Knižka vám ukáže skutočné dôvody, prečo mať svoje mesto rád a byť naň hrdý

Mesto Trenčín v septembri vydalo novú knihu Prechádzky Trenčínom. Jej autorkou Zuzana Novodvorská, ktorú mnohí poznáte z obľúbených Prechádzok mestom so sprievodcom. Čo na novú knižku hovorí Ivan Ježík – spoluzakladateľ organizácie Voices, ktorá v Trenčíne pripravila viac ako 250 kultúrnych, diskusných a vzdelávacích podujatí (napr. Rozhovory Choices, Na vlastných nohách, mestský kvíz Oflajn, Zápisky z Trenčína a mnohé iné)?

„Z novej knihy Zuzany Novodvorskej mám veľkú radosť. Ako študenti sme s kamarátmi na Mierovom námestí často posedávali na šrankoch, rozprávali sa, zbierali zážitky a skúsenosti. Tam sme sa stretávali, tam sa žilo. Bolo to pre nás srdce mesta. Chodieval som tam do kina, na poštu, do lekárne, najčastejšie však asi do môjho obľúbeného obchodu s knihami. Strávil som v ňom dlhé hodiny a kúpil som si tam desiatky pekných kníh. Ak by Prechádzky Trenčínom Príbehy z Mierového námestia vyšli už vtedy, celkom určite by boli jednou z nich.

V knižke plnej fotografií sa Zuzke Novodvorskej podarilo v dvadsiatich troch kapitolkách jedinečne vyrozprávať zaujímavosti námestia. O dobových udalostiach, mocných rodoch, významných osobnostiach či dôležitých stavbách sa tu nedozvedáme len historické fakty. Spoločne s autorkou objavujeme nečakané súvislosti a všelijaké drobné pikantérie. Zistíme napríklad aj to, ako sa oslavovalo v dnešnom hoteli Elizabeth, akú desivú legendu zachytil Jozef Branecký, čomu vďačíme za to, že vieme o Rímskom nápise na hradnej skale či na ktorom dome boli hodiny s trinástkou.

Vôbec nevadí, ak si niektoré dátumy nezapamätáme. Význam podobných kníh je v niečom inom. Sú malým dobrodružstvom. Umožňujú nám prirodzene a pútavo spoznávať naše rodné mestá a lepšie im rozumieť. Poskytujú nám skutočné dôvody, prečo mať svoje mesto rád a byť naň hrdý, prečo v ňom ostať alebo sa doň vrátiť žiť napriek tomu, že to niekedy vôbec nie je jednoduché.“


Viac informácií o knižke nájdete na stránke https://visit.trencin.sk/prechadzky-trencinom, kúpiť si ju môžete v Kultúrno-informačnom centre Trenčín na Mierovom námestí 9.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!