Malá a Veľká Skalka pri Trenčíne

Skalka je známa ako najstaršie pútnické miesto na Slovensku. Pozostáva z dvoch objektov – Malej a Veľkej Skalky. Malá Skalka je dvojvežový kostolík postavený v románskom slohu. Po prvý raz sa spomína v roku 1208 a zasvätený bol sv. Beňadikovi. Oproti kostolíku sa v lese nachádza krížová cesta.

Kláštor na Veľkej Skalke/Monastery Veľká Skalka

Veľkú Skalku tvorí starobylý kláštor, kostolík postavený v roku 1224 a pôvodná jaskyňa pustovníkov, ktorá je najstaršou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku. Viaže sa k životu sv. Beňadika, pustovníka, ktorého pri modlitbe prepadli zbojníci. Začal prosiť Boha o pomoc, dotkol sa rukou skaly a tá sa otvorila. Doteraz je pri ústí jaskyne odtlačok jeho ruky na skale.

Medzi kostolom na Malej Skalke a kláštorom na Veľkej Skalke sa nachádza náučný chodník Malá – Veľká Skalka, ktorý vedie cez les a jeho dĺžka je 2,2 km. Každoročne v júli sa na Skalke stretávajú tisíce veriacich zo Slovenska aj zahraničia na púti pri príležitosti sviatku sv. Andreja-Svorada a Beňadika.

VZDIALENOSŤ Z TRENČÍNA: 6 km.

PRÍSTUP: Z Trenčína cez Zamarovce smerom na Nemšovú. Kláštor na Veľkej Skalke je od kostola na Malej Skalke vzdialený ešte asi 1 km ďalej po ľavej strane. Túto vzdialenosť možno prejsť po ceste alebo po značenom lesnom chodníku. Autobusom z Trenčína do Skalky nad Váhom, zastávka pri Malej Skalke je na znamenie.

GPS: 48°54’22“ N, 18°04’27“ E

OTVÁRACIE HODINY: aktuálne informácie nájdete na web stránke www.putnickemiestoskalka.sk

VSTUPNÉ: dobrovoľné

KONTAKT
Sprievodcovská služba

Katarína Darvašová
Tel: +421 (0)910 842 824
E-mail: sprievodca@putnickemiestoskalka.sk

Správca pútnického miesta
o. Peter Beňo, farár
Tel: +421 (0)32 658 42 40
E-mail: knaz@putnickemiestoskalka.sk

WEB: www.putnickemiestoskalka.sk

GALÉRIA

NAJBLIŽŠIE PODUJATIA NA SKALKE

Ľutujeme, ale v najbližšom čase sa nekonajú žiadne podujatia.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!