Krátky výlet: Soblahov – Ostrý vrch

Dnešný výlet máme naplánovaný v okolí blízkej obce Soblahov. Prejdeme sa na okružnej trase, miesto štartu a cieľa bude na tom istom mieste. Doprajeme si pohyb po lese, po lúkach, čaká nás občerstvenie na chate, no jednoducho – bude to paráda. Ide sa 🙂

> Východiskový bod: bývalá horáreň nad Soblahovom (pozri mapu)
> Celková vzdialenosť: 5 km
> Celkový čas výletu: 2 hodinky (plus čas na prestávky a na oddych na chate)


Východiskový bod nášho výletu je na menšom parkovisku pri bývalej horárni v Soblahove. Sem sme sa dopravili autom. Vyrážame po ceste, kadiaľ viedla bývalá lesná železnička. Míňame chaty Mestského hospodárstva Trenčín – v jednej z nich sídli autistické centrum ProAutis.

Vďaka tomu, že ideme po trase bývalej lesnej železničky, je cesta skoro rovinatá. Vláčik by v minulosti nevládal zvážať drevo, pokiaľ by koľajnice viedli do kopca. To sa páči hlavne deťom – po rovinke ich baví utekať kusisko popredu. Dospelí majú aspoň čas sa porozprávať.

Po zhruba jednom kilometri prichádzame na miesto, kde sa dá z cesty odbočiť doprava ku miestnej kyselke. Najmä deti chcú ísť doprava, pretože táto cesta vedie dolu kopcom. My však odbočujeme doľava, do prudkého kopca. Napájame sa na červenú turistickú značku, ktorá nás privedie až po Chatu pod Ostrým vrchom.

Zaujímavé je, že najviac do kopca znovu vládzu deti. Aj to je náš cieľ na výletoch – nech si aj zašportujeme, nadýchame čerstvého vzduchu a nech sa deti dosýta vyjašia 🙂 Lesná cesta zrazu končí a my vychádzame na asfaltku, po ktorej sa na chatu vezú „motorizovaní turisti“.

Prichádzame k peknej novo-zrekonštruovanej chate. Víta nás plné parkovisko svadobných hostí, akurát dnes sa tu koná svadba. Ujde sa nám svadobný koláčik? Uvidíme 🙂
Toto miesto je vhodné na menší odpočinok, načerpanie síl a aj pri horšom počasí je možnosť sa tu osviežiť – už od roku 1944.

Ako by to bolo, aby sme obišli chatu a nedali si niečo dobré? Sedieť sa dá aj na vonkajšej terase, odkiaľ pozorujeme práve prebiehajúci svadobný obrad. Mladší turisti vyskúšali detské ihrisko, obzreli sme si aj minizoo, no a ten koláčik sme tiež museli okoštovať 🙂

Ako si tak sedíme na terase, deti dostali skvelý nápad – vyškriabeme sa na vrchol zjazdovky! Dospelých z tohto nápadu až oblial pot na čele. A deti s úsmevom vyštartovali akoby nič, do prudkého stupáku – hore po zjazdovke.

Po oddychu na vrchole dnešného dňa zostupujeme naspäť dolu. Nejdeme však po tej istej zjazdovke ako sme išli hore, odbočujeme na vedľajšiu, menej prudkú zjazdovku a po nej sa dostávame až k domčeku s lyžiarskym vlekom. Poza tento dom vedie značená cestička, po ktorej sa dostaneme roklinou na asfaltku a potom až ku horárni, odkiaľ sme dnes štartovali na výlet.

S dnešným výletom sme spokojní: počasie prialo, občerstvenie chutilo, zjazdovku sme zdolali. Tešíme sa znovu niekam aj nabudúce. Pridáte sa ? 🙂


Trasa nášho výletu znázornená na mapke.

Trasa nášho výletu sa po kliknutí sem, zobrazí na mapke.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!