Hrad Uhrovec

Pokiaľ sa vyberiete na turistiku v Strážovských vrchoch, nevynechajte zastávku rovno v ich srdci. Čaká tam zrúcanina hradu Uhrovec vo výške 591 m, ktorá prekvapí svojim zachovalým stavom aj nečakaným ruchom. Na hrade totiž prebiehajú dlhodobé práce, ktorých výsledky vidíte pri opakovanej návšteve tohto miesta.

Na úvod vás upozorníme, aby ste sa pripravili na strmšie stúpanie, pokiaľ si zvolíte kratšiu trasu. Vyberte sa z Uhrovského Podhradia po zelenej značke, na začiatku si treba dávať pozor na správne odbočenie z cesty k chodníku vľavo, ktorý sa nachádza medzi dvomi plotmi. Hoci na smerovníku je uvedený čas k hradu 55 minút, po tejto trase to zvládnete do polhodinky. Po vydýchaní vám budú odmenou krásne výhľady na okolité zalesnené kopce ako aj vstup na hrad Uhrovec.

Pohľad z hradu Uhrovec/View from Castle Uhrovec
Pohľad z hradu Uhrovec/View from Castle Uhrovec

Jeho počiatky siahajú do druhej polovice 13. storočia. Istú dobu bol jeho majiteľom aj známy Matúš Čák Trenčiansky, ktorý získal hrad výmenou za majetky v Tekove. Po jeho smrti sa hrad dostal do vlastníctva kráľa Karola Róberta, neskôr Žigmunda Luxemburského, ktorý ho venoval Ctiborovi zo Ctiboríc a jeho bratom.

Práve vďaka tomu, že sa hrad nachádza v nedostupnom teréne, neocitol sa v centre bojov a nezničili ho ani turecké vojská pri svojich nájazdoch. Mnohí šľachtici si tu z tohto dôvodu nechali uschovať svoje cennosti a donačné listiny. Posledným majiteľom hradu bol rod Zayovcov z Chorvátska. Tí však kvôli pohodliu začali viac využívať príjemný kaštieľ v Uhrovci a hrad začal strácať svoju úlohu. Určitý čas ešte slúžil ako väzenie, ale postupne ho úplne opustili a nechali ho schátrať. V 19. storočí hrad vyhorel a zostali z neho len ruiny. Napriek tomu sa zachovala neskororománska kaplnka a veže, ale určite vás bude zaujímať aj to, ako vyzerali záchody, krby či cisterny, ktoré na iných zrúcaninách nenájdete.

Od roku 2015 sa na obnove hradu podieľajú dobrovoľníci. V súčasnosti sa na hrade každý rok koná viacero podujatí a po dohode s kastelánom môžete na hrade aj prenocovať.

 


VZDIALENOSŤ Z TRENČÍNA: 43 km

PRÍSTUP: Autom do Uhrovského Podhradia, kde sa na konci obce nachádza parkovisko (pri veľkej skale). Odtiaľ po zelenej značke asi 30 minút až na hrad.  Vlakom alebo autobusom do Bánoviec nad Bebravou, odtiaľ autobusom do Uhrovca, ďalej po červenej značke do Uhrovského Podhradia a na záver po zelenej značke na Hrad Uhrovec.

GPS: 48°45’15″N, 18°23’32″E

OTVÁRACIE HODINY: Hrad je pre verejnosť dostupný 7 dní v týždni

VSTUPNÉ: Dobrovoľný príspevok na obnovu hradu

KONTAKT:
Občianske združenie Hrad Uhrovec
Mgr. art. Martin Varga
E-MAIL: varga@hraduhrovec.sk
WEB: www.hraduhrovec.sk

Galéria

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!