V knihe Prechádzky Trenčínom ožívajú príbehy ľudí, ktorí v meste žili

Určite ste už počuli o novej knižke Prechádzky Trenčínom, ktorú v septembri vydalo Mesto Trenčín. Jej autorku Zuzanu Novodvorskú mnohí poznajú z obľúbených Prechádzok mestom so sprievodcom.

Jednou z častých návštevníčok prechádzok je aj pani Antónia Jambrikovičová, ktorú všetci priatelia a známi volajú familiárne Taja. Ako hovorí: „Na prechádzky Trenčínom chodím rada, lebo za mojich školských aj študentských čias sa bohužiaľ dejinám vôbec, a tým aj nášho mesta venovala veľmi limitovaná pozornosť a tak si tým dopĺňame medzery v našej historickej pamäti. Z tém prechádzok ma veľmi zaujali najmä návštevy evanjelického a židovského cintorína, synagógy, kostolov a ich zaujímavej histórie a v neposlednom rade historické osobnosti, ktoré tvorili dejiny nášho mesta.“

Kniha Prechádzky Trenčínom

A čo hovorí na novú knihu Prechádzky Trenčínom? Skvelá správa – držím v rukách knihu, v ktorej sú „čierne na bielom“, vo fotografiách aj ilustráciách, informácie, ktoré nám už niekoľko rokov sprostredkováva na prechádzkach naším mestom Trenčín, Zuzka Novodvorská. Obľúbenosť prechádzok potvrdzuje stále rastúci počet záujemcov o ne. Množstvo účastníkov prechádzok je tiež pozitívnym dôkazom zvyšujúceho sa záujmu ľudí o históriu svojho mesta.

V skvelom podaní našej sprievodkyne ožívajú historické skutočnosti, príbehy ľudí, ktorí v tomto meste žili a ich prínos k rozvoju nášho mesta. Budovy, okolo ktorých inak chodíme takmer bez povšimnutia, zrazu akoby sa k človeku prihovárali svojimi príbehmi a ľuďmi, ktorí ich kedysi obývali. Vďaka Zuzkinej dôslednej snahe dopátrať sa relevantných a pravdivých informácií a faktov a v neposlednom rade jej skvelej pamäti a zaujímavému podaniu, sa dozvedáme to, čo z mnohých dôvodov nebolo doteraz v tak prístupnej forme, akú poskytuje táto skvelá publikácia, možné.

Kniha je prehľadne zostavená a chronologické údaje na konci knihy nám pomôžu v rýchlej orientácii o faktoch, ktoré sme po prehliadke a Zuzkinom výklade tak „trochu pozabudli.“ Myslím si, že kniha sa stane súčasťou knižníc nielen nás Trenčanov, ale aj náhodných návštevníkov nášho historického mesta. Môžeme sa tešiť, že sa dočkáme aj jej pokračovania.


Viac informácií o knižke nájdete na stránke https://visit.trencin.sk/prechadzky-trencinomkúpiť si ju môžete v Kultúrno-informačnom centre Trenčín na Mierovom námestí 9.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!