Pružinská Dúpna jaskyňa

Ťažko sa vám dýcha? Choďte do jaskyne! Nie, nerobíme si z vás srandu. V podzemí neďaleko obce Pružina sa ukrýva prírodný poklad, ktorý pomáha liečiť choroby dýchacích ciest. Vo svahu Čierneho vrchu v okrese Považská Bystrica sa nachádza Pružinská Dúpna jaskyňa. Že vám tento názov nič nehovorí? Patrí dokonca medzi jednu z najstarších jaskýň na Slovensku. Predpokladá sa, že vznikla asi pred 10 miliónmi rokov.

Dostanete sa k nej náučným chodníkom z dedinky Priedhorie. V jeho záverečnej časti sa pripravte na strmú cestu lesom, kde prekonáte 100 výškových metrov, avšak za tú námahu toto miesto rozhodne stojí.

Je dlhá približne 300 metrov, miestami široká až do 20 metrov a vysoká do 5 metrov. Verejnosti je však prístupná len jej časť, v priestoroch totiž stále prebieha paleontologický výskum. Zaujímavosťou je výzdoba z mäkkého sintra (jaskynného tvarohu), ktorý lieči choroby dýchacích ciest. Snehobiela farba sintrového povrchu kontrastuje s tmavým dnom jaskyne, ktoré je na mnohých miestach pokryté vrstvami guána – netopierieho trusu.

Viete rozoznať stalaktity, stalagmitystalagnáty? Ak nie, v hlbších častiach jaskyne vám ich ukážu a povedia o nich viac skúsení jaskyniari. Za tunajší klenot je považovaná tzv. Vianočná sieň, ktorej strop tvoria stovky snehobielych kvapľov. Vzhľadom na ochranu prírodných hodnôt zatiaľ nie je sprístupnená.

V dávnych dobách obývali tieto podzemné priestory okrem pravekých ľudí aj jaskynné medvede a jaskynné levy. Najstaršími nálezmi sú ich kosti a lebky spred asi 80 tisíc rokov, ktoré vám jaskyniari radi ukážu. V súčasnosti, najmä počas zimných mesiacov, nachádza v jaskyni útočisko viacero druhov netopierov a iných vzácnych živočíchov.

Kosti pravekých jaskynných medveďov a jaskynných levov nájdené v Pružinskej Dúpnej jaskyni

 

Dobre sa v jaskyni poobzerajte po stenách. Na niektorých miestach zbadáte rôzne nápisy. Väčšina z nich pochádza zo začiatku 20. storočia. Zrejme najstarší, dnes už nečitateľný nápis, je nad vchodom do jaskyne z vonkajšej strany. Prvá písomná zmienka o jaskyni je z roku 1860. Neskôr, v roku 1895 ju preskúmal známy trenčiansky župný lekár, prírodovedec a múzejník Dr. Karol Brančík, ktorý vyhotovil aj jej prvú mapu.

Nazrieť do Pružinskej Dúpnej jaskyne môžete od 1. mája do 31. októbra, avšak, návštevu je potrebné vopred dohodnúť s jaskyniarmi na nižšie uvedených telefónnych číslach alebo e-mailom. Nezabudnite si vziať turistickú obuv, vhodné oblečenie a baterku (najlepšie čelovku).

VZDIALENOSŤ Z TRENČÍNA: 55 km

PRÍSTUP: Autom cez Belušu, Visolaje, Dolný Lieskov a Pružinu do Priedhoria. Autobusom alebo vlakom do Púchova, odtiaľ ďalej autobusom do Pružiny a Priedhoria. Od Pizzerie pod orechom v Priedhorí vedie k Pružinskej Dúpnej jaskyni náučný chodník.

GPS: 49°00’03“ N, 18°30’17“ E

OTVÁRACIE HODINY: Návštevy jaskyne sú možné od 1. mája do 31. októbra, avšak je potrebné sa vopred dohodnúť s jaskyniarmi na nižšie uvedených telefónnych číslach alebo e-mailom

KONTAKT:
Jaskyniarsky klub Strážovské vrchy
Tel.: +421 905 488 028, +421 424 321 064
E-mail: bohuslav.kortman@speleostrazov.sk
Web: www.speleostrazov.sk

GALÉRIA

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!