.

Aký bol nástup do akrobatickej skupiny Vertigo? Pripravila vás gymnastika dobre na vašu novú úlohu, či boli na začiatku pot, krv a slzy?
S výškovou akrobaciou som sa prvýkrát stretla v Kapskom meste v Afrike, na jednej z gymnastických súťaží, kde som videla vystúpenie na kruhoch a šáloch. To bol moment, kedy som si povedala, že toto chcem raz robiť. A ako to už v živote býva, zhodou okolností, moja kamarátka už bola členkou Vertiga, a preto som od nej okamžite začala vyzvedať, ako to vo Vertigu chodí a či naberajú nových členov. Následne som si dohodla stretnutie s vedením, absolvovala som akoby konkurz a dostala som kladnú odpoveď, že som prijatá 🙂

Samozrejme gymnastika mi dala výborný základ pre akýkoľvek šport – môžem povedať, že práve gymnastike vďačím za to, aký jednoduchý bol môj príchod do sveta akrobacie. Nielen po fyzickej stránke, ale samozrejme aj rozsahy, estetika, sebazapretie a disciplína sa odrazili na mojich začiatkoch vo výškovej akrobacii.  V podstate som sa rovno začala učiť jednotlivé prvky a po mesiaci intenzívnych tréningov som mala svoje prvé vystúpenie. Keď sa dnes obzriem späť do obdobia, kedy som trávila 6 hodín denne v telocvični, zatiaľ čo iní moji rovesníci chodil von, hovorím si, že všetka tá drina stála za to a nemenila by som.

Vertigo je skupina, ktorá už zo Slovenska prenikla aj na európsku aj svetovú akrobatickú scénu. Kam vás zaviedli cesty s nimi a aké máte zážitky?
Mám za sebou viac ako 400 – 500 vystúpení nielen v rámci Európy, ale aj celého sveta a množstvo komerčných projektov, napríklad vystúpenia na Miss Slovensko, Srdce pre deti, v Chart show, či Československo má talent. Vďaka Vertigu cestujem po celom svete, stretávam úžasných ľudí a som súčasťou neuveriteľných projektov, za čo som veľmi vďačná.  Mala som možnosť vystupovať niekoľkokrát v Hong Kongu, nedávno som sa vrátila z Macaa, bola som v Thajsku, na Seychelloch, v Saudskej Arábii, na Ibize, v Barcelone, v Madrine, v Miláne, Turíne, v Bologni a iných talianskych mestách, v Poľsku, Slovinsku a v ďalších európskych mestách. Milujem cestovanie a milujem akrobaciu a keď to spojím, môžem to nazvať svojou prácou. Milujem, čo robím a nevymenila by som to za nič na svete.

Každá moja cesta do sveta je výnimočná a nakoľko väčšinou cestujeme na viac dní, máme možnosť spoznať trošku kultúru a krásy danej krajiny, čiže z každej takejto cesty si odnášam množstvo zaujímavých zážitkov. Napríklad na Seychelloch som videla jednu z najkrajších pláží sveta, alebo v Tabuku v Saudskej Arábii som si vyskúšala, aké je to byť arabskou ženou. Po príchode do Tabuku, ktorý patrí k najkontroverznejším  krajinám Saudskej Arábie, sme všetky ženy vyfasovali tzv. „abáje“, ktoré nám zakrývali celé telo a vlasy a bez ktorých sme nemohli vychádzať z hotela.

V apríli 2019 ste vyhrali medzinárodnú súťaž Airy Fairy na kruhu v kategórii profesional, na ktorú ste si vraj chystali vlastnú choreografiu… 
Áno, súťaž sa konala v Prahe a na choreografii som pracovala niekoľko mesiacov sama – od výberu hudby, technickej časti zostavy až po návrh kostýmu. Ide o moju najnovšiu choreografiu na kruhu, ktorá sa volá Chiméra – môžete si ju pozrieť na videozázname.

