Čachtický hrad

Príbeh o krutej grófke, ktorá sa vyžívala vo vraždení a mučení mladých dievčat zrejme poznáte. Vyberte sa na miesto, kde sa tieto krvavé scény mali odohrávať. Zrúcanina hradu vás ohúri vzhľadom i temnými legendami.

Obec Čachtice, ale najmä Čachtický hrad smutne preslávila Alžbeta Báthoryová, ktorá tu žila na prelome 16. a 17. storočia. Jej osobnosť poznačili dramatické udalosti. Ako 15-ročná sa vydala za tyranského Františka Nádašdyho, s ktorým mala päť detí, dve z nich zomreli. Alžbeta bola známa agresivitou, chladnokrvnosťou a nemilosrdnou povahou. Údajne mohlo byť dôvodom tohto správania vrodené poškodenie mozgu, keďže rodičia boli príbuzní. Jej pričinením malo zomrieť viac ako 600 mladých dievčat. Grófka sa následne kúpala v ich krvi, aby zostala navždy mladá a krásna.

Čachtický hrad/Čachtice Castle

Hoci jednou z hlavných motivácií navštíviť hrad v Čachticiach býva práve spojitosť s jeho dávnou obyvateľkou, vašu pozornosť si určite zaslúžia i hradné pozostatky. Nielen šokujúca minulosť, ale aj dostupnosť a zachovalosť tohto miesta inšpirovala k tvorbe veľkofilmu Juraja Jakubiska Báthory.  Scény sa točili priamo na Čachtickom hrade. Už predtým sa objavil aj v starom česko-slovenskom filme Tajomný hrad v Karpatoch a zaujal aj tvorcov slávneho amerického filmu Dračie srdce.

Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia. V 15. storočí  sa postupne rozširoval a v roku 1708 bol dobytý a vypálený vojskami Františka Rákócziho. Odvtedy pustol, postupne sa z neho stala ruina, ale po obnove v rokoch 2012 – 2014 je opäť prístupný verejnosti a poskytuje nádherné výhľady na Myjavskú pahorkatinu a za ňou Biele Karpaty s Veľkou Javorinou. Smerom na juh a východ uvidíte vrch Považský Inovec a dolinu Váhu. Pozornému oku upriamenému na západ v diaľke neunikne ani hrad Branč.

Čachtické podzemie

Pod rúškom tajomstva zostal nielen životný príbeh Alžbety Bátoryovej, ale i nedávno objavené podzemie hradu. Určené bolo na skladovanie vína, ktoré si vychutnával Matej Korvín. Napokon však priestory pod zemou poslúžili ako útočisko pred tureckými nájazdmi. Tmavé, tiché miesta neskôr poskytovali dokonalý úkryt pre nerušené besnenie domácej panej. Nachádzajú sa tu temné chodby, tunely, ale aj iné, dosiaľ nepreskúmané priestory. Čachtické podzemie však nie je v súčasnosti verejnosti prístupné.

To, čo si môžete bez problému v Čachticiach obhliadnuť, je pôvodne gotický kostol z konca 14. storočia, gotická kaplnka zo 14. storočia, renesančná kúria zo začiatku 17. storočia a renesančný Draškovičovský kaštieľ z roku 1668, v ktorom je zriadené múzeum.

VZDIALENOSŤ Z TRENČÍNA: 35 km

PRÍSTUP: Autom z Trenčína smer Nové Mesto nad Váhom, ďalej do obce Čachtice – na značené parkovisko pod hradom. Odtiaľ asi 15 minút pešo na hrad. Autobusom alebo vlakom do Nového Mesta nad Váhom, odtiaľ autobusom do Čachtíc. Z autobusovej zastávky asi 45 minút pešo na hrad.

GPS: 48°43’26” N, 17°45’42” E

OTVÁRACIE HODINY: aktuálne informácie nájdete na web stránke cachtickyhrad.eu

VSTUPNÉ: informácie o vstupnom si môžete pozrieť v cenníku

KONTAKT:
Čachtický hrad
Tel: 0903 715 406, 032 740 10 14
E-mail: hrad@cachtice.sk

Ľutujeme, ale v najbližšom čase sa nekonajú žiadne podujatia.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!