Krátky výlet: Veža na Čechovke

Dnes vás pozývame na nenáročnú prechádzkovú túru, ktorú zvládnete aj s malými deťmi. Plán máme taký, že sa prejdeme na kopec Čechovka, ktorý sa nachádza priamo nad naším mestom na jeho severnej strane. Stačí nám aj jednoduchšia výbava, voda a malý keksík. Ide sa 🙂

> Východiskový bod: Pálenica v Orechovom (na konci Chotárnej ulice smer Hrabovka)
> Celková vzdialenosť: 6 km
> Celkový čas výletu: 2 hodinky


Stretko máme dnes pri pálenici v Orechovom. Prejdeme po ceste smer Hrabovka popod diaľnicu a hneď odbočíme vľavo na poľnú cestu. Tu je vhodné zaparkovať auto a vyraziť. Poľná cesta vedie hneď vedľa plota okolo diaľnice. Po 100 metroch odbočujeme doprava.

Neznačená cesta – necesta nás vedie po poli. Smerujeme k hore na kopci. Pomáhame si do brehu ako len vieme. Dobrá nálada nás ani náhodou neopúšťa 🙂

Po ľavej ruke máme pás stromov, ten nás spoľahlivo dovedie až k oddychovému miestu, odkiaľ je pekný výhľad na Horné Orechové, lúky a kopce naše Trenčianske. Tento altánok s ohniskom je vhodným miestom pre malý oddych. Kto chce, môže si aj opiecť špekáčik alebo „Maršmeloun-ku“.

Príliš dlho sa tu nezdržujeme, lebo sa už tešíme na vežu. Za altánkom v lese je vybudovaná cesta, po ktorej znova pokračujeme smerom do kopca. Stretávame viacero ľudí, pretože toto pekné miesto láka, hlavne počas víkendov, všetkých milovníkov prírody. Peknou cestičkou prechádzame pomedzi vysoké stromy. Kúsok od cesty môžeme v lese vidieť „kúpaliská pre diviaky“. Okolité stromy sú od diviakov označené blatom.

Prichádzame k hlavnej atrakcii dnešného výletu – protipožiarnej monitorovacej veži, ktorá má 9 poschodí a je vysoká 30,5 metra. Konštrukčne je riešená ako prútová priestorová konštrukcia. Na hornom podlaží s okienkami sú umiestnené fotovoltaické panely, ktoré napájajú monitorovacie kamery a batérie. Na streche sú umiestnené ďalšie dva fotovoltaické panely, ktoré sú zdrojom signálnych svetiel pre leteckú dopravu. Počas nášho výletu bola veža ešte nedostupná pre turistov, snáď sa to čoskoro zmení a budeme sa môcť vyštverať až hore.

Keď si všetko poriadne obzrieme, deti sa ponaháňajú po velikááánskej ploche okolo veže, dospelí si oddýchnu v altánku. Keď máme zjedené všetky keksíky a vypitú všetku vodu na pitie, môžeme vyraziť ďalej. Nebudeme pokračovať ďalej po ceste, ktorou sme prišli, ani nepôjdeme späť. Nájdeme v lese, kolmo na cestu, lesný chodníček, ktorý nás strmo vedie lesom dolu kopcom až po žltú značku.

Po príchode na lesnú cestu, kde je aj žltá turistická značka, odbočujeme vľavo a po tejto lesnej ceste pokračujeme ďalej, mierne dolu kopcom. Dostaneme sa až po altánok s ohniskom. Vlastne, spravili sme  takýto okruh. Už po známej ceste cez polia dolu kopcom, prejdeme až k nášmu zaparkovanému autu pri podjazde.

Sme príjemne unavení, no šťastní, že sme spoločne strávili pekné chvíle na čerstvom vzduchu. Tešíme sa znovu niekam spoločne aj nabudúce, pridáte sa? 🙂


Trasa nášho výletu znázornená na mapke.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!