Krátky výlet: Za teplickým jeleňom

Trenčianske Teplice sú našim obľúbeným výletným mestom. Rozhodli sme sa preto, že dnes sa prejdeme po jeho okolitých lesoch a rozhliadneme sa z jeho pekných vyhliadok. Vyberáme si na tento výlet dnešné víkendové slnečné popoludnie.

Celkový čas: 2,5 hod.

Vzdialenosť: 5,5 km

Prevýšenie: 309 m

Typ výletu: pešia turistika pre celú rodinu

Začiatok trasy: turistický rázcestník pri vlakovej stanici


Náš výlet začína pri vlakovej stanici. Prebehneme cez hlavnú cestu k reštaurácii Ponorka a hneď vedľa nej vľavo pri chodníčku do lesa stojí turistický rázcestník. Na informačnej tabuli sa dočítame, že práve tu začína naša dnešná cesta: náučný chodník Jeleň – Baračka. Výborne, hneď aj štartujeme.

Úzky chodník stúpa po serpentínach nahor a my pekne naberáme výšku. Sem tam musíme prekonávať aj prekážky vo forme popadaných stromov, čo ale nie je problém. Aj sa čudujeme, že kúpeľní hostia zvládnu túto cestu. Možno vtedy, keď sú už vyliečení 🙂 Sú tu rozmiestnené drevené lavičky, takže je si kde oddýchnuť a načerpať sily. Dokonca natrafíme po chvíli aj na pekný altán. Dáme si malú prestávku a pokračujeme ďalej. Musíme si dávať pozor, lebo je tu množstvo značených chodníčkov, aby sme zle neodbočili. Držíme sa klasickej zelenej turistickej značky.

Po chvíli prichádzame ku miestnej zaujímavosti. Je ňou Jaskyňa pod Jeleňom. Samozrejme hneď zapíname na mobiloch svietenie a ide sa dnu na prieskum. Jaskyňa je voľne prístupná, má dĺžku slušných 27 metrov. Je však po pár metroch už značne úzka a nám sa nechce zašpiniť od blata, preto cúvame a ideme radšej von.

Hneď nad jaskyňou je prvý z cieľov dnešného výletu – turistický prístrešok a vedľa neho stojaci biely jeleň. Krásne vyhliadkové miesto, odkiaľ možno pozorovať Teplice. S jeleňom je spojená zaujímavá povesť o miestnom krutom panovníkovi a jeho krásnej manželke. Všetko sa dá dočítať na infopaneli vedľa prístrešku.

Pokračujeme ďalej a prichádzame po chvíli na ďalšie oddychové miesto. Je tu malá kaplnka a kvalitné posedenie pre pocestných. Oddýchneme si máličko a ideme ďalej.

Prichádzame na vrchol kopca na náhornú planinku Nad Grófovcom. Je tu rovinka, čo je pomerne zaujímavé, pretože sme na vrchole kopca. Nachádzajú sa tu krasové útvary zvané závrty. Po výstupe na túto plošinu si môžeme povedať, že kopec je už náš a už pôjdeme len po rovinke, alebo smerom dolu. Odbočujeme doprava a po okraji lesa sa presúvame až k peknému altánku. Znovu je tu možnosť si oddýchnuť a posedieť. My sa tu ale nezdržujeme a pokračujeme ďalej.

Prichádzame k vyhliadke Biela skala. Toto miesto je druhým dnešným cieľom výletu. Je tu znovu vybudované pekné kryté posedenie a máme odtiaľto fajn výhľad do diaľav. Ideálne je absolvovať tento výlet na jeseň v poobedňajšom čase, aby slniečko na nás príjemne svietilo.

Kúsok od vyhliadky sa nachádza opäť pietne miesto s krížom a posedením. Pokračujeme ďalej a prichádzame na okraj našej náhornej plošiny, takže musí nasledovať zostup dole. Ten je ale riadne strmý, musíme dávať zvýšený pozor. Hlavne deti by si radi cestu skrátili. Žiadne také, ideme pekne po chodníku.

Serpentínami zídeme až ku Heinrichovmu prameňu. Je tu vybudovaný vodný zdroj v prevádzke Trenčianskych vodární, takže tu musí byť kvalitná pitná voda. V okolí sa nachádzajú aj piknikové miesta, ohniská, ihrisko pre šport, takže by sa tu dalo celkom dobre zabaviť a oddýchnuť. Niekedy si sem teda prídeme poopekať.

Dolu miernym kopcom zídeme na Baračku a odtiaľ už vchádzame do teplického parku. Už nás čaká len prechádzka po rovinke cez pekný kúpeľný park. Je tu krásne počas každého ročného obdobia.

Keď ideme okolo predajne miestnych kúpeľných oblátok, tak neodoláme a okoštujeme. Veď si zaslúžime za dnešný športový výkon. Aby nás po oblátke nesmedilo, tak sa ešte pristavíme pri prameni Ifigénia. Nie každému chutí táto liečivá voda. Decká sa nenapijú, tak si aspoň ruky ovlažia v liečivej vode.

Náš výlet na námestí končí, zažili sme zas ako vždy pekné turistické popoludnie. Naviac toto kúpeľné prostredie je naše obľúbené, takže sme sa sem znovu radi prišli pozrieť. Okolité hory sú pekné, stálo to za to. Pozdravujeme a tešíme sa nabudúce!

Trasa nášho výletu znázornená na mape.

Realizované s podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Logo Oblastne organizácie cestovného ruchu Logo Ministerstva Logo Slovakia travel

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!