Kostolík v Pominovci

Nenápadná odbočka medzi obcami Bolešov Pruské vás dovedie k našej národnej kultúrnej pamiatke.  Hoci je táto románska stavba menšieho charakteru, unikátna je z viacerých dôvodov.

Rímsko-katolícky kostol je netradičný svojim umiestnením. Od väčšiny kresťanských stánkov z minulosti sa líši tým, že nestojí na žiadnom vyvýšenom mieste ani kopci.  Malý kostolík sa nachádza osamote v poli a spoločnosť mu robia iba posledné zachovalé zbytky starého cintorínu. Unikátny je aj vďaka svojmu veku, jeho vznik sa datuje od polovice 12. storočia (hoci kamenné základy boli postavené pravdepodobne skôr), a tým sa zaraďuje medzi najstaršie pamiatky na Slovensku.

Pokiaľ vás bavia pútavé príbehy, jeden sa viaže aj k miestu, kde kostolík leží. Podľa povesti tu existovala obec Pominovec, avšak hrozivá povodeň ju takmer celú zničila. Živelnej pohrome odolal iba kostolík a štyri rodiny. Z rozbúrených vĺn sa im podarilo vytiahnuť sedem oviec. Zachránení obyvatelia si neskôr vybudovali novú osadu ďalej od rieky Váh a pomenovali ju jednoducho – Sedmerovec.

Či už tomuto vysvetleniu veríte alebo nie, kostol zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi má svoju atmosféru. Je situovaný v tichom prostredí a ak potrebujete odísť od mestského ruchu, vyberte sa tam. Nájdete tu pokoj a možno načerpáte aj duchovné posilnenie.  Kostolík spravuje farnosť Bolešov a hoci sa v ňom počas roka nekonajú už takmer žiadne cirkevné obrady, poslednú augustovú nedeľu sa tu pravidelne organizuje cyklopúť.

 

Letisko Slávnica

Cestou do Pominovca sa môžete zastaviť v Leteckom múzeu, ktoré sa nachádza na letisku v Slávnici. Vzniklo na podnet členov Aeroklubu Slávnica a v súčasnosti v ňom môžete vidieť 9 unikátnych lietadiel. Prvým exponátom bol Mig-15, postupne, v rámci spolupráce s Vojenským historickým ústavom pribudli ďalšie exponáty. Najväčším exponátom je Tupolev 134, ktorý pôvodne patril Československým aerolíniám, no po tvrdšom pristátí ho vyradili z letky.

VZDIALENOSŤ Z TRENČÍNA: 23 km

PRÍSTUP: Autom z Trenčína cez Bolešov a Slávnicu do Pominovca. Autobusom do Nemšovej, s prestupom do Sedmerovca. Z autobusovej zastávky je do ku kostolíku asi 10 minút pešo.

GPS: 49°0’15“ N, 18°11’31“ E

OTVÁRACIE HODINY: Kostolík nie je ohradený, takže si ho môžete pozrieť kedykoľvek, vstup do vnútra nie je možný

VSTUPNÉ: Zdarma

KONTAKT:
Farský úrad Bolešov
Tel: 042 449 32 44
E-mail: bolesov@fara.sk

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!