Trenčiansky hrad

Dominanta mesta Trenčín aj celého Považia. Spolu so Spišským hradom a s hradom Devín patrí Trenčiansky hrad medzi najrozsiahlejšie hrady v Európe.

Odpradávna stráži obchodné cesty spájajúce oblasť severného Uhorska a stredoslovenských banských miest s Čechami, Moravou, Sliezskom a Poľskom. Počiatky hradu sa viažu k 11. storočiu, keď pozostával z obytnej veže a rotundy, ktorej zvyšky si môžete pozrieť na hornom nádvorí. Koncom 13. storočia sa hrad dostal do majetku Matúša Čáka, ktorý vlastnil takmer 50 hradov a stal sa legendárnym pánom Váhu a Tatier. Z najvyššej Matúšovej veže je krásny výhľad na veľkú časť Považia.

Ďalší majitelia hradu ho postupne upravovali a prestavovali podľa svojich predstáv. Kráľ Ľudovít z Anjou pristavil nový palác – Ľudovítov palác, v ktorom si dnes môžete pozrieť historický dobový nábytok z čias 17. – 19. storočia. Žigmund Luxemburský daroval hrad manželke Barbore Celjskej a dal pre ňu vybudovať Barborin palác. Koncom 15. storočia získal hrad spolu s mestom Štefan Zápoľský a začal s rozsiahlymi prestavbami. Práve Palác Zápoľských je najmladším palácom Trenčianskeho hradu.

V dolnej časti hradu si môžete pozrieť kasárne, hladomorňu, delovú baštu aj studňu lásky. Kasárne kedysi slúžili na ubytovanie hradnej posádky a využívali sa aj ako sklad munície. Dnes tu nájdete expozíciu stredovekých a novovekých chladných, strelných a palných zbraní.

Hladomorňa bola pôvodne postavená ako vyhliadková veža. Až neskôr ju začali využívať ako hradné väzenie. Od roku 2014 sa v nej nachádzajú repliky stredovekých mučiacich nástrojov. Ti odvážnejší si môžu vyskúšať dať hlavu do klady, ktorá sa nachádza pred hladomorňou.

Delová bašta v dávnych časoch chránila mosty idúce cez Váh. V súčasnosti sa využíva na svadobné obrady, slávnostné podujatia a príležitostné výstavy. Kúsok od delovej bašty je studňa lásky, ku ktorej sa viaže povesť o láske tureckého mladíka Omara ku krásnej Fatime.

Fatima bola zajatkyňou hradného pána Štefana Zápoľského a na to, aby ju Omar vyslobodil, musel vykopať na Trenčianskom hrade do tvrdej skaly studňu. Po troch rokoch kopania so svojimi druhmi sa mu to napokon podarilo. Prvú čašu vody podal Omar Zápoľskému so slovami: Vodu máš Zápoľský, ale srdce nemáš. Keď Omar odvážal oslobodenú Fatimu na koni z hradu, zachytil sa jej závoj na šípovom kríku. Na tomto mieste stál najstarší hostinec v Trenčíne, ktorý sa pôvodne nazýval Závoj, dnes tu nájdete reštauráciu Fatima.

Ku koncu 18. storočia Trenčiansky hrad definitívne stratil svoj vojenský význam. Obrovský požiar 11. júna 1790, ktorý takmer zničil mesto, zasiahol devastujúcim spôsobom i hrad. Poslednou majiteľkou bola Iphigenia De Castris D´Harcourt, ktorá darovala hrad mestu Trenčín v roku 1905.

Virtuálna prehliadka

 

Kontakt:
adresa: Trenčiansky hrad, Trenčín
tel.: +421(0)32/743 56 57
e-mail: hrad@muzeumtn.sk
web: www.muzeumtn.sk
Ukáž na mape
Otváracie hodiny:
Otváracie hodiny nájdete na stránke Trenčianskeho múzea.

Galéria

Najbližšie podujatia na Trenčianskom hrade:

Vianočné tvorivé dielničky na Trenčianskom hrade

23. 12. 2024 • 10.00 – 15.00 | Trenčiansky hrad

Pozývame všetky deti na Trenčiansky hrad na vianočné tvorivé dielničky, v pondelok 23.12.2024 od 10:00 do 15:00 hod. Spolu si vyrobíme originálne vianočné pozdravy, zamaškrtíme na vianočných dobrotách a vianočnými pesničkami si spríjemníme čakanie na Ježiška.

Okrem...

event-image

Čaro objavovania – od hieroglyfov k Tutanchamónovi

1. 7. 2024 – 2. 2. 2025 | Trenčiansky hrad

Výstava, ktorá vznikla v spolupráci s Českým egyptologickým ústavom, vás oboznámi s počiatkami egyptológie. Je venovaná dvom významným objavom, ktoré boli prelomové v oblasti skúmania starovekých civilizácií. Dozviete sa na nej mnoho zaujímavostí ohľadom rozlúštenia...

event-image

Egypt dar Nílu

11. 9. 2024 – 2. 2. 2025 | Trenčiansky hrad

Výstava pod názvom "Egypt dar Nílu" prezentuje repliky najkrajších a najznámejších egyptských artefaktov zo súkromnej zbierky cestovateľa Jána Hertlíka. Navštíviť ju môžete od 11.9.2024 do 2.2.2025 v budove kasárne na prízemí. Tematicky doplňuje...

event-image

"Pokoj ľuďom dobrej vôle..." Betlehemy na Slovensku

12. 12. 2024 – 31. 3. 2025 | Trenčiansky hrad

Betlehemy, stelesňujúce symbol nádeje a lásky,  tvoria dôležitú súčasť nášho kultúrneho dedičstva. Výstava historických betlehemov na Trenčianskom hrade je výberom tých najkrajších a najcennejších betlehemov zo zbierok SNM - Historického múzea v Bratislave. 11 veľkorozmerných...

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!