Divákom sa pri vašich vstúpeniach zastavuje dych, často sa možno zľaknú aj za vás. Ako funguje strach vo vašej práci?
Ľudia sa ma často pýtajú, či nemám pri cvičení vo výške strach. Nenazvala by som to strachom, ak by som sa bála nemohla by som to totiž robiť. Povedala by som, že ide skôr o prirodzených rešpekt pred tým, čo robím, nakoľko si uvedomujem, že akékoľvek zaváhanie sa môže skončiť vážnym zranením. Mám za sebou vystúpenia v 17-metrovej výške bez istenia a bez ochranných sietí, takže pochybenie v takejto výške by mohlo byť osudným. Dodnes si rátam aj jednotlivé omoty okolo tela pri vystúpeniach na šáloch. Pri niektorých našich číslach doslova vkladám svoj život do iných rúk a to, z môjho pohľadu, pôsobí pre diváka omnoho hrozivejšie. Jedno z týchto čísiel budete mať možnosť vidieť aj na tohtoročných Príbehoch z Trenčína.

Kočovný akrobatický život plný dobrodružstiev a zážitkov je v úplnom protiklade so svetom práva, paragrafov a pojednávaní. Budete vedieť tieto dva svety zladiť, alebo dokonca kvôli právu úplne opustiť akrobaciu?
Áno, moja súčasná profesia je úplným protikladom k tomu, čo som vyštudovala, avšak študovať právo bolo mojím snom od 7. triedy a odvtedy ma to držalo. Mala som svoju vysnívanú právnickú fakultu v Trnave, na ktorú som sa dostala a aj úspešne skončila. Vždy som mala blízko k športu a k športu som bola odmalička aj vedená. S akrobaciou som začala počas štúdia na vysokej škole a musím povedať, že nie vždy bolo jednoduché skĺbiť tieto dva tak odlišné svety. Počas štúdia som 3 roky praxovala v Advokátskej kancelárii a stážovala som aj na Ministerstve spravodlivosti SR, takže prácu v tejto sfére mám vyskúšanú. Neľutujem, že som študovala právo, nakoľko to bol môj veľký sen a v budúcnosti sa plánujem do tejto sféry vrátiť. Z toho dôvodu momentálne aj pracujem na svojej rigoróznej práci, po obhájení ktorej budem JUDr., teda doktor práv. Uvedomujem si, že akrobatkou nebudem môcť byť večne, či už po fyzickej stránke alebo otázke rodiny, avšak momentálne mi tento spôsob života vyhovuje, milujem čo robím a nemenila by som.

Chystáte aj niečo nové v oblasti akrobacie?
Momentálne vediem kurzy výškovej akrobacie pre všetky vekové kategórie a úrovne v Bratislave a plánujem robiť aj víkendové kurzy a workshopy, pre ľudí, ktorí nebývajú v Bratislave, aby mali možnosť skúsiť niečo nové a prísť sa pozrieť na svet z inej perspektívy. Ak vás akrobacia zaujala, pozrite si stránku Aerial Movement s Klaudiou.

Prehovárali vás dlho na účinkovanie v Príbehoch z Trenčína? Čo zavážilo, že ste sa rozhodli pre spoluprácu?
Na ponuku hlavnej postavy v Príbehoch z Trenčína som pristúpila bez váhania a veľmi rada. Poznám koncept trenčianskych príbehov, sama som mala už možnosť účinkovať v tejto krásnej večernej šou a musím povedať, že pre mňa je to najkrajšia akcia, aká sa na Slovensku organizuje. Myšlienka vyrozprávania historického príbehu prostredníctvom výkonov jednotlivých umelcov je úžasná a mrzí ma, že takýchto akcií nie je na Slovensku viac.

Ako sa pripravujete na šou Príbehy z Trenčína a na čo sa tešíte najviac?
Teším na svoju úlohu Agáty, ktorej príbeh je veľmi emotívny a preto pristupujem k svojej úlohe s veľkým rešpektom. Všetky emócie sa budem snažiť preniesť do svojich výkonov tak, aby som divákom poskytla, čo najkrajší  zážitok. V poslednom období sme pracovali na nových choreografiách, a preto sa teším, že ich budeme môcť divákom ukázať v tak úžasnej atmosfére, akú dokážu urobiť Príbehy z Trenčína.

Foto: Klaudia Danišová

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!