Trasa 13: Soblahov – Chata pod Ostrým vrchom – Mníchova Lehota

Dĺžka trasy: 8 km
Náročnosť: nenáročná
Prevýšenia: 492 m
Čas trvania: 2 hod. 30 min.
Odporúčaná mapa: VKÚ Biele Karpaty č. 107, VKÚ Považský Inovec č. 130.
Krátka trasa, ktorá sa dá kombinovať s odporúčanou trasou Trenčín – Trenčianske Teplice cezSoblahov. Alebo pokračovať trasou Mníchova Lehota – Chata pod Inovcom – Inovec – Selec. Trasa je plánovaná pre tých, ktorí sa chcú okrem krásnej prechádzky aj povoziť motorovým vláčikom. Je vhodná pre rodiny s deťmi. Trasa sa dá kombinovať s trasou číslo 3.

 

Popis trasy:
Trasa začína v Soblahove na stanici a vedie po modrej turistickej značke. Prechádza chodníkom popri trati. Potom postupuje na poľnú cestu a okrajom lesa míňa malú chatovú osadu. Cesta po lúkach nám ponúkne pekné výhľady na okolitú krajinu. Prvá zastávka je pri minerálnom prameni. Je tu možnosť opekania. Prameň je menej výdatný ale zato veľmi chutný. Miesto je navštevované obyvateľmi zo širokého okolia.
Neďaleko sa nachádza Hukov potok. Po malom občerstvení začneme stúpať lesným chodníkom až ku chate. V okolí chaty je tiež možnosť opiecť si prinesené dobroty na miestnom ohnisku s krásnym pohľadom na Ostrý Vrch. Chata pod Ostrým vrchom sa nachádza vo výške 482 m n. m. S jej výstavbou začalo mesto Trenčín 18. júla 1942 podľa projektu staviteľa Alexandra Marákyho. Stavba bola realizovaná vo vlastnej réžii a daná do užívania 1. júla 1944. V tomto roku bola vybudovaná i prístupová cesta v dĺžke 1100 m v smere od horárne. Na chate sa vystriedalo niekoľko chatárov, slúžila na turistické účely v letnej i zimnej sezóne, bola strediskom lyžiarov. Chata pod Ostrým vrchom je v súčastnosti v prevádzke počas víkendov.
Pri chate je umiestnený rázcestník. V týchto miestach sa mení farba značenia z modrej na červenú. Trasa vedie napravo od chaty smerom nahor a prechádza okolo vodného zdroja. Iba kúsok lesom a je na nádhernej lúke, z ktorej je pekný výhľad. Vchádza do lesa a vrstevnicou obíde Čiernachov a postupne naberá výšku až vystúpa na samotný vrchol 589 m n. m. Hore je umiestnený vrcholový kríž aj s vrcholovou knižkou. Odtiaľ nám trasa poskytne krásne výhľady na Biele Karpaty hlavne na Lopenícku hornatinu. Po vzostupe lesom pokračuje okolo vápencového brala s názvom Macková. Krásnymi bukovými lesmi zíde až do dedinky Mníchova Lehota. Za prvú a najstaršiu písomnú zmienku sa považuje údaj v darovacej listine kráľa Belu IV. z roku 1269. Obec je známa usporadúvaním rôznych podujatí v prírodnom amfiteátri, medzi nájznámejšie patria Trenčianske folklórne slávnosti či Zraz Lehôt. Trasa končí opäť na železničnej stanici, tentoraz v Mníchovej Lehote. Neďaleko je výdatný prameň pitnej vody, v ktorom sa môžeme na koniec našej cesty osviežiť. Späť do Trenčína sa dostaneme vlakom alebo autobusom.Spracovala: Janka Salviany

Mapa: 
http://www.cykloserver.cz/f/026b050701/

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!