Kultúrno-informačné centrum je presťahované do Mestskej veže

V minulom roku Ministerstvo kultúry SR vyhovelo našej žiadosti a schválilo nám nenávratný finančný príspevok na projekt „Kultúrno-informačné centrum s pódiom – udržateľný a odolný kultúrny priestor Trenčína“. Na projekt, ktorý zahŕňa rekonštrukciu a modernizáciu priestorov „KICka“ získame takmer 178 tisíc eur (z celkových oprávnených výdavkov vyše 187 tisíc eur). Zvyšok pôjde z mestského rozpočtu.

Cieľom projektu je vytvoriť priaznivejšie prostredie

Nie je sa čo čudovať – KIC okrem svojej informačnej funkcie slúži ako „šatňa“ pre mestské podujatia, ktoré sa konajú na pódiu a na Mierovom námestí. Keď si predstavíte, koľko vystupujúcich, stánkarov a divákov sa premelie námestím počas vianočných trhov, festivalu pri Trenčianskej bráne či počas iných mestských akcií, určite nám dáte za pravdu, že tento priestor je najväčším trenčianskym kulturákom.

Preto je základným cieľom tohto projektu vytvoriť z Kultúrno-informačného centra modernejšie a útulnejšie prostredie tak pre rozvoj kultúry, ako aj pre obyvateľov a návštevníkov mesta.

Projekt zahŕňa kompletnú rekonštrukciu interiéru, vrátane výmeny podláh, okien, nábytku, pričom sa zmení riešenie výkladov a pribudnú aj úschovné skrinky pre turistov. Hneď pri vstupe budete mať možnosť vidieť jedinečné umelecké dielo – imitáciu rímskeho nápisu na trenčianskej hradnej skale. Ďalším originálnym dielom bude mapa Trenčína umiestnená na stene, ktorá uľahčí orientáciu návštevníkom mesta. Zachovaný bude výstavný priestor pre menšie kolekcie výtvarných a fotografických diel.

Rekonštrukcia začína už začiatkom februára

Rekonštruovať by sa malo začať už začiatkom februára. Pre milovníkov kultúry aj turistov to znamená, že pre získanie informácie alebo kúpu suvenírov či vstupeniek na divadlá či koncerty sa prejdú o pár metrov ďalej – do mestskej veže. Práve tam presťahujeme Kultúrno-informačné centrum na niekoľko mesiacov – až do momentu, kedy sa naše kolegyne budú môcť vrátiť do krásnych nových priestorov. Trvanie rekonštrukcie projekt určuje na približne 5 mesiacov.

Mestská veža je obľúbenou pamiatkou

Okrem uvedených služieb budete mať možnosť kúpiť si vstup na Mestskú vežu a vychutnať si jedinečné výhľady. Ukázalo sa, že Mestská veža je naozaj veľmi obľúbenou pamiatkou, o čom svedčí aj návštevnosť v uplynulom roku, konkrétne v mesiacoch máj až september. Na vežu prichádzali domáci hostia, zahraniční návštevníci, najmä z Česka, Ukrajiny, ale aj zo vzdialených krajín – USA, Kanady, Mexika, Francúzska. Výhľad z výšky 32 m na vynovené Mierové námestie, Trenčiansky hrad, Piaristický kostol, Farský kostol a kupolu synagógy je skutočne krásny a zaujímavý a tí návštevníci, ktorí prejavili väčší záujem o históriu Trenčína, dostali letáčiky z ktorých sa dozvedeli viac o sakrálnych pamiatkach, písomných pamiatkach mesta, aj možnostiach výletov do okolia Trenčína. Vo veži sa konajú tiež pravidelné výstavy, ktoré rovnako pútajú pozornosť návštevníkov veže.

Mestská veža cez Vianoce „praskala vo švíkoch.“

Otvorenie veže pre verejnosť v čase vianočných sviatkov sa ukázalo veľmi dobrým nápadom. Pohľad z veže na rozžiarené námestie s nádherným vianočným stromčekom, stánkami, množstvom ľudí užívajúcich si stretnutia pri poháriku vianočného punču či iných dobrôt bol skutočne magický. Chýbal už len sneh, ktorý by túto atmosféru ešte viac podčiarkoval. Návštevnosť v tomto vianočnom čase bola obrovská. Boli dni, kedy počet ľudí prevyšoval 500, čo sa niekedy zdalo skoro nezvládnuteľné.

KIC nájdete v Mestskej veži

Tešíme sa, keď nás navštívite v nových a moderných priestoroch na Mierovom námestí 9. Dovtedy nás nájdete v priestoroch Mestskej veže. Dostanete sa k nám výťahom zo Sládkovičovej ulice.

Otváracie hodiny: 

Pondelok       8:00 – 15:30

Utorok            8:00 – 15:30

Streda            8:00 – 16:30

Štvrtok           8:00 – 15:30

Piatok             8:00 – 14:00

Sobota          ZATVORENÉ

Nedeľa          ZATVORENÉ

O aktualitách a priebehu rekonštrukcie Vás budeme informovať na našom webe (www.visit.trencin.sk), Facebooku (Kultúrno-informačné centrum Trenčín) a Instagrame (@kictrencin).

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!