Skvelí akrobati z Vertiga boli opäť súčasťou nočnej šou

Michal Jurčo vyštudoval Fakultu elektrotechniky a informatiky STU a v roku 2011 spolu s partnerkou Stanislavou Sekretárovou založil Akrobaticko-tanečnú skupinu Vertigo. Vertigo je na scéne už desiaty rok. Sú jedni z mála tých, ktorí dokázali svoje vystúpenie v talentovej šou využiť a premeniť na cenný kapitál. Dnes už sú známi nielen v Európe, ale ponuky dostávajú z celého sveta. Spolupracovali na šiestich ročníkoch Príbehov z Trenčína, tento rok bola ich členka Klaudia Danišová hlavnou hrdinkou príbehu O komorníčke Agáte.

Akrobatická skupina Vertigo. Vpravo zakladateľ Michal Jurčo.
Foto: Akrobatická skupina Vertigo. Vpravo zakladateľ Michal Jurčo.

 

Pre nás, divákov, sú vaše šou zážitkom, pri ktorom zabúdame na svet okolo, vnímame len zázraky odporujúce gravitácii a fyzickým limitom ľudského tela. Asi ste aj vy v detstve takto vnímali akrobatov, lenže vy ste na rozdiel od nás, urobili kroky, ktoré na jednej strane kúsok mágie zničili, ale na druhej strane vás priviedli do sveta, ktorý je pre nás neznámy. Čo všetko treba na to, aby sa zrodila úspešná akrobaticko-tanečná skupina?
Zrodenie fungujúcej skupiny je dlhodobý proces. Akrobaticko-tanečné vystúpenia spájajú veľa zložiek: športový výkon s estetikou tanca, použitie rôznych technických efektov, svoje miesto má vizáž a špeciálny kostýmový design. Každý člen má iné schopnosti a iné potreby, ale absolútne nevyhnutné je tímové fungovanie a dlhodobo dobré vnútorné vzťahy. So svojou životnou partnerkou Stankou Sekretárovou sme sa rozhodli naše skúsenosti v týchto oblastiach použiť  a v roku 2008 sme našu dvojicu rozšírili o nových členov. Nasledovali stovky vystúpení, kedy mali možnosť zbierať skúsenosti a postupne stať profesionálmi, ktorí sa môžu  sebavedome prezentovať po celom svete. Veľkú vďačnosť cítime voči TJ Sokol, ktorá našim akrobatom dlhodobo umožňuje tréningovo sa rozvíjať.

Vo svete už Vertigo poznajú, aké sú najzaujímavejšie miesta a podujatia, na ktorých ste vystupovali?
Boli sme súčasťou viacerých projektov, aké verejnosť na Slovensku bežne nepozná. Zaujímavá bola napríklad účasť na miliardárskej svadbe v Indii, otváracom ceremoniáli Majstrovstiev sveta vo futbale v Egypte, počas ktorého nás videlo na štadióne okolo 120 000 divákov, či vystúpenie na svadbe na Seychelských ostrovoch. Minulý rok sme absolvovali letné turné na juhu Talianska v rámci veľkých hudobných produkcií Battiti live, ale mali sme aj show na ostrove Macao. Teší nás tiež spolupráca na ľadovej show Máša a medveď, čo je úspešný, čisto slovenský projekt, ktorý okrem Európy už mal predstavenia aj v Abu Dhabi alebo v  Jakarte. Ďalšie zaujímavé destinácie boli napríklad Thajsko, Čína, viaceré arabské krajiny… Niektoré akcie boli utajené a sme zmluvne viazaní mlčanlivosťou, najmä pokiaľ išlo o súkromné oslavy niektorých celebrít. Za tých 10 rokov sme absolvovali  viac ako 2 000 rôznych predstavení. Toto leto účinkujeme v rakúskej operete Seefest Spiele Morbisch s predpokladanou diváckou účasťou až 120 000 ľudí na jednej z najväčších svetových scén so šírkou javiska viac ako 50 metrov.

