Legenda o bubeníkovi Štefanovi

V dávnych časoch mal bubeník významnú úlohu – bol to on, kto ľuďom oznamoval dobré aj zlé správy. Častokrát už podľa zvuku bubna ľudia tušili, či sa dozvedia niečo dobré alebo zlé. V tých časoch žil aj Štefan, mladší z dvoch synov starého kováča. Štefan vedel, že jeho brata to ťahá do kováčskej dielne. On sám mal však radšej hudbu, divadlo a často rozmýšľal, čím sa bude živiť. Práve vtedy v meste vyhlasovali, že hľadajú nového mestského bubeníka. Štefan ani na chvíľu neváhal a išiel sa prihlásiť.

Bol tam aj starý bubeník, ktorého mal Štefan nahradiť. Ochotne mu vysvetlil, čo a ako správne robiť, hlásiť a bubnovať. O novom bubeníkovi rozhodoval magistrát, ktorý sa hneď rozhodol pre Štefana. Poslali ho ohlásiť komediantov, ktorí práve prišli do mesta. Štefanovi sa hlásenie podarilo bez problémov na prvý raz a od ľudí zožal veľký potlesk.

Na Trenčín však doľahli ťažké časy. Chceli ho dobyť turecké vojská a preto prišiel Alipaša vyjednávať do mesta. Vtedy si Štefan všimol krásnu Ezel, ktorá patrila do Alipašovho háremu. Alipaša si ale všimol záujem mladého Štefana a preto ihneď odviezol Ezel na neznáme miesto. Štefan ani chvíľu neváhal a vydal sa ju hľadať. Našiel ju zviazanú v tábore, oslobodil ju, no vtom si ho všimol Alipaša a začali spolu bojovať. Štefan súboj vyhral, ale hneď sa po ňom rozbehli strážcovia a preto ušiel. Všimol si, že aj Ezel sa stratila. A tak sa ju vydali hľadať – Štefan aj Alipaša.

Ktorý z nich bol úspešný a ako dopadol celý príbeh? To sa dozviete v knižočke O bubeníkovi Štefanovi, ktorú si môžete kúpiť v Kultúrno-informačnom centre na Mierovom námestí 9.

Motívy tejto legendy boli spracované v nočnej artistickej šou Príbehy z Trenčína – O bubeníkovi Štefanovi, ktorá sa konala v Trenčíne v roku 2015.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!