Hrad Uhrovec

Nedobytný hrad ukrytý v Strážovských vrchoch. Pripravte sa na strmšie stúpanie, hrad sa totiž nachádza vo výške 591 m, ale čarovná atmosféra hradu a nádherný výhľad na okolité zalesnené kopce Strážovských vrchov za to rozhodne stoja.

Vyberte sa z Uhrovského Podhradia po zelenej značke. Hoci na smerovníku je uvedený čas k hradu 55 minút, zvládnete to do polhodinky vďaka novej, kratšej trase, ktorá vedie od parkoviska doslova pomedzi ploty (neprehliadnite zelenú značku po ľavej strane).

Počiatky Hradu Uhrovec siahajú do druhej polovice 13. storočia. Istú dobu bol jeho majiteľom aj známy Matúš Čák Trenčiansky, ktorý získal hrad výmenou za majetky v Tekove. Po jeho smrti sa hrad dostal do vlastníctva kráľa Karola Róberta, neskôr Žigmunda Luxembruského, ktorý ho venoval Ctiborovi zo Ctiboríc a jeho bratom.

Práve vďaka tomu, že sa hrad nachádza v nedostupnom teréne, neocitol sa v centre bojov a nezničili ho ani turecké vojská pri svojich nájazdoch. Mnohí šľachtici si tu z tohto dôvodu nechali uschovať svoje cennosti a donačné listiny. Posledným majiteľom hradu bol rod Zayovcov z Chorvátska. Tí však kvôli pohodliu začali viac využívať príjemný kaštieľ v Uhrovci a hrad začal strácať svoju úlohu. Určitý čas ešte slúžil ako väzenie, ale postupne ho úplne opustili a nechali ho schátrať. V 19. storočí hrad vyhorel a zostali z neho len ruiny.

Od roku 2015 sa dobrovoľníci podieľajú na jeho obnove. V súčasnosti sa na hrade každý rok koná viacero podujatí a po dohode s kastelánom je možné na hrade aj prenocovať.


VZDIALENOSŤ Z TRENČÍNA: 43 km

PRÍSTUP: Autom do Uhrovského Podhradia, kde sa na konci obce nachádza parkovisko (pri veľkej skale). Odtiaľ po zelenej značke asi 30 minút až na hrad. Vlakom alebo autobusom do Bánoviec nad Bebravou, odtiaľ autobusom do Uhrovca, ďalej po červenej značke do Uhrovského Podhradia a na záver po zelenej značke na Hrad Uhrovec.

GPS: 48°45’15″N, 18°23’32″E

OTVÁRACIE HODINY: hrad je pre verejnosť dostupný 7 dní v týždni

VSTUPNÉ: dobrovoľný príspevok na obnovu hradu

KONTAKT:
Občianske združenie Hrad Uhrovec
Mgr. art. Martin Varga
E-mail: varga@hraduhrovec.sk
Web: www.hraduhrovec.sk

 

Galéria

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!