Trasa 12: Púchov – Lednica – Vršatské Podhradie

Dĺžka trasy: 17 km
Náročnosť: stredne náročná
Prevýšenia: 1055 m
Čas trvania: 5 hod. 20 min.
Odporúčaná mapa: VKÚ Javorníky č. 108, Strážovské vrchy č. 119.
Trasa je vhodná pre turistov, ktorým nerobí problém cestovať verejnou dopravou – vlakom či autobusom. Do začiatočného miesta – Púchova odporúčame použiť vlak a z cieľového miesta – Vršatského Podhradia späť je možné ísť len autobusom, z Ilavy sa dá pokračovať opäť vlakom.

 

Popis trasy:
Trasa začína na vlakovej stanici v Púchove. Je označená modrou turistickou značkou. Najskôr prechádza cez most nad rieku Váh. Za mostom sa dá doľava a pokračuje až k  závodu Makyta Púchov. Za kruhovým objazdom pokračuje po modrej. Popod železnicu prechádza chatovou oblasťou Keblie a mierne začína stúpať. Prichádza do lesa a pokračuje až na rázcestník na sedle Keblie 493 m n. m., odtiaľ trasa schádza do dedinky Horná Breznica. Prejdeme cez obec a začneme stúpať na lúky, kde sa naskytne výhľad na okolitú krajinu a uvidíme aj novopostavenú rozhľadňu nad obcou Dohňany. Pokračujeme lesným chodníkom, obídeme vrchol Skalíkovej 570 m n. m. a onedlho sa nám naskytnú prvé výhľady na Lednické bradlo so zrúcaninou hradu Lednica. Bývalé kráľovské mestečko, dnes obec Lednica sa nachádza 16 km od  mesta Púchov.
Hrad Lednica, postavený na strmom brale, sa skladal z troch od seba odstupňovaných častí a bol takmer neprístupný. Z malého, nižšie položeného predhradia viedol úzky kamenný tunel do stredného hradu, kde sa nachádzal palác z 15. storočia a stará veža, okolo ktorej viedli do skaly vytesané schody na najvyššie položenú prírodnú pozorovateľňu. K hradu sa viaže i legenda o krásnej Kataríne. Tá sa zaľúbila do švárneho mládenca a príbeh jej lásky končí svadbou – ale nie šťastnou: Katarína bola poddanou a tak právo prvej noci mladej nevesty patrilo hradnému pánovi. Nevesta priamo od oltára musela ísť na hrad. Keď zbadala chlípneho grófa, začala sa brániť a to sa mu nepáčilo. Dal Katarínu zavrieť do hradnej veže, ktorá sa nachádzala na najvyššom hradnom brale. Myslel si, že po čase zmúdrie a bude povoľnejšia. Ona namiesto toho skočila z hradnej veže. Odvtedy na mieste dopadu stojí drevený kríž a zblúdilá duša sa túla nocou po hradných priestoroch vo svadobných šatách. Obec Lednica má krásnu Katarínu aj vo svojom znaku. V súčasnosti sa hrad opravuje a k dobrovoľníkom sa môžete na romantickú brigádu za odmenu jedla a nocľahu „pod širákom“ pridať aj vy na www.hradlednica.sk.
Po prehliadke hradu trasa pokračuje popod Lednické bradloČervenokamenským sedlom 640 m n. m. prechádza okolo vápencového Červenokamenského bradla. Bradlá prudko vystupujú zo zeme a pôsobia veľmi majestátne. Na bradlo sa dá vyjsť nie však po značkovanom chodníku. Samotný vrchol je iba pre horolezcov.
Turistická trasa pokračuje obcou Červený Kameň. Na jej území bolo sídlisko lužickej kultúry z mladšej doby bronzovej. Zaujímavosťou je žiaľ už nezachovaná výroba  originálnych klarinetových osemdierkových píšťal zvaných fanfárky – ešte v polovici 20. storočia ich tu vyrábal Ján Gašpar. Dnes obyvateľov zamestnáva hlavne mliekáreň Agrofarma. Priamo vo výrobe si v pracovných dňoch môžete kúpiť vynikajúce syry, bryndzu a iné mliečne výrobky.
Prechod dedinkou je krátky a pokračuje po modrej značke smerom do lesa. V letnom období je trasa na tomto úseku veľmi príjemná, keďže prechádza chládkom popod stromy. Po asi 2 km chôdze takýmto terénom opäť poskytuje nádherné výhľady na Vršatské bradlá. Popod ne nás cesta dovedie otvoreným terénom cez sedlo Chotúč až do obce Vršatské Podhradie. Ku koncu trasy sa naskytnú výhľady na Strážovské vrchy, mesto Ilava a obec Pruské. Takýmto nenáročným spôsobom za jeden deň navštívime celý komplex troch vršatských bradiel. Spiatočná cesta je z Vršatského podhradia autobusom do spádovej dediny Pruské. Potom do Ilavy a Trenčína.
Trasa sa môže nakombinovať s odporúčanou trasou: Pruské – Vršatské podhradie – Chmelová – Červený Kameň.

Spracovala: Janka SalvianyMapa: http://www.cykloserver.cz/f/9238051526/

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!