Pamätník umučených na Brezine

Pôvodný Pamätník umučených sa nachádza v Dušovej doline v Lesoparku Brezina. Je venovaný 69 obetiam fašizmu, ktoré na týchto miestach, v období od októbra 1944 do apríla 1945, popravili Nemci. Pamätník, dnes známy ako „Memento“, odhalili v roku 1946. Z nájdených tiel sa podarilo identifikovať 43 obetí. Časť z nich bola pochovaná vo svojich domovoch, ostatní na Cintoríne hrdinov na Brezine, v blízkosti Čerešňového sadu.

V Čerešňovom sade bol vybudovaný nový pamätník, ktorý je od roku 1970 miestom konania pietnych spomienok k nešťastným udalostiam. Dôvodom vytvorenia tohto miesta bola lepšia prístupnosť pre návštevníkov a zaiste aj veľkorysejšie poňatie pietnych udalostí. Autormi nového pamätníka sú Ernest Krampl, akademickí sochári František GibalaJozef Fízell. Pamätník sa nachádza napravo od hrobovej časti.

Hrobovú časť tvoria tri oblúkové pásy s náhrobkami, na ktorých sú mená obetí, ich vek a bydlisko. Pred hrobovou časťou bola pôvodne na kamennom podstavci umiestnená medená plastika tŕňovej koruny, symbolizujúca utrpenie. Naľavo od hrobovej časti bol dodatočne umiestnený kríž. Plastika tŕňovej koruny bola rovnako ako plastika Krista na kríži odcudzená.

Na pamätníku nájdeme nápis:
„Na večnú pamäť 69 bojovníkov proti fašizmu
umučených na trenčianskej Brezine.“

V blízkosti pamätníka bola k 75. výročiu oslobodenia Trenčína umiestnená aj nová tabuľa s informáciami o Cintoríne hrdinov na Brezine, ktorá približuje fakty k uplynulým historickým udalostiam. Obsahuje aj fotografie a mená obetí. Dielo navrhli mladí trenčianski architekti Lucia MlynčekováAlexander Topilin.

TRASA: Autom od Štefánikovej po Kukučínovej ulici, alebo pešo z centra mesta od Sládkovičovej ulice (odhadovaný čas chôdze je 30 minút).

OTVORENÉ: Pamätník je voľne prístupný


GALÉRIA

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!