Topoľčiansky hrad

Už z diaľky vás bude lákať k preskúmaniu topoľčianskeho hradu jeho vysoká, gotická veža s originálnou strechou.  Určite sa oplatí vyhradiť si čas na prechádzku celou hradnou zrúcaninou z 13. storočia, ktorá sa postupne obnovuje.

Spolu s hradmi Uhrovec a Oponice patril medzi považské strážne hrady. Jeho poslednými majiteľmi bol rod Stummerovcov, ktorý patril k najbohatším rodinám v Hornom Uhorsku. Vďaka pestovaniu cukrovej repy sa stali najväčším producentom cukru v Uhorsku. V polovici 18. storočia hrad opravili, ale po tom, ako sa presťahovali do kaštieľa v Tovarníkoch, začal hrad pustnúť. Koncom 19. storočia bola v romantickom slohu dostavaná hlavná veža, ktorá je skutočnou dominantou celého opevneného komplexu.

Hrad sa nachádza priamo nad obcou Podhradie a je z neho nádherný výhľad na Hornú Nitru, vrch Zobor či Strážovské vrchy. Najjednoduchšie je dostať sa k parkovisku na hornom konci obce a odtiaľ je to iba približne 10 minút chôdze, avšak do prudkého kopca. Keď prejdete vstupnou bránou, po pravej strane sa cez pevný, drevený most dostanete až na vnútorné nádvorie a následne do stredného, západného a východného paláca. Nakuknúť však môžete aj do priestoru niekdajšej kaplnky či pivnice.  Neďaleko hradu sa nachádza jaskyňa Opálená skala a pozostatky halštadského hradiska na Úhrade.


VZDIALENOSŤ Z TRENČÍNA: 48 km

PRÍSTUP: Z Trenčína smer Bánovce nad Bebravou, za Svinnou odbočiť na Ruskovce, pokračovať cez Veľké Držkovce, Cimennú, Zlatníky a Nemečky do Podhradia. Zaparkovať môžete pri kostole. Odtiaľ je to na hrad asi 10 minút pešo. Autobusom z Trenčína cez Bánovce nad Bebravou alebo Topoľčany do Podhradia.

OTVÁRACIE HODINY: Aktuálne otváracie hodiny nájdete na stránke topolcianskyhrad.sk

VSTUPNÉ: Zdarma

GPS: 48°39’30.1″ N, 18°02’57.4″ E

KONTAKT:
Občianske združenie Topoľčiansky hrad
Topoľčianska 31/43
956 07 Veľké Ripňany, okr. Topoľčany
Tel: +421 (0)910 963 637

E-MAIL: info@topolcianskyhrad.sk

WEB: topolcianskyhrad.sk

GALÉRIA

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!