Trasa 02: Trenčín – Trenčianske Teplice (cez Opatovú)

Dĺžka trasy: 13 km
Náročnosť: mierne náročná
Prevýšenie: 520 m
Čas trvania: 4 hod. 10 min.
Odporúčaná mapa: VKÚ Biele Karpaty č. 107.
Popis trasy s mapkou si môžete vo formáte pdf. stiahnuť tu.
Trasa vhodná pre mierne náročného turistu, ktorý si chce pozrieť okolie Trenčína a spojiť to s príjemnou prechádzkou. Je vhodná pre rodiny s deťmi. Dá sa kombinovať s trasou číslo 1.

 

Popis trasy:

Trasa začína na Mierovom námestí. Po prechode pasážou Zlatá Fatima oproti Morovému stĺpu z roku 1712 pokračujeme podchodom pod cestou a železnicou, okolo drevenej koliby chodníkom vľavo popod železničný násyp až k železničnému mostu. u vychádzame na hrádzu a pokračujeme proti toku rieky Váh. Popod nový železničný most míňame krytú plaváreň a futbalový štadión a popri kanále sa dostávame až k vodnej elektrárni, ktorá je súčasťou tzv. vážskej kaskády – sústavy 22 priehrad a vodných elektrární. Poza zimný štadión prejdeme na chodník vedúci popri hrádzi Kočkovského kanála a ten nás dovedie až do miestnej časti Opatová 212 m n. m. Tento úsek trasy je prechádzkou po rovine a nie je značkovaný.

Opatová bola kedysi samostatnou obcou (prvá písomná zmienka je z roku 1238) a patrila benediktínskemu opátstvu na Skalke. Od roku 1985 je súčasťou Trenčína. Tu sa oplatí nazrieť do kostola v barokovom slohu z roku 1701 s oltárnym obrazom J. B. Klemensa.Trasa poskytuje výhľady na Trenčiansky hrad z mnohých uhlov. Na druhej strane Váhu je vidieť Malú a Veľkú Skalku s kláštorom. Vpredu na horizonte sa vypínajú skalnaté bradlá Vršatca.

Poľnou cestou popod železnicu a vedľa potoka nás trasa dovedie k prvým domom. Za podchodom sa prechádza po ceste až k pohostinstvu. Tu sa pripájame na žltú značku, prechádzame popri potoku stredom obce a po opustení posledných domov pokračujeme asfaltovou cestou Opatovskou dolinou. Je tu možnosť kúpania sa vo vodnej nádrži a k dispozícii v letných mesiacoch aj vonkajší bufet s veľkou terasou na Opatovskej chate. Pred chatou je odbočka doľava a my pokračujeme po žltej značke a asi po 1 km odbočujeme doľava na lesný chodník, ktorý nás privedie na rázcestník Nad Suchými potokmi 360 m n/m. Stále žltou pokračujeme popod kopec Čvirigovec. V jeho útrobách sa možno skrývajú archeologické poklady – práve tu boli nájdené v 60. rokoch minulého storočia jemné spony, retiazky a drobné ozdoby, datované do kultúry ľudu púchovskej kultúry, teda obdobia rokov 300 p.n.l. – 180 n.l.
Pri rázcestníku Čvirigovec 450 m n. m. sa pripája červené značenie medzinárodnej trasy E8. Súbežne
obe značky vedú až do Trenčianskych Teplíc 278 m n. m.
Trenčianskych Tepliciach si môžete vyskúšať vonkajšie kúpanie aj v zime vo vyhrievanom bazéne Grand pri liečebnom dome Krym. Za návštevu stojí aj udržiavaný kúpeľný park s jazierkom a množstvom vzácnych a starých stromov. Jedným z nich je aj tisovec, rastúci pri hoteli na Baračke. Táto exotická 20 m vysoká drevina s obvodom kmeňa 390 cm bola vyhlásená za chránenú v roku 1990. Kúsok od neho je vybudované nové detské ihrisko minigolfom, v parku si nachádza miesto aj veľa aktivít pre deti i dospelých.
Cestou späť sa môžete odviezť historickou úzkorozchodnou električkou, ktorá v roku 2009 oslávila svoju 100-ročnicu. Jej jazdy sú obmedzené iba na výročné dni a štátne sviatky. Z Trenčianskej Teplej sa späť do Trenčína dostanete vlakom alebo autobusom.

Spracovala: Janka Salviany

Mapa: http://www.cykloserver.cz/f/20dd048668/

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!