Eurobankovka s Mestskou vežou

Novú eurobankovku s Mestskou vežou zakúpite v Kultúrno-informačnom centre na Mierovom námestí v Trenčíne. Predaj začne v sobotu 23. apríla 2022 o 8.00 hod.

V predaji bude 5000 kusov turistických suvenírov eurobankoviek s hodnotou 0 €.

Limitovaný predaj:

  • Do čísla 100 – limit max. 1 ks/osoba
  • Čísla 101 – 1000 – limit max. 10 ks/osoba
  • Čísla od 1001 – neobmedzene
  • Ročníkové sériové čísla od čísla 1920 do 2022 – limit 1 ks/osoba s možnosťou výberu

Cena bankovky: 3 €/ks

Bankovky nie je možné vopred rezervovať ani vyberať si konkrétne čísla. Prosíme o dodržiavanie platných hygienických opatrení.


Náhľad na novú eurobankovku s Mestskou vežou:

Náhľad na eurobankovka s Mestskou vežou

Mestská veža v Trenčíne v minulosti slúžila ako hlavný vstup do mesta z južnej strany. Práve cez ňu prichádzali do Trenčína významné návštevy, ale aj prípadní nepriatelia. Vežu, ktorá je pravdepodobne staršia ako samotné mestské hradby, nazývali aj Dolná brána či Turecká veža. Až do výstavby jezuitského (dnes piaristického) kostola bola najvyššou stavbou na Mierovom námestí.

Meria 32 metrov a má šesť podlaží. Práve táto historicky významná stavba bude motívom novej trenčianskej suvenírovej eurobankovky. Tie sa za posledné roky stali obľúbeným zberateľským fenoménom nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe.


Myšlienka vytvoriť 0-eurovú bankovku vznikla v roku 2015 vo Francúzsku s cieľom vzbudiť u ľudí záujem o historické pamiatky, múzeá, galérie a ďalšie zaujímavosti. Postupne sa rozšírila do ďalších krajín Západnej Európy a v roku 2018 prišla aj na Slovensko.

Suvenírové bankovky sú zo 100 % bavlneného papiera, ktorý sa používa aj pri výrobe klasických eurobankoviek. Obsahujú viacero ochranných prvkov ako hologram, mikrotlač či UV ochranné prvky, sú však vytvorené tak, aby ich neprijal žiaden bankomat ani počítačka peňazí. Na jej prednej strane býva zobrazená historická pamiatka, udalosť alebo osobnosť, zadná strana je pre všetky suvenírové 0-eurové bankovky rovnaká.

Prvá takáto slovenská bankovka bola vydaná 8. mája 2018 pri príležitosti výročia ukončenia 2. svetovej vojny s motívom Múzea SNP v Banskej Bystrici. V máji 2019 bola vydaná bankovka s Trenčianskym hradom.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!