Krátky výlet: Titanitka na Brezine

Je pekný slnečný deň, preto ako inak – vyrážame na turistiku. Dnes sa poprechádzame po našej Brezine. Cieľom bude preskúmať dobre ukryté základy tajomnej továrne TITANIT, ktoré čakajú na všetkých zvedavých odvážlivcov. Táto turistika je vhodná aj pre menej zdatných turistov, zvládnu ju aj rodiny s deťmi. Ideme☺

> Východiskový bod: železničný most (my začíname tu, ale môžete napríklad aj na námestí: pozrite mapku trasy na konci článku)
> Celková vzdialenosť: 7 km (naša dĺžka prechádzky, lebo štartujeme od Železáku)
> Celkový čas výletu: 3 hodiny (veľmi orientačný čas: závisí na tom, ako vám to šľape)


Náš výlet začíname na starom železničnom moste. „Železák“ je východiskovým bodom všetkých našich výletov. Prichádzame do centra nášho mesta, obzrieme si naše krásne Mierové námestie a hop úzkou uličkou do kopca smerom na hrad.

Okolo Katovho domu prechádzame po dlažobných kockách, ktoré niektorí volajú aj mačacie hlavy. Smerujeme ku kostolu a ku peknej vyhliadke na celé staré historické centrum mesta. Toto miesto pri kostole sa volá Mariánske námestie. Okolo Karnera po šikmej plošinke vychádzame úzkym priechodom von z hradieb mesta a sme zrazu v lese.

Po chodníčku vystúpime do kopca hore až do Čerešňového sadu. Obzrieme si staré čerešne, ktorým sa stále dobre darí a skontrolujeme aj mladé vysadené čerešničky. Po chodníku pokračujeme z Čerešňáku okolo atrakcie na stromoch „Tarzánie“ až ku bývalému hotelu Brezina, ktorá sa volá po novom Veverica. Je tu pekné detské ihrisko s lesnými drevenými atrakciami. Oddýchneme si pri bufete a po červenej turistickej značke pokračujeme po chodníku až ku turistickému smerovníku Brezina Memento.

Pri smerovníku Brezina Memento musíme odbočiť, inak by sme išli rovno do Soblahova. Preto odbočujeme doprava a po ceste dole kopcom sa dostávame na peknú lúku. Nachádza sa tu viacero ohnísk s možnosťou si oddýchnuť, opiecť špekáčku, alebo … alebo sa dobre obzrieť a objaviť skrytú podzemnú továreň!

Sme tu, hlavné číslo nášho programu začína. Pokiaľ máte so sebou menšie deti, tak ich treba mať na dohľad. V lese sa nachádzajú podzemné chodby, ktoré treba všetky riadne preskúmať a preloziť. Jedná sa o pozostatky z továrne TITANIT, ktorá pôsobila v Trenčíne v rokoch 1906 – 1915. Smelé plány pána Ceipeka z Viedne a jeho spoločníkov spočívali vo výrobe výbušniny, ktorá mala konkurovať vtedy viac obľúbenému dynamitu. Že sa jednalo o pomerne veľkú továreň dokazuje aj fakt, že v roku 1912 pracovalo v tejto firme 140 zamestnancov.

Naša TITANIT-ka mala svoje budovy postavené v časti Pod Sokolicami a ďalšiu skupinu budov v terajšom oplotenom vojenskom areáli v Zábraní. Tam vraj doteraz ešte stoja niektoré staré budovy ako pozostatok tejto továrne.

Nakoľko išlo o výbušniny, časť továrne bola umiestnená aj na Brezine. Boli to priestory slúžiace na skladovanie výbušnín. Tieto skladovacie priestory vraj boli aj prepojené podzemným tunelom s výrobnými priestormi pod Sokolicami. Továreň však svoju činnosť ukončila, nedokázala konkurovať svojmu známejšiemu protivníkovi – dynamitu.

Po preskúmaní všetkých tajomstiev továrne pokračujeme vo výlete. Chodníkom po trase bývalej lesnej železničky sa presúvame smerom ku sídlisku Juh. Vystúpame po panelovej ceste a znovu vhupneme na Brezinu do lesoparku.

Obchádzame Tarzániu po ľavej strane a prichádzame do Čerešňového sadu. Znovu schádzame chodníkom z Čerešňáku na Mariánske námestie ku kostolu. Po Farských schodoch schádzame na Mierové námestie. Zaslúžime si malú odmenu.

Popod prechod Fatima na Palackého ulicu sa dostávame okolo reštaurácie Koliba na Železničný most a krásny výlet máme celý za sebou.
Tešíme sa z neho a prajeme aj Vám, aby ste si ho užili ako my. Ahoj nabudúce☺.


Trasa nášho výletu znázornená na mapke. Po kliknutí na mapku sa zobrazí zväčšená v novom okne.

 

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!