Legenda o vodníkovi Valentínovi

Príbeh o vodníkovi Valentínovi začína v Hornej Lhote pri Luhačoviciach. Bol to syn vodníka Valdemara, ktorý rád robil neplechu ľuďom pri rieke Olše. Malého Valentína od detstva zaujímali zvláštne tvory, ktoré bývali – pre neho úplne nepochopiteľne – na suchu. Rád sledoval ľudí pri práci, no najviac sa mu páčilo u mlynára, ktorému potajomky pomáhal roztáčať vodný mlyn. Otec malého Valentína za takéto výlety medzi ľudí vždy karhal.V rybníku ho to však nudilo a preto sa rozhodol odtiaľ ujsť. Jedného rána odchádzal z dediny voz so sudmi s vodou, ktoré mali doviezť do Ilavy. Valentín neváhal a v jednom zo sudov sa skryl. Keď voz prevážali na pramici cez Váh, vyskočil priamo do rieky. Bol nadšený z toľkej vody, mnohonásobne to prevyšovalo rybník, v ktorom vyrastal, aj rieku Olšu.

Od Ilavy sa vodník Valentín pustil nižšie po prúde rieky, až prišiel na miesto, ktoré ho upútalo na prvý pohľad. Bol tam nádherný, majestátny hrad na skale nad osadou. Rozhodol sa, že tu zostane bývať. Postupne sa tu udomácnil, skamarátil sa s tvormi v rieke, no stále aj tak najradšej sledoval ľudí. Bavilo ho pozorovať život v meste a preto chodil často na jarmoky. Stretol tam aj pernikárku Aničku, ktorá netušila, že je vodník. Prichádzal za ňou pravidelne, vždy spolu prehodili zopár slov a kúpil niekoľko perníčkov. Často ju chodil sledovať pod okná jej domu a pomáhal jej potajme naberať vodu do vedier. Anička chcela zistiť, kto je jej tajný pomocník a tak raz nastavila pascu. Keď zistila, že je to vodník, veľmi sa naľakala a kričala o pomoc. Susedia rýchlo pribehli a pomohli jej vodníka odplašiť.

Anička si však uvedomila, že tým vodníkovi ublížila a tak sa rozhodla ho vyhľadať na brehu rieky. Ako pokračoval ich príbeh sa dozviete v knižočke O vodníkovi Valentínovi, ktorú si môžete kúpiť v Kultúrno-informačnom centre na Mierovom námestí 9.

Motívy tejto legendy boli spracované v nočnej artistickej šou Príbehy z Trenčína – O vodníkovi Valentínov, ktorá sa konala v Trenčíne v roku 2014.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!