Čachtický hrad

Obec Čachtice, ale najmä Čachtický hrad smutne preslávila grófka Alžbeta Báthoryová, ktorá tu žila na prelome 16. a 17. storočia. Údajne dala zavraždiť až 600 mladých dievčať, aby sa mohla kúpať v ich krvi, a tak zostala navždy mladá a krásna.

Príbeh o čachtickej panej inšpiroval aj umelcov, najznámejšími sú určite kniha Joža Nižňanského Čachtická pani či veľkofilm Juraja Jakubiska Báthory, ktorého scény sa točili na Čachtickom hrade. Hrad sa už predtým objavil aj v starom česko-slovenskom filme Tajomný hrad v Karpatoch a zaujal aj tvorcov slávneho amerického filmu Dračie srdce.

Pôvodne gotický hrad patril do sústavy pohraničných kráľovských hradov chrániacich západné hranice Uhorska. Vznikol v prvej polovici 13. storočia. V 15. storočí  sa postupne rozširoval a v roku 1708 bol dobytý a vypálený vojskami Františka Rákócziho. Odvtedy pustol, postupne sa z neho stala ruina, ale po obnove v rokoch 2012 – 2014 je opäť prístupný verejnosti a poskytuje nádherný výhľad.

Okrem hradu sa v obci Čachtice nachádza aj gotický kostol z konca 14. storočia, gotická kaplnka zo 14. storočia, renesančná kúria zo začiatku 17. storočia a renesančný Draškovičovský kaštieľ z roku 1668, v ktorom je zriadené múzeum.

VZDIALENOSŤ Z TRENČÍNA: 35 km

PRÍSTUP: Autom z Trenčína smer Nové Mesto nad Váhom, ďalej do obce Čachtice – na značené parkovisko pod hradom. Odtiaľ asi 15 minút pešo na hrad. Autobusom alebo vlakom do Nového Mesta nad Váhom, odtiaľ autobusom do Čachtíc. Z autobusovej zastávky asi 45 minút pešo na hrad.

GPS: 48°43’26” N, 17°45’42” E

OTVÁRACIE HODINY: aktuálne informácie nájdete na web stránke cachtickyhrad.eu

VSTUPNÉ: informácie o vstupnom si môžete pozrieť v cenníku

KONTAKT
Čachtický hrad
Tel: 0903 715 406, 032 740 10 14
E-mail: hrad@cachtice.sk

Ľutujeme, ale v najbližšom čase sa nekonajú žiadne podujatia.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!