Park miniatúr Podolie

Radi spoznávate naše hrady, zámky a iné historické budovy, no nemáte toľko času, aby ste za nimi cestovali naprieč celým Slovenskom? Čo tak vidieť ich viac ako 80 za jeden deň? V Podolí ich navštívite naraz, a to bez šibnutia čarovným prútikom.

Jediný park miniatúr na Slovensku, v ktorom sú dobové rekonštrukcie hradov a zámkov v podobe, akú mali pred 300 až 500 rokmi, keď na nich pulzoval čulý život a vládli mocní feudáli. Väčšina modelov je zhotovená v mierke 1:50, niektoré kostoly, chaty a rozhľadne sú v mierke 1:25, resp. 1:30. Každý model je vernou kópiou, ktorý zodpovedá skutočnosti pôdorysom aj výškovo.

V súčasnosti sa v parku nachádzajú modely hradov, zámkov, kostolíkov, chát, rozhľadní a rodných domov významných slovenských osobností – napr. P. O. Hviezdoslava, Ľ. Štúra, J. Krónera, M. Kukučína a A. Dubčeka. Z hradov si môžete pozrieť dobové modely hradov Vršatec, Súľov či Tematín, z ktorých sa v skutočnosti dodnes zachovali len ruiny.

Medzi najväčšie modely patrí Holíčsky kaštieľ (6 x 6 m) a Bratislavský hrad (7 x 6 m). Na rozdiel od ostatných hradov znázorňuje model súčasnú podobu hradu aj s krásnymi barokovými záhradami.

Myšlienka unikátneho múzea sa tvorila v hlave Juraja Hlatkého už od roku 2001, ktorý sa inšpiroval na cestách v zahraničí. Expozícia sa rozprestiera na rozlohe takmer jedného hektára priamo v areáli základnej školy. Dnes sa park miniatúr stal náučno-zábavným priestorom, kde sa organizujú rôzne špecializované podujatia pre deti. Jedenkrát v roku máte dokonca možnosť vidieť rozsvietené modely počas špeciálnej nočnej komentovanej prehliadky.

Výlet do Parku miniatúr v Podolí môžete spojiť s návštevou Čachtického hradu, či prehliadkou múzea v Draškovičovskom kaštieli v Čachticiach.

VZDIALENOSŤ Z TRENČÍNA: 38 km

PRÍSTUP: Autom z Trenčína do Nového Mesta nad Váhom, odtiaľ cez obce Čachtice a Častkovce do Podolia. Areál parku je približne v strede obce Podolie, hneď vedľa hlavnej cesty. Zaparkovať sa dá priamo pred areálom. Autobusom alebo vlakom z Trenčína do Nového Mesta nad Váhom, odtiaľ autobusom do Podolia.

GPS: 48°40’36“ N, 17°46’18“ E

OTVÁRACIE HODINY: Aktuálne otváracie hodiny nájdete na web stránke www.parkminiatur.sk

VSTUPNÉ: Informácie o vstupnom si môžete pozrieť v cenníku

WEB: www.parkminiatur.sk

GALÉRIA

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!