Kostolík v Pominovci

Podľa povesti po ničivej povod­ni z obyvateľov Pominovca prežili len štyri rodiny, ktorých členovia z rozbúrených vĺn zachránili sedem oviec. Zachránení obyvatelia si ne­skôr vybudovali novú osadu a po­menovali ju Sedmerovec.

Z Pomi­novca sa do dnešných čias zachoval len rímskokatolícky Kostol sv. Jána Krstiteľa. V minulosti sa kosto­ly zvyčajne stavali na vyvýšených miestach, avšak tento je výnimkou, a tak zvedavý návštevník asi ostane prekvapený, keď kostolík nájde na rovine uprostred polí. Pôvodne ro­mánska stavba pochádza z polovice 12. storočia, v 18. storočí ju baro­kovo prestavali a v roku 1965 vyhlásili za kultúrnu pamiatku. Každý rok koncem leta sa pri kostolíku koná cyklistická púť.

Cestou do Pominovca sa môžete zastaviť v Leteckom múzeu, ktoré sa nachádza na letisku v Slávnici. Vzniklo na podnet členov Aeroklubu Slávnica a v súčasnosti v ňom môžete vidieť 9 unikátnych lietadiel. Prvým exponátom bol Mig-15, postupne, v rámci spolupráce s Vojenským historickým ústavom pribudli ďalšie exponáty. Najväčším exponátom je Tupolev 134, ktorý pôvodne patril Československým aerolíniám, no po tvrdšom pristátí ho vyradili z letky.

VZDIALENOSŤ Z TRENČÍNA: 23 km.

PRÍSTUP: Autom z Trenčína cez Bolešov a Slávnicu do Pominovca. Autobusom do Nemšovej, s prestupom do Sedmerovca. Z autobusovej zastávky je do ku kostolíku asi 10 minút pešo.

GPS: 49°0’15“ N, 18°11’31“ E

OTVÁRACIE HODINY: kostolík nie je ohradený, takže si ho môžete pozrieť kedykoľvek, vstup do vnútra nie je možný

VSTUPNÉ: zdarma

KONTAKT:
Farský úrad Bolešov
Tel: 042 449 32 44
E-mail: bolesov@fara.sk

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!