Trasa 17: Nové Mesto n. Váhom – Višňové – Čachtický hrad – Hrachovište

Dĺžka trasy: 18 km
Náročnosť: stredne náročná
Prevýšenia: 650 m
Čas trvania: 5 hod.
Odporúčaná mapa: VKÚ Biele Karpaty č. 107.
Trasa je vhodná pre turistu, ktorý rád spája krásy prírody s poznávaním pamätihodností. Popritom si pozrie aj časť Čachtickej jaskyne a to všetko stihne za jeden deň. Nerobí mu problém hromadná vlaková doprava. Odporúča sa pribaliť si do batoha baterku.

 

Popis trasy:
Trasa začína na železničnej stanici v Novom Meste nad Váhom. Na žlté značenie sa napojí pred stanicou. Prechádza mestom a dostaneme sa ním na okraj CHKO Malé Karpaty. Po ceste míňame futbalový štadión, neďaleko ktorého sa nachádza štýlové pohostinstvo s názvom „Kačabár“. Cesta pomaly stúpa na kopec nazývaný Drapliak 396 m n. m. Celá oblasť je krasového pôvodu. Pod kopcom sa nachádza komplex jaskýň, ktoré sú preskúmané ale neprístupné pre verejnosť. Najväčšou je Čachtická jaskyňa, ktorá bola v roku 1972 vyhlásená za národnú prírodnú pamiatku. Pri rázcestníku pod Drapliakom naša trasa vedie smerom doľava. Táto časť je zaujímavá prudším klesaním popri skalných útvaroch popod Hrabutnicu. Zíde k riečke Jablonke. V mieste, kde sa chodník stretá s riečkou, zídeme malým chodníčkom smerom vľavo a prezrieme si vchod do jaskyne. Na mape je toto miesto označované ako Vyvieračka.
Potom sa trasa vracia na značku a popri riečke, malebným údolím vedie až k železničnému podjazdu. Pokračuje cez polia poza farmu vo Višňovom. Okolo prvých domov v dedinke Višňové prejde na druhú stranu cesty a na rázcestníku začne stúpať k Čachtickému hradu.Tento úsek prechádza chránenou krajinnou oblasťou Čachtického hradného vrchu. Na jar sa tu vyskytuje množstvo vzácnych vstavačov – najmä vstavač vojenský. Po výstupe na vrchol sa naskytnú nádherné výhľady na okolité svahy Malých Karpát, Myjavskej pahorkatiny a Považského Inovca. Celú dedinku Višňové máme ako na dlani.
Zrúcanina hradu Čachtice
História hradu siaha už do roku 1038. Najslávnejším obdobím však bolo obdobie vlády Alžbety Báthorya Františka Nádašdyho. Samotná hradná pani pochádzala z rodu, ktorý sa preslávil priam sadistickými sklonmi u všetkých členov rodu. Ona sama zavraždila nespočetné množstvo mladých dievčat. Vraždy vykonávala na samotnom Čachtickom hrade, ale aj na svojich cestách medzi jednotlivými panstvami. Sama zomrela zaživa zamurovaná vo veži Čachtického hradu.
Pred hradom je rázcestník a farba našej ďalšej trasy sa zmení na modrú. Trasa najskôr vedie hustejším lesom a neustále sa kľukatí až príde na otvorenú časť nad obcou Čachtice a vrcholom brala smerujeme na Veľký Plešivec 484 m n. m. Vrchol Veľkého Plešivca dominuje severnej časti Malých Karpát medzi dedinami – Hrachovište, Podolie, Častkovce a Čachtice. V 20. rokoch 20. storočia na vrchole osadili oceľový kríž. Z vrcholu je krásny výhľad na celú Vážsku nivu. Oblasť je vyhlásená za prírodnú rezerváciu. Predmetom ochrany je suchomilná vegetácia. Vyskyuje sa tu najmä ojedinelý druh stepnej trávy – Kavil tenkolistý. Vrchol využívajú paraglidisti a rogalisti ako miesto štartu. Ak je dobrá viditeľnosť dovidieť na chladiace veže atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.
Z vrcholu Veľkého Plešivca sa farba trasy opäť mení na žltú a postupne klesá do dedinky Hrachovište. Prechádza pomedzi kamenné bralá a schádza do obce. Pokračuje okolo potoka Jablonka novým dreveným krytým mostom ponad vodu a končí na vlakovej stanici. Stanica nie je v prevádzke, vlak tu zastaví a lístky si zakúpite u sprievodcu vo vlaku. Vlakové spojenie nie je priame. Treba v Novom Meste nad Váhom prestúpiť na trasu Nové Mesto – Trenčín.
Z akého hrachu vyrástlo Hrachovište (povesť)
Bradatý pútnik v kutni odetý sa po Považí ponevieral. Bol to kráľ uhorský. Matej, spravodlivý zvaný. Do hrubého súkna preoblečený, zisťoval či trenčianski páni, jeho poddaným príkorie nečinia. Večer už sotva nohami prepletal od únavy. Dobehol ho furman s dlhým vozom a kývol mu: „Ulep sa!“ Pútnik vďačne vyskočil na voz a prvý krát poďakoval furmanovi. Doma mu furman strčil pod nos drevenú misu s hrachovou kašou a ponúkol ho: „Nahltaj sa!“ Pútnik si ho druhý krát s vďakou uctil. Po večeri ho furman uložil na slamu, hodil na neho šubu a zavinšoval mu dobrú noc: „Vydrichmi sa!“ Vtedy mu neznámy tretí krát poďakoval. Ráno sa ho pýtal prečo ho tak pekne pri dobrých činoch núkal. Juro Čuridla, lebo tak sa ten nevľúdny furman volal, odvrkol: „Kým sa to naučíš milý brachu ešte poješ veľa slovenského hrachu!“ Ľúbila sa táto reč pútnikovi a veselo položil furmanovi tiež veršovanú hádanku: „Jeden Boh na nebi, jeden kráľ na zemi. Kto je to?“
Juro Čuridla sa poškrabal za uchom a spustil: „K Pánu Bohu sa modlím, Pána kráľa si ctím. Ale darmo je. Pán Boh vysoko a pán kráľ ďaleko. My tu máme veľa malých kráľov a tých musíme poslúchať…“.
Táto reč sa ešte viac pozdávala kráľovi, nuž potľapkal furmana po pleci. „Múdru hlavu a dobré srdce máš, dám ti, čo si len zažiadaš!“ Juro Čuridla nedôverčivo krútil hlavou: „Z akých si ty sveta strán, keď si taký štedrý pán?“ Vtedy mu ukázal panovnícky pás a kráľovské znaky. Dal sa mu poznať ako kráľ Matej z Budína. Z dobrého srdca ruže rastú. Za každú vďaku jedna ruža. Za tri vďaky tri ruže. To bude tvoj cimer. A za hrachovú kašu hrachová dedina! Od vtedy sa dedina Hrachovišťom volá a v obecnom erbe má srdce s troma ružami.

Spracovala: Janka SalvianyMapa: http://www.cykloserver.cz/f/6265054944

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!