Považský hrad

Cestou autom alebo vlakom do Žiliny ste si pri Považskej Bystrici určite všimli ruiny hradu na strmom kopci. Považský hrad, známy aj ako Bystrický hrad, je neodmysliteľnou siluetou Považia. Nachádza sa na kopci vo výške 497 metrov a v roku 2009 bol vyhlásený za jeden zo siedmich divov Trenčianskeho samosprávneho kraja. Cesta naň je v závere trochu strmá, ale z hornej časti hradu sa vám naskytne neskutočne krásny výhľad na Bytčiansku kotlinu.

Aj tento hrad – ako mnoho ďalších na Považí – dal postaviť uhorský kráľ Belo IV. koncom 13. storočia. Chcel tak posilniť zabezpečenie uhorských hraníc po vpádoch Tatárov. V dokumentoch sa hrad prvý raz spomína v roku 1316, kedy patril Matúšovi Čákovi Trenčianskemu. V čase najväčšieho rozkvetu v ňom bývalo asi 400 ľudí. Vodu doň privádzali podzemnými drevenými potrubiami zo studničky zvanej Sklepitá.

Medzi najvýznamnejších majiteľov hradu patril rod Podmanických. Neslávne známi sú najmä bratia Ján a Rafael Podmanickí, ukrutní a mocichtiví rytieri, ktorí trávili čas najmä lúpežnými výpravami a divokými pitkami. Podľa povesti sa raz obaja bratia zamilovali do istej poľskej šľachtičnej a uniesli ju. Počas ich neprítomnosti však miestni obyvatelia, pod vedením otca dievčaťa, hrad dobyli a vypálili. Zdesení rytieri si po tejto skúsenosti vraj vstúpili do svedomia a stali sa chrabrými služobníkmi kráľa i ľudu.

V ďalších storočiach hrad často menil majiteľov, postupne chátral, až z neho napokon zostali len ruiny. V rokoch 2011 – 2012 sa realizoval archeologický prieskum a neskôr aj obnova hradu. Od júla 2017 je hrad opäť otvorený pre verejnosť. V rámci rekonštrukcie pribudla na hrade vyhliadka s ďalekohľadom, ktorá ponúka nádherný výhľad na Bytčiansku kotlinu od Považskej Bystrice po Bytču, Veľký a Malý Manín, ktoré rozdeľuje Manínska tiesňava, Súľovské skaly aj Hričovský kanál.

Na úpätí hradného kopca sa nachádza menší renesančný kaštieľ, ktorý domáci nazývajú Burg. Dali ho postaviť v roku 1631 Balašovci, ktorí uprednostnili bývanie v pohodlnom a luxusnom kaštieli pred stredovekým hradom. Burg prešiel v ostatných rokoch komplexnou rekonštrukciou a v súčasnosti je v súkromnom vlastníctve.

VZDIALENOSŤ Z TRENČÍNA: 55 km.

PRÍSTUP: Autom do Považského Podhradia, kde môžete zaparkovať pri kostole alebo kúsok vyššie pri menšom renesančnom kaštieli. Vlakom alebo autobusom do Považskej Bystrice, odtiaľ mestskou hromadnou dopravou (zastávka Považské Podhradie – Kaštieľ), ktorá sa nachádza hneď pri kostole. Cesta od kostola k hradu trvá asi 20 minút pešo, prevažne cez les, na konci trasy je strmšie stúpanie. Povedú vás tabule náučného chodníka alebo žlté turistické značky.

GPS: 49°08’43“ N, 18°27’29“ E

OTVÁRACIE HODINY: hrad je pre verejnosť dostupný 7 dní v týždni, 24 hodín denne

VSTUPNÉ: zdarma

KONTAKT
Združenie hradu Bystrica
Považské Podhradie 117
Tel.: +421 908 946 793, +421 949 240 188
E-mail: stefan.palus@gmail.com, tichy.miroslav@azet.sk

WEB: www.hradbystrica.sk

GALÉRIA

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!