Krátky výlet: Dúbravská skala v Miticiach

Mohli by sme si dnes niekam vyraziť na výlet. Čo poviete? Niečo menej náročné – časovo aj výkonnostne. Niečo blízko k Trenčínu, s pekným výhľadom… Ide sa do Trenčianskych Mitíc na pekné vyhliadkové miesto. Poďte s nami 🙂

> Východiskový bod: malé parkovisko pri ceste v Trenčianskych Miticiach (pozri mapu)
> Celková vzdialenosť: 2,5 km
> Celkový čas výletu: 1,5 hodinky (v tom je aj čas oddychových prestávok)


Prichádzame do Trenčianskych Mitíc. Auto zaparkujeme pri ceste na vhodnom a bezpečnom mieste, z ktorého môžeme pohodlne vyraziť na dnešný výlet. Máme v pláne sa na začiatku držať žltej turistickej značky, ku ktorej sa však dostaneme až po chvíli od začiatku výletu. Hneď po vystúpení z auta nás ako magnet pritiahne k sebe prvý kameňolom. Musíme ho dôkladne preskúmať a riadne sa zašpiniť od šedého prachu 🙂

Ďalej už po žltej turistickej značke pokračujeme prudšie do kopca. Naberáme výšku, čo teší všetkých výhľadov chtivých členov nášho tímu. Nakoľko sa za nami otvára celá bánovská kotlina. Na tomto výlete je pre rodičov dôležité dávať väčší pozor na menšie nezbednejšie deti – pôjdeme cez nebezpečnejšie miesta, ktoré však budú o to krajšie a zaujímavejšie.

Miestny kameňolom, cez okraj ktorého prechádzame, je od roku 2006 uzatvorený. Ťažil sa tu od začiatku 19. storočia dolomit a vápenec. Dobývacie priestory začínajú pomaly zarastať vegetáciou, príroda si ho berie pomaly späť. Jeho majitelia však majú záujem znovu spustiť ťažbu. Je tu veľa zaujímavého na videnie. Amatérski hľadači pokladov  (=zaujímavých kamienkov) si tu prídu na svoje – a to teda my určite sme 🙂

Pokračujeme po žltej značke po poľnej ceste. Okraj kameňolomu je ohraničený trošku necitlivo ostnatým drôtom, ktorý už rokmi zarástol do stromov. Treba byť preto opatrný. Po chvíli odbočujeme vpravo, žltú značku necháme pokračovať svojou cestou a my sa poberáme tou svojou. Vstupujeme do lesa a konečne sa nám mení prostredie, ktoré už nie je nijako poznačené ľudskou činnosťou.

Cestou lesom pozorujeme viacero stanovíšť lesnej zveri. V týchto lesoch je jej asi naozaj dostatok. Prichádzame na vyhliadkové miesto na Dúbravskej skale. Je tu viacero lavičiek, na ktorých si môžeme posedieť a dôkladne si prezrieť, čo všetko sa dá vidieť z tohto krásneho miesta. V diaľke pozorujeme kopce okolo Rokoša a úplne vzadu Tríbeč.

Na vyhliadke sa samozrejme posilníme, aby sa nám dobre pokračovalo vo výlete. Tieto južné strmé úbočia Dúbravskej skaly sú bohaté na rôznorodú flóru a faunu. V každoročné ročné obdobie je tu krásne. Len pomaly zostupujeme nižšie a stále vykúkame na pekné výhľady.

Späť sa vraciame po inej ceste. Mierne odbočíme z vychodeného chodníka, po ktorom sme išli hore na vyhliadku. Miestni ľudia si cestičky lesom vyznačili vlastným značením. Na mnohých miestach sú inštalované rôzne pomôcky na prekonanie ťažších úsekov. Spievame si do kroku a rozprávame si zážitky z našich potulkách prírodou. Cesta nám rýchlo plynie a ani sa nenazdáme a vychádzame z lesa.

K autu je to už len kúsok, pomaly schádzame z kopca a prichádzame na miesto, kde sa náš výlet končí. Nasadáme do auta a presúvame sa kúsok do dediny k miestu, kde si môžeme do fľaše nabrať veľmi dobrú minerálku.

Dnešný výlet bol časovo kratší, no vôbec mu to neuberá na kráse. Je ideálny na poobedňajšiu prechádzku. My sme mali počasie riadne zamračené, ale vôbec nám to nevadilo. Deti učíme chodiť do prírody nielen počas ideálneho slnečného počasia. Nám sa veľmi páčilo, a vám? Uvidíme sa znovu nabudúce 🙂 Turistike zdar !


Trasa nášho výletu znázornená na mape.

Realizované s podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Logo Oblastne organizácie cestovného ruchu Logo Ministerstva Logo Slovakia travel

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!