Krátky výlet: Omšenská baba

Dnes by sme radi spravili takú lepšiu – fajnovejšiu túru. Po skalách by sme sa radi poštverali, poriadne výhľady by sme chceli mať, riadnu výšku by sme chceli prejsť. Do Tatier ale kvôli tomu ísť nemusíme. Máme skvelý nápad, ako toto všetko vieme absolvovať na tomto našom Trenčiansku. Bude to paráda, hor sa na to 🙂

> Východiskový bod: menšie parkovisko pri cintoríne v Omšení (pozri mapu)
> Celková vzdialenosť: 5 km
> Celkový čas výletu: 2,5 hodinky (v tom je aj čas oddychových prestávok)


Prichádzame autami do Omšenia a pokúšame sa nájsť vhodné miesto na parkovanie. Pri cintoríne na malom parkovisku sú voľné posledné miesta. Ak by voľné nebolo, za dedinou je tiež parkovisko a ešte s väčšou kapacitou. Zorientujeme sa kadiaľ pôjdeme, pretože na Babu nevedie žiadna oficiálna turistická cesta. Zablúdiť sa ale nedá, pretože náš turistický cieľ sa týči nad dedinou ako dominanta. Ideme preto rovno za nosom poza humná, po lúkach, smerom hore na kopec.

Po lúkach vedie viacero vychodených cestičiek od turistov, všetky smerujú hore do kopca na Omšenskú Babu. My sa držíme viac vpravo a pri okraji lesa vstupujeme na lesný chodníček, ktorý nás vedie priamo do skál. Vyberáme si naschvál túto ťažšiu cestu, ktorá je rozhodne pre zdatnejších turistov. Pri horšom počasí a pri mokrom teréne neodporúčame túto skalnú trasu. Menej zdatným turistom odporúčame obísť les po ľavej strane a miernym stúpaním pokračovať na kopec po lesnej ceste.

Vyšliapaný chodníček vedie vyslovene po skalách a my si to riadne užívame. Treba dávať pozor na ultrarýchlych detských turistov, ktorí by najradšej hore bežali. Treba im dať na chrbát ťažší ruksak a je po náhlení 🙂

Do kopca trvá cesta dlhšie, preto na vhodnom mieste zavelíme oddych a posilňujeme sa čajom a keksíkom. Pred nami sa rozprestiera celá dedina Omšenie a v pozadí vidíme vrch Žihľavník. Máme odtiaľto úchvatný výhľad – ako málokde. Pokiaľ je dobré slnečné počasie, je tu nádherne.

Prichádzame na vytúžený vrchol kopca. Nie sme tu sami, tento obľúbený vyhliadkový vrchol láka turistov počas celého roka. Je tu skvelé miesto na piknik, oddych s krásnym pozorovaním širokého okolia. Na samom najvyššom mieste je dvojkríž, pri ktorom sa všetci povinne fotia – musíme teda aj my 🙂

Dlho nevysedávame a pokračujeme ďalej, pretože ešte máme pred sebou malý bonusík. Lesnou cestou sa presúvame na ďalšiu vyhliadku, ktorá sa volá Bartošovica. Je to skalná vyvýšenina, na ktorej vrchole je znovu dvojkríž. Ideme tam preto, lebo pod skalou sa nachádza ukrytá pekná malá jaskyňa, ktorú hlavne mladší turisti chcú preskúmať.

A sme tu. Vrchol skaly nikoho moc nezaujíma, výhľady už boli, ale taká jaskyňa – to je niečo pre nás. Okamžite sa všetci hrnieme dovnútra. Prvý ide na prieskum ten najodvážnejší, veď čo keby vo vnútri jaskyne bol nejaký brum-brum nocľažník. Nik sa tam neschováva, tak je všetko OK.

Po dôkladnom preskúmaní jaskyne, vyhliadky a šíreho okolia si dávame posledný oddych s koláčikom a čajom a vydávame sa na spiatočnú cestu. Nepôjdeme dolu z Omšenskej Baby po skalách, ako sme išli hore, bolo by to nebezpečné. Pôjdeme pekne naokolo po lesnej ceste.

Cesta späť ubieha veľmi rýchlo, ani sa nenazdáme a vychádzame z lesa. Po lúkach zbehneme dolu do dediny. Obzeráme si pekné domčeky a prichádzame k našim autám.


Trasa nášho výletu znázornená na mape.

Realizované s podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Logo Oblastne organizácie cestovného ruchu Logo Ministerstva Logo Slovakia travel

Realizované s podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Logo Oblastne organizácie cestovného ruchu Logo Ministerstva Logo Slovakia travel

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!