Pružinská Dúpna jaskyňa

Neďaleko obce Pružina (okres Považská Bystrica) vo svahu Čierneho vrchu sa nachádza jedna z najstarších známych jaskýň na Slovensku – Pružinská Dúpna jaskyňa. Predpokladá sa, že vznikla asi pred 10 miliónmi rokov. Z dedinky Priedhorie vás k nej dovedie náučný chodník. V jeho záverečnej časti sa pripravte na strmú cestu lesom, kde prekonáte 100 výškových metrov, avšak za tú námahu jaskyňa rozhodne stojí.

Pružinská Dúpna jaskyňa je dlhá približne 300 metrov, miestami široká až do 20 metrov a vysoká do 5 metrov. Verejnosti je však prístupná len jej časť. Zaujímavosťou je výzdoba z mäkkého sintra (jaskynného tvarohu), ktorý lieči choroby dýchacích ciest. Snehobiela farba sintrovej výzdoby kontrastuje s tmavým dnom jaskyne, ktoré je na mnohých miestach pokryté vrstvami guána – netopierieho trusu.

V hlbších častiach jaskyne je možné vidieť mohutné kvapľové stalaktity, stalagmity aj stalagnáty. Za klenot jaskyne je považovaná tzv. Vianočná sieň, ktorej strop tvoria stovky snehobielych kvapľov. Vzhľadom na ochranu prírodných hodnôt zatiaľ nie je sprístupnená.

V dávnych dobách obývali Pružinskú Dúpnu jaskyňu okrem pravekých ľudí aj jaskynné medvede a jaskynné levy. Najstaršími nálezmi sú ich kosti a lebky spred asi 80 tisíc rokov, ktoré vám jaskyniari radi ukážu. V súčasnosti, najmä počas zimných mesiacov, nachádza v jaskyni útočisko viacero druhov netopierov a iných vzácnych živočíchov.

Kosti pravekých jaskynných medveďov a jaskynných levov nájdené v Pružinskej Dúpnej jaskyni

Na niektorých miestach v jaskyni vidno rôzne nápisy. Väčšina z nich pochádza zo začiatku 20. storočia. Zrejme najstarší, dnes už nečitateľný nápis, je nad vchodom do jaskyne z vonkajšej strany. Prvá písomná zmienka o jaskyni je z roku 1860. Neskôr, v roku 1895 ju preskúmal známy trenčiansky župný lekár, prírodovedec a múzejník Dr. Karol Brančík, ktorý vyhotovil aj jej prvú mapu.

Pružinská Dúpna jaskyňa je pre verejnosť dostupná od 1. mája do 31. októbra, avšak návštevu je potrebné vopred dohodnúť s jaskyniarmi na nižšie uvedených telefónnych číslach alebo e-mailom. Nezabudnite si vziať turistickú obuv, vhodné oblečenie a baterku (najlepšie čelovku).

VZDIALENOSŤ Z TRENČÍNA: 55 km.

PRÍSTUP: Autom cez Belušu, Visolaje, Dolný Lieskov a Pružinu do Priedhoria. Autobusom alebo vlakom do Púchova, odtiaľ ďalej autobusom do Pružiny a Priedhoria. Od Pizzerie pod orechom v Priedhorí vedie k Pružinskej Dúpnej jaskyni náučný chodník.

GPS: 49°00’03“ N, 18°30’17“ E

OTVÁRACIE HODINY: návštevy jaskyne sú možné od 1. mája do 31. októbra, avšak je potrebné sa vopred dohodnúť s jaskyniarmi na nižšie uvedených telefónnych číslach alebo e-mailom

KONTAKT
Jaskyniarsky klub Strážovské vrchy
Tel.: +421 905 488 028, +421 424 321 064
E-mail: bohuslav.kortman@speleostrazov.sk
Web: www.speleostrazov.sk

GALÉRIA

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!