Akrobacia či iné atraktívne čísla, ktoré predvádza Vertigo, sa vyštudovať nedajú, preto zrejme svojich členov hľadáte medzi gymnastami a možno aj talentovanými laikmi. Zaujímavé asi bude, z akých povolaní pochádzajú vaši členovia a či sa dá sa akrobaciou uživiť.
Jadro našej skupiny tvoria najmä úspešní moderní a športoví gymnasti. Aj keď formálne vzdelanie majú naši členovia rôzne, v podstate každý má silný športový základ, ktorý začal aktívne rozvíjať  v treťom – štvrtom roku života.

Profesne máme v skupine napríklad dve právničky a jednu lekárku, čo sú takisto oblasti, ktoré pri našej práci využijeme. Podarilo sa nám dostať do stavu, že pre jadro našej skupiny je akrobacia hlavným, prípadne aj jediným zdrojom príjmu. K tomu prispieva aj fakt, že sa väčšia časť našich vystúpení koná v zahraničí, kde sú finančné podmienky lepšie ako na Slovensku.

Máte medzi sebou niekoľkých majstrov Slovenska v rôznych disciplínach. Jednou z nich je aj Klaudia Danišová, ktorá bola tento rok komorníčkou Agátou, ďalším bol napríklad gymnasta Ivan Vargovský, ktorý hral opáta Štefana v našom príbehu v roku 2017. Zostávajú všetci vo Vertigu, alebo sú ešte vyššie méty, kam sa môžu od vás dostať?
Filozofiou Vertiga je robiť vystúpenia v najvyššej možnej kvalite, preto chceme k nám tých najlepších. Snažíme sa im vytvárať také podmienky, aby profesne rástli, ale aby mali aj dobré finančné zázemie.  Každý však má svoje osobné túžby a výzvy, preto niektorí mieria ďalej do najväčších profesionálnych cirkusov ako je Cirque du Soleil, alebo ázijský House of Dancing Water. Iným zasa vyhovuje dlhodobé zahraničné angažmá v rámci veľkých výletných lodí, alebo zábavných produkcií vo svetových metropolách.

Príbehy z Trenčína sú oproti vašim bežným vystúpeniam trocha atypické, lebo scenár vašich akrobatických čísiel navrhujete na príbeh, ktorého scenár písal Vlado Kulíšek. Ale zrejme sa radi vraciate, keďže Vertigo zo 6 ročníkov Príbehov účinkoval v 5. Má naše trenčianske stvárnenie legiend nášho mesta niečo, čím vás priťahujú?
My si tu v Trenčíne užívame možnosť účinkovať na podujatí pre verejnosť, pretože väčšinu našich vystúpení robíme pre uzavretú spoločnosť na rôznych firemných akciách. Trenčín je veľmi sympatické mesto so svojou atmosférou a históriou, žijú tu milí a priateľskí ľudia, s ktorými sa dobre spolupracuje. Trenčania sú výborné publikum, čo každý umelec pri svojom výkone ocení. Príbehy z Trenčína majú pre nás osobitú atmosféru, jednak preto, že ich príprava a realizácia prebieha v priateľskej a neformálnej atmosfére, a taktiež preto, že časť predstavenia vytvárame na mieru pre toto podujatie, čo nás po profesionálnej stránke veľmi obohacuje.

Ak vaše predstavenie očarí malých športovcov – gymnastov a budú snívať o účinkovaní vo Vertigu, čo by mohli urobiť preto, aby sa raz mohli pripojiť k vám?
Určite by sa mali venovať zlepšovaniu svojich schopností, či už v oblasti gymnastiky, tanca, sily, partnerských cvičení a podobne. Tí najlepší z najlepších trénujú každý deň, pričom kľúčom k úspechu sú cieľ a disciplína. V našej práci sú výhodou aj jazykové znalosti pri zahraničných cestách, sociálne zručnosti pri práci v tíme a komunikácia – to sú znalosti, ktoré sa im v živote zídu a využijú ich v akejkoľvek oblasti, ktorej sa budú jedného dňa venovať.

Máte ešte vy nejaký sen, kam by ste chceli Vertigo posunúť?
Radi by sme postupne vytvorili komplexnú platformu pre rozvoj akrobacie na Slovensku, ktorá by zahŕňala aj tréningové centrum na prípravu pre mladé talenty a následne im dávala možnosť profesného uplatnenia v tomto obore.

Foto: Juraj Majerský

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!