Kto je prievozník Jozef?

Prievozník Jozef – Mário Zeumer pochádza z Nitry. Vyštudoval činohru na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Mohli ste ho vidieť v slovenskom seriáli Rex, v niekoľkých epizódach seriálu Tajné životy, vo filmoch Triptych, Zázračný nos, Heavy and Trash aj v známej rozprávke Láska na vlásku. V roku 2016 nahovoril audioknihu Homo ASAPiens a stvárnil niekoľko postáv v inscenáciách slovenského rozhlasu.

Ako ste sa dostali k herectvu?
Herectvu som sa začal intenzívnejšie venovať až pred prijímacími skúškami na vysokú školu. Rád by som napísal, že som hrával divadlo od útleho detstva ako člen dramatického súboru, a teda herectvo bola jasná voľba. Skutočnosť je však taká, že som k herectvu utiekol pred štúdiom archeológie. Síce som bol členom VYDI (Vysokoškolského divadla pri UKF), no nedokázal a nechcel som vo svojom živote deliť svoj čas medzi prácu a divadlo tak, ako to robia napríklad členovia ochotníckych súborov (za čo im samozrejme patrí obdiv). Chcel som, aby divadlo, resp. herectvo, bolo mojou prácou. A dnes je to už zhruba 12 rokov.

Aké sú vaše doterajšie najväčšie úspechy?
Jedným z prvých väčších úspechov, na ktorý si spomínam, bola účasť na medzinárodnom divadelnom festivale v Kyjeve. Bolo to ešte počas štúdia na vysokej škole. Ukrajinská, ako aj ruská divadelná tradícia má vo svete meno a preto som si ich pochvalu našich výkonov skutočne vážil. A najväčší úspech súčasnosti? Okrem tých televíznych asi predovšetkým založenie vlastného divadielka Dvor zázrakov, s ktorým rozdávame deťom radosť už druhú sezónu nielen na Slovensku, ale aj v Rakúsku.

Hrali ste v niekoľkých slovenských seriáloch a filmoch. Na čo najradšej spomínate?
Každý projekt prináša niečo nové. No jedno majú spoločné: neskutočne ma bavia. Vo väčšej alebo menšej postave, „filmovačku“ si užívam plnými dúškami. Ten pocit sa ťažko opisuje. Je to vzrušenie spojené s radosťou. Niečo ako Vianoce pre deti. Možno je to klišé, ale táto fráza to najpresnejšie vystihuje.

Pri projekte Borgiovci (Canal+), na ktorom som pred rokmi mal možnosť spolupracovať, som sa dostal do exteriérových kulís na Barandove. Bolo to, ako by som sa preniesol v čase a bol súčasťou histórie. Spomínam si, že jedna časť sa natáčala v Taliansku, v istom historickom meste. Boli veľké horúčavy a my sme mali na sebe zbroje a prilby. Veľkú časť dňa sme trávili na slnku a niekoľko miestnych dokonca odpadlo. Bolo mi ich ľúto, no zároveň som cítil akúsi hrdosť – zo slovenskej časti nepodľahol ani jeden 🙂 To len na margo rečí, že filmovačka je vlastne jedno veľké nič nerobenie.

Rovnako nezabudnuteľné bolo aj natáčanie rozprávky Láska na vlásku, či Zázračný nos. To boli projekty, po ktorých som túžil už ako malý chlapec. Rozprávky som vždy miloval a milujem dodnes. Mojím nesplneným snom, je zahrať si princa 🙂 Zakaždým si hovorím: šermuješ, jazdíš na koni, ohava nie si, tak prečo nie? Ale ako to tak sledujem, dostávam sa pomaly do kategórie kráľov 🙂 Na druhú stranu, taký Lucifer by tiež nebol na zahodenie. A vďaka Príbehom z Trenčína si teraz vyskúšam aj prievozníka.

A čo sa mi páči najviac? Príležitosť spoznať sa a pracovať s hercami, ktorých považujem za osobnosti slovenského hereckého umenia. Možnosť vypočuť si ich rady a niečomu sa od nich naučiť. Naposledy to bolo pri vytváraní projektu Hotel DeLukse, kde stvárňujem člena rokovej kapely. Som vďačný za dobré rady od Ľubomíra Pauloviča, priam mentorský prístup Ivana Vojteka ml. a veselého ducha Danka Fischera, ktorý je vekovo mojím rovesníkom, no už teraz si ho dovolím zaradiť medzi tých ľudí, ktorí formujú hereckú scénu.

Aké máte plány do budúcnosti? Kde vás budeme môcť vidieť?
Momentálne aktívne spolupracujem s agentúrou Hector na vytváraní veľkého množstva programov s podobným zameraním, ako je nočná šou O prievozníkovi Jozefovi. Najbližšie to bude antická šermiarska šou MYTHOS na motívy gréckych bájí – 14. júla na Beckovských slávnostiach.

Prehovárali Vás dlho na úlohu prievozníka Jozefa?
Mám rád výzvy a rád sa chopím každej novej príležitosti, takže nie. Nebolo ma treba dlho prehovárať 🙂

Ako sa na túto úlohu pripravujete?
Spolu s chlapcami z Hectoru dávame dokopy niektoré scény, ale zatiaľ len tak okrajovo. Viac sa dozviem až počas skúšok programu, ktoré nás ešte len čakajú. Ale pokojne vám poviem, že ja som sa pripravený už narodil 😀

Čo je pre Vás v rámci nočnej šou O prievozníkovi Jozefovi najťažšie?
Asi to zladenie všetkých obrazov, keďže sa neodohrávajú na jednom mieste, ale návštevníci a diváci putujú s hlavnou postavou z miesta na miesto, a tak ju sprevádzajú jej príbehom.

Na ktorú časť nočnej šou sa tešíte najviac?
Myslím, že sa teším na celkovú atmosféru.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!