Strážovské vrchy

vrchyChránená krajinná oblasť Strážovské vrchy patrí do Fatransko-tatranskej oblasti Západných Karpát. Návštevníkov láka bizarnými skalami, hustými lesmi a malebnými kotlinami a dolinami. Na juh od Trenčína v Jastrabskom sedle sa napájajú na Považský Inovec, na východe vo Fačkovskom sedle na Malú Fatru, na severe v Sedle nad osadou Briestenné na Súľovské vrchy.

Klimaticky patria Strážovské vrchy do mierne teplej, vrcholové časti do chladnej oblasti. Najväčšiu plochu zaberajú bučiny, v južnej časti dubiny. Delí sa na 4 podcelky a 22 častí. V širšom okolí Trenčína sa nachádzajú: Teplická vrchovina (Slapský vrch 798 m), Basky (Baske 955 m) a Ostrý (Ostrý vrch 768 m). Hlavnú časť pohoria tvoria vápence, dolomity a slienité vápence. Pohorie je štrukturálne pestré. Táto rozmanitosť spôsobila vznik neopakovateľných tvarov vrcholov.

Územie s rozlohou 30 979 hektárov zasahuje do dvoch pohorí, leží na území Strážovských a Súľovských vrchov. Na území CHKO nachádzame dve krajinársky špecifické oblasti. Na severe sa rozprestierajú Súľovské vrchy, v ktorých jadre sa nachádza erózna kotlinka, ktorá je zo všetkých strán olemovaná prstencom bizarných Súľovských skál. Južná časť CHKO rozkladajúca sa v Strážovských vrchov je typická hlbokými lesmi a dolinami. Krajinnými dominantami sú bralné vrchy Strážov a Vápeč. Správa CHKO Strážovské vrchy sídli v Považskej Bystrici.

Turisticky najpríťažlivejšia je horská obec Čičmany s typickými drevenými domami ozdobenými maľovanými ornamentmi. V oblasti turistického centra Mojtín sa rozprestiera neveľká náhorná plošina s bohatým výskytom krasových javov.

Odporúčané turistické trasy:

Trasa Značka Čas
Trenčín – Kubra – Trenčianske Teplice červená 4.45 h
Kubra – Sedlo Lúčky žltá 2.30 h
Soblahov – Chata pod Ostrým vrchom – Trenčín modrá 4.45 h

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!