Trasa 18: Ilava – Vápeč – Homôlka

Dĺžka trasy: 17 km
Náročnosť: stredne náročná
Prevýšenia: 1126 m
Čas trvania: 5 hod.

Odporúčaná mapa: VKÚ Strážovské Vrchy č. 119. Popis trasy s mapkou si môžete vo formáte pdf. stiahnuť tu.

Trasa je vhodná pre turistu, ktorý nemá problém s cestovaním hromadnou dopravou. Časť trasy sa prekonáva po reťaziach. Odporúča sa pribaliť si ďalekohľad.

 

Popis trasy:

Trasa začína na železničnej stanici v Ilave. Je označená žltou turistickou značkou. Prechádza mestom až na jeho okraj, začne pomaly stúpať poliami a popri záhradkárskej osade Chrástky vchádza do lesa. Ním pokračuje nenáročným terénom k sedlu pod Sokolom.
Tu sa môže turista rozhodnúť či vystúpi na kopec Sokol s výškou   651 m n/m. Cesta na vrchol je strmá, stúpa v 45° uhle, výstup trvá asi 15 minút. Vrchol je skalnatý a sú z neho pekné výhľady na okolitú krajinu, nájdete tu turistický posed s vybudovaným ohniskom. Z vrcholu je vidieť na Strážov, Vápeč, Homôlku, Holazne a Vlčinec. Táto odbočka netrvá viac ako 30 minút. Ak vás Sokol nepritiahol, pokračujete ďalej na Vápeč. Trasa vychádza z lesa a poskytuje krásny pohľad na Trenčiansku vrchovinu a kopec Holazne.Cestička nás vedie k malej osade Háj. Osada je križovatkou žltej a zelenej trasy. Zelená vedie z Malého Košeckého Podhradia do Porubskej doliny do osady Štyri Lipy. My pokračujeme po žltej. Na konci osady za domami okolo kríža kráčame na kopec Osikoviny 525 m n. m. Míňame dva retranslačné stožiare a prichádzame do Národnej prírodnej rezervácie Vápeč. Ako hovoria odborné texty, toto „územie predstavuje vápencovo-dolomitovú bralnatú dominantu“. Tesne pod najstrmšou časťou zalesneného kopca Vápeč sa nachádza malé jazierko, ktoré vzniklo zahataním potôčika. Je tu možnosť oddýchnuť si pri vodnej hladine alebo skryť sa pred náhodným dažďom pod vybudovaným prístreškom. Miestni si dali veľmi záležať pri jeho stavbe a nazvali ho Salón.

Od jazierka trasa strmo stúpa do kopca a privedie nás k lesnej studničke s prameňom pod skalnatým vrcholovým masívom. Tu sa nachádza rázcestník a končí žlté značenie. Farba našej trasy sa zmení na modrúVápeč je najatraktívnejší a turisticky najkrajší v celých Strážovských vrchoch. Na vrchol sa v krátkom úseku dostaneme za pomoci reťazí. Na vrchole je postavený kríž, jeho plošinka je pomerne malá a tak na ňom niekedy býva príliš veľa turistov. Z vrcholu vo výhľade nič nebráni a prezriete si dookola celých 360° – Malú Fatru, Martinské hole, neďaleký Strážov, Mojtín, Manín, Vršatské bradlá. Vidieť aj kúsoček Veľkej Fatry. Iba 10 m pod vrcholom je krásna lúčka a na nej sa dá vydýchnuť po vrcholovom zážitku.Pri zostupe v jarnom období sa oplatí pozorne pozerať pod nohy – môžeme natrafiť na vzácny fialový kvet ponikleca jarného. Pri sedle Palúch sa nachádza rázcestník, naša trasa pokračuje stále po modrej. Lúkou sa pokračuje rovno a ak sa nezastavíme pri vybudovanom ohnisku, tak pokračujeme chodníkom do lesa a opäť vystúpame na úroveň 842 m n. m. Zo skalných brál vidno kopec Kľak. Vrcholovým chodníkom sa príde až k pomerne prudkému zostupu ku kopcu Homôlka 1072 m n.m. Je to tretí najvyšší kopec v Strážovských vrchoch, nachádzajúci sa juhozápadne od Fačkovského sedla. Na severných svahoch sa nachádzajú vleky a zjazdovky lyžiarskeho strediska Skiarena Fačkovské sedlo. Sú tu viaceré reštaurácie a bufety a salaš Kľak. Oproti lyžiarskemu svahu, na druhej strane cesty je pamätník SNP. Neďaleko sa nachádza autobusová zastávka. Odtiaľto sa unavení dostaneme autobusom nazad do Trenčína.Spracovala: Janka SalvianyMapa: http://www.cykloserver.cz/f/3558055610/

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!