Zraková pyramída

Netypická vyhliadková plocha v prírode preslávila obec Súľov i blízke Súľovské skaly. Vďaka drevenému prvku zvýšila aj doposiaľ známa turistická lokalita svoju atraktivitu. Dohodnutý čas, na ktorý sa stala zraková pyramída súčasťou okolitého prostredia, uplynul, a v máji 2020 bola natrvalo odstránená.

Počas piatich rokov si však tento pozoruhodný objekt prišlo pozrieť tisíce zvedavcov. Jeho umiestnenie a samotné vyhotovenie vytvorilo jednak dokonalý rám pre fotografie a zároveň ponúklo jasne zacielený výhľad na nádhernú prírodnú panorámu.

Myšlienka zakomponovať toto 18-metrové umelecké dielo do otvoreného vonkajšieho priestoru vznikla v hlave samotného tvorcu Juraja Gábora. Spočiatku bola totiž zraková pyramída „skrytá“ na výstave v zlínskej galérii. Autor vnútri premietal hodinové videozáznamy meniacej sa krajiny. Skutočná príroda v reálnom čase však ponúka oveľa zaujímavejšie zábery, a to v každom ročnom období. Presvedčil sa o tom určite každý, kto sa vybral na priestrannú lúku nad obcou Súľov a porozhliadol sa po krajine práve z tohto netradičného dreveného objektu.

Hoci už túto atrakciu nad obcou Súľov nenájdete, mohutné skalné bralá a očarujúca príroda v tejto oblasti našťastie zostali a bola by škoda ich nevidieť na vlastné oči.

 

VZDIALENOSŤ Z TRENČÍNA DO OBCE SÚĽOV-HRADNÁ: 65 km.

PRÍSTUP: Autom smer Považská Bystrica, pokračovať do Predmiera, kde je potrebné odbočiť smer Jablonové a Súľov – Hradná. Zaparkovať sa dá priamo v obci neďaleko evanjelického kostola. Autobusom je možné spojenie do Bytče, odtiaľ cez Predmier do Súľova. Osobným vlakom do Predmiera a potom autobusom do Súľova.

GPS: 49°09’53.7″ N, 18°36’00.6″ E

Galéria

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!