Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice

Trenčianske Teplice sú známe svojimi liečebnými kúpeľmi, ktoré využívajú prírodnú termálnu sírnu vodu vyvierajúcu z piatich prameňov. Priamo na nich sú postavené kúpeľné bazény (okrem bazéna Grand), takže voda tečie bez zohrievania či ochladzovania priamo do nich. Kúpele sú vhodné na liečbu pohybového ústrojenstva.

Prvý zápis o teplých prameňoch je z roku 1247. V 19. a začiatkom 20. storočia boli kúpele jednými z najvýznamnejších v Rakúsko-Uhorsku. Najznámejšou historickou pamiatkou mesta je kúpeľný dom Sina s kúpeľom Hammam – unikátnou stavbou postavenou v roku 1888 v originálnom maurskom štýle. V minulosti slúžila ako vaňový prepychový kúpeľ pre bohatú šľachtu.

Kúpeľ Hammam. Foto: Kúpele Trenčianske Teplice

Ďalšími zaujímavými objektmi v meste sú kostol sv. Štefana zo začiatku 20. storočia s dreveným vyrezávaným stropom a hudobný pavilón z roku 1892 známy pod názvom Kúpeľná dvorana, v súčasnosti Kursalon. Počas letnej sezóny sa tu uskutočňuje medzinárodný festival vážnej hudby Hudobné leto.

Dokonalú atmosféru mesta si môžete vychutnať v kúpeľnom parku založenom v roku 1873. Ozdobou parku je Labutie jazero s malým ostrovčekom uprostred. Pochádza ešte z čias Rakúsko-Uhorska a pôvodne bolo určené na kúpanie. Z kúpeľného parku si môžete urobiť nenáročnú prechádzku na vrch Klepáč, kde je inštalovaný panoramatický ďalekohľad. Vedie k nemu náučný chodník, ktorý je zaujímavý malou Jánošíkovou jaskyňou. Trasa sa začína na začiatku kúpeľného parku a je značená červenou.

VZDIALENOSŤ Z TRENČÍNA: 14 km.

PRÍSTUP: Z Trenčína do Trenčianskej Teplej, kde treba za železničným priecestím odbočiť vpravo na Trenčianske Teplice.

GPS: 48°54’34.4″ N, 18°10’05.5″ E

WEB: www.visit-teplice.com

GALÉRIA

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!