Trasa 11: Mníchova Lehota – Inovec – Palúch – Selec

Dĺžka trasy: 13 km
Náročnosť: stredne náročná
Prevýšenia: 993 m
Čas trvania: 4 hod. 30 min.
Odporúčaná mapa: Strážovské vrchy č. 119.
Trasa je určená pre náročnejšieho turistu, ktorý nemá problém dopraviť sa miestnou dopravou – vlak alebo autobus. Autom neodporúčame ísť, lebo začiatok a koniec trasy nie sú totožné.

 

Popis trasy: 

Výlet začneme na vlakovej stanici v Mníchovej Lehote. Značenie je zelené. Prejdeme cez cestu druhej triedy okolo motorestu Radar. Lesom prechádza vrstevnica Krásnou dolinou ponad Sviniansky potok. Pri potoku sa nachádza prameň minerálnej vody. Na konci chodníka trasa schádza k potoku, prechádza na jeho druhú stranu a postupne začína stúpať Nad Krásnu dolinu 589 m n. m. Prichádza k rázcestníku so žltou no my pokračujeme stále po zelenej turistickej značke. Na chvíľu budeme kopírovať miestnu cestu a postupne prejdeme k sedlu pod Jarabským vrchom. V týchto miestach sa nachádza jaskyňa, v ktorej žil miestny pustovník.
V 17. storočí žil v skalnej jaskyni pod Inovcom pustovník, zeman František Rozvadský z neďalekých Rozvádz (dnes časť obce Trenčianske Stankovce). V mladosti nechtiac zavinil, že jeho snúbenicu Evu Sokolovskú upálili na Trenčianskom hrade ako bosorku. Pod dojmom jej hroznej smrti sa stal pustovníkom. Každý rok na Veľký piatok nosil tri dni drevený kríž z Inovca do Trenčína. Dožil sa 78 rokov. Krátko po jeho smrti sa skaly zrútili a vchod do jaskyne uzavreli. V blízkosti jaskyne je pamätná tabuľa pripomínajúca túto udalosť. Zo skál jaskyne je postavená lurdská jaskynka pri kostole v Mníchovej Lehote.
Po prezretí miesta, kde kedysi bola jaskyňa, pokračujeme v trase k Inoveckej chate. Prídeme k rázcestníku a po červenej značke pokračujeme k chate pod Inovcom. Chata je už dlho cieľom odpočinku a načerpania nových síl pre turistov stúpajúcich na vrch Inovec. Stojí pod najvyšším kopcom Inovec 1042 m n. m. Jej história siaha do roku 1921, kedy bola postavená malá chatka. Tá však kapacitne nestačila a tak ju turisti v roku 1931 nanovo prestavali. V roku 1944 bola vypálená Nemcami. V 50-tych rokoch 20. storočia sa opäť začala stavať a s malými úpravami slúži turistom dodnes. V roku 2010 prešla pod vedením nového chatára komplexnou rekonštrukciou. Pýši sa výbornou kuchyňou. Za chatou je postavená lezecká stena, detské ihrisko s hojdačkami a preliezačkami, pieskovisko a zastrešená terasa.
Výhľad z PalúchaZa chatou trasa pokračuje lesnou cestou, budeme prudko stúpať lyžiarskym svahom a v jeho strede trasa smeruje doprava. Oblúkom zmierňuje stúpanie až prichádza na rázcestník pod Inovcom. Tu opustí zelené značenie a na vrchol Inovca ide po červenej. Samotný vrchol je zarastený a neposkytuje žiadne výhľady. Nachádza sa na ňom železný kríž a neďaleko aj televízny vysielač. Ak chceme vidieť výhľady do širokého okolia treba pokračovať po značení priamo na Palúch 1004 m n. m. Z neho vidieť dedinku Selec, ktorá je cieľom dnešnej trasy. Na druhej strane dovidíme na Zlatnícke rybníky a hrebeň Považského Inovca. Naša trasa sa vracia na rázcestník pod Inovcom. Tu pokračuje smerom na Selec doľava po zelenom značení. Lesným chodníkom prudko klesáme smerom na Selecké kamenné moremiestnymi prezývané Podsokolie. Nachádza sa približne 1,5 km od vrcholu Inovca. Je to chránené územie s piatym stupňom ochrany. Slúži na ochranu skalných útvarov. Ďalej prechádza popod vrchol Hradiska 732 m n. m. Nachádza sa tu suchomilná lesostepná vegetácia. Malá časť chodníka vedie bývalou lesnou železnicou a po opustení lesa prechádza alejou ovocných stromov, ktoré sú vysadené na lúke. Z lúky vidieť prvé domy v dedine Selec. V katastrálnom území obce Selec sa nachádzajú i lokality chránených území a objektov. Patria sem Selecké vyvieračky, selecký potok, javorový a bukový zmiešaný les v oblasti Považského Inovca – Žlápky.
História Selca siaha omnoho hlbšie než do polovice 15. storočia, ako tomu nasvedčuje prvá písomná zmienka z roku 1439. Vtedy už bol Selec vyspelou poddanskou osadou. I v súčasnosti patrí medzi málo obcí na Slovensku, v ktorých sa dodržiavajú tradičné zvyky počas sviatkov.

Tu naša trasa končí, už len nasadnúť na správny autobus a tešiť sa z aktívne stráveného dňa.

Spracovala: Janka Salviany

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!