Mestská veža

Je naozajstnou vstupnou bránou na „hlavné“ Mierové námestie, pretože kedysi nosila názov Dolná brána. Príjemnú prechádzku historickým centrom mesta začnite pod klenbami Mestskej veže, ale za romantickými výhľadmi či originálnymi fotografiami sa vám oplatí vyjsť až na jej vrch.

Mestská veža bola postavená ako súčasť mestského opevnenia zrejme začiatkom 15. storočia. Už od vrcholného stredoveku až dodnes slúži ako južný vstup na Mierové námestie. Gotická veža mestskej brány a jej prejazd je zaklenutý lomeným gotickým oblúkom. Pôvodná brána bola iba dvojpodlažná, postavená na štvorcovom základe. Neskôr bola brána prestavaná, zvýšená a zosilnená vybudovaním polkruhového barbakanu s menšou predsunutou baštou, do ktorého sa vstupovalo padacím mostom. Veža bola postupne nadstavená do osembokého pôdorysu na súčasných šesť podlaží. Opevnenie zbúrali v roku 1857. Vo vrchole veže sa pôvodne nachádzal renesančný hodinový stroj zo 16. storočia, ktorý v roku 1934 vystriedali elektrické vežové hodiny. Tie sú stále vo veži ako výstavný exponát. Ak by vás však zaujímal vzhľad historického merača času, môžete si ho pozrieť v Katovom dome.

Pri obzeraní 32 metrov vysokej veže milovníkom histórie neunikne ani pútavá pripomienka dejín Trenčína v podobe latinského nápisu NISI DOMINUS CUSTODIERIT CIVITATEM, FRUSTRA VIGILAT, QUI CUSTODIT EAM, ktorý je možné vidieť z oboch prístupových strán a hlása stredoveké motto Trenčína: Ak Pán nechráni mesto, márne bdie ten, kto ho stráži.

Veža ako galéria

Hoci nádherný pohľad na dominantu mesta – Trenčiansky hrad – veľkoryso ponúka samotné oblúkové námestie, z Mestskej veže ho uvidíte z inej, o niečo vyššej perspektívy. Rovnako tak aj Farský kostol narodenia Panny Márie. Z kruhovej vyhliadky na veži sa môžete porozhliadnuť na všetky svetové strany a zhora obdivovať pavlače domov aj historických budov na námestí, či Piaristický kostol a známu židovskú synagógu.

Vnútorné priestory veže v súčasnosti slúžia ako výstavné plochy pre prezentáciu tvorby rôznych umelcov a ozvláštňujú tak samotnú obhliadku tejto pamiatky.  Mestská veža je prístupná výťahom zo Sládkovičovej ulice po prvú vyhliadku (balkón) i pre imobilných občanov. Schody v samotnej veži je už potrebné absolvovať pešo.

 

VSTUPNÉ:
deti do 6 rokov: vstup zdarma
deti od 6 rokov, študenti, dôchodcovia, ZŤP: 1,00 €
dospelí: 2 €
hromadné vstupné nad 10 osôb – deti: 0,50 €
hromadné vstupné nad 10 osôb – dospelí: 1,00 €

OTVÁRACIE HODINY:
Pondelok – Nedeľa: 10:00 – 18:00

KONTAKT:
Kultúrno-informačné centrum Trenčín
Mierové námestie 9
Tel.: +421 (0)32 16 186
E-mail: kic@trencin.sk

WEB:

GALÉRIA

NAJBLIŽŠIE PODUJATIA V MESTSKEJ VEŽI

Barbara Issa Wagner: Krajina nehy

11. 6. 2024 – 14. 7. 2024 | Mestská veža

Maľba Barbary Issa Wagner je vedená experimentom a analýzou vlastných dotykov so svetom v jeho pravdivej podobe a to i za cenu, že niektoré dotyky so skutočnosťou sú bolestivé a obrazu ako výtvarnému názoru, poskytujú iba záblesk hľadaného námetu. Všetko je dobré, len keď to vyjadruje...

event-image

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!