Sklársky skanzen Sklený sen

Vo Valaskej Belej vám bude poriadne horúco! Ale iba ak bude mať majster sklár rozpálenú pec na tvarovanie skla.

Videli ste už naživo, ako sa vyrába, fúka, tvaruje a zdobí sklo? Príďte sa pozrieť do unikátneho sklárskeho skanzenu Sklený sen vo Valaskej Belej. Na Slovensku žiadny podobný skanzen nenájdete, pretože len tu zachovávajú tradičnú ručnú výrobu skla.

Skanzen sa nachádza v kraji, kde začala tradícia sklárskeho umenia už v roku 1747. V tých časoch bola v osade Gápel, časť obce Valaská Belá, založená sklárska huta. Majstri sklári, ktorí v nej pracovali, boli nesmierne šikovní a ich zručnosť bola známa široko-ďaleko v celom Uhorsku.

Sklo zohriate na 1200 °C je tekuté ako med a môže sa tvarovať. Odborník Peter Dolinaj vám v sklárskom skanzene predvedie ako sa sklo fúka, stláča, naťahuje, strihá aj zdobí. Dozviete sa tiež z čoho sklo vzniká, ako sa taví a môžete si obhliadnuť pomôcky a nástroje na tvarovanie skla.

Počas prezentácie výroby vznikajú drobné sklárske výrobky – pijačky, vázičky, ozdoby a rôzne dekorácie, ktoré si môžete kúpiť ako originálny darček pre seba alebo svojich blízkych. Pozrite sa, ako to v Sklenom sne vyzerá:

Pri práci so sklom hrá dôležitú úlohu čas. Najskôr je ho treba veľa – keďže zapálenie, temperácia pece a následne roztavenie skla trvá asi 24 hodín. Avšak na samotné tvarovanie skla má remeselník iba niekoľko sekúnd, pretože veľmi rýchlo tvrdne.

Práve z dôvodu časovej náročnosti procesu sklárska pec nie je v prevádzke každý deň, odporúčame vám preto pred návštevou sledovať oficiálne stránky sklárskeho skanzenu alebo si termín dohodnúť vopred telefonicky.


VZDIALENOSŤ Z TRENČÍNA: 47 km

PRÍSTUP: Autom z Trenčína smerom cez Ilavu, Homôlku do Valaskej Belej. Autobusom z Trenčína do Ilavy, s prestupom do Valaskej Belej.

GPS: 48°53’14“N, 18°23’35“ E

OTVÁRACIE HODINY: Návštevu sklárskeho múzea Sklený sen je potrebné si dohodnúť vopred na tel. č. 0907 198 433

VSTUPNÉ: Informácie o vstupnom si môžete pozrieť na stránke. Vstupné je príspevok na energiu potrebnú na tavenie skla.

KONTAKT:
Spolok Sklený sen
Valaská Belá 20
Tel: 0907 198 433
E-mail: dolinaj@sklenysen.sk

WEB: www.sklenysen.sk

GALÉRIA

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!