Mestská veža

Dolná brána, dnes nazývaná aj Mestská veža, poskytuje nádherný výhľad na Trenčiansky hrad, Farský kostol narodenia P. Márie aj Mierové námestie. Bola postavená ako súčasť mestského opevnenia zrejme začiatkom 15. storočia. Už od vrcholného stredoveku slúži ako južný vstup na hlavné, dnes Mierové námestie. Gotická veža mestskej brány a jej prejazd je zaklenutý lomeným gotickým oblúkom. Pôvodná brána bola iba dvojpodlažná, postavená na štvorcovom základe.

Neskôr bola brána prestavaná, zvýšená a zosilnená vybudovaním polkruhového barbakanu s menšou predsunutou baštou, do ktorého sa vstupovalo padacím mostom. Veža bola postupne nadstavená do osembokého pôdorysu na súčasných šesť podlaží a 32 metrov. Opevnenie zbúrali v roku 1857. Vo vrchole veže bol pôvodne renesančný hodinový stroj zo 16. storočia, ktorý v roku 1934 vystriedali elektrické vežové hodiny. Tie sa tam nachádzajú dodnes ako výstavný exponát. Pôvodný renesančný hodinový stroj si môžete pozrieť v Katovom dome.

Latinský nápis na veži NISI DOMINUS CUSTODIERIT CIVITATEM, FRUSTRA VIGILAT, QUI CUSTODIT EAM, ktorý je možné vidieť z oboch prístupových strán, hlása stredoveké motto Trenčína: Ak Pán nechráni mesto, márne bdie ten, kto ho stráži.

Vstup na Mestskú vežu je výťahom zo Sládkovičovej ulice po prvú vyhliadku (balkón) i pre imobilných občanov. Schody v samotnej veži je už potrebné absolvovať pešo.

OTVÁRACIE HODINY:
Mestská veža je momentálne kvôli preventívnym opatreniam zatvorená až do odvolania.

VSTUPNÉ:
deti do 5 rokov: vstup zdarma
deti od 5 rokov, študenti, dôchodcovia, ZŤP: 0,50 €
dospelí: 1 €
hromadné vstupné nad 10 osôb – deti: 0,33 €
hromadné vstupné nad 10 osôb – dospelí: 0,66 €

KONTAKT:
Kultúrno-informačné centrum Trenčín
Mierové námestie 9
Tel.: +421 (0)32 16 186
E-mail: kic@trencin.sk

WEB:

GALÉRIA

NAJBLIŽŠIE PODUJATIA V MESTSKEJ VEŽI

MESTSKÁ VEŽA JE ZATVORENÁ

9. 3. 2020 – 30. 4. 2020 | Mestská veža

Mestská veža je kvôli hygienicko-preventívnym opatreniam v meste zatvorená od 10. marca 2020 až do odvolania. Ďakujeme za pochopenie.

event-image

